Ljubljana, 02. 09. 2010 17.14 |

Na zadnji tekmi predtekmovanja na svetovnem košarkarskem prvenstvu se je slovenska reprezentanca pomerila z izbrano vrsto Irana in zmagala s 65:60. V osmini finala jih čaka Avstralija.

Košarkarji Slovenije bodo ne glede na razplet zadnjega kroga osvojili drugo mesto v predtekmovalni skupini B svetovnega prvenstva v Turčiji. S tem je Slovenija izpolnila osnovni cilj, odločilne tekme na prvenstvu pa zdaj šele prihajajo.

Izbranci Memija Bečiroviča so tekmo z iransko izbrano vrsto začeli sproščeno, saj so imeli že pred začetkom tekme zagotovljeno drugo mesto v ekipi. Agresivno pokrivanje po vsem igrišču se jim je hitro obrestovalo, saj so po štirih minutah tekme vodili že za osem točk. V deseti minuti je Miha Zupan dosegel koš pri izidu 17:6 in vodstvo povišal na plus enajst točk. Slovenski košarkarji so v prvi četrtini povsem nadzirali dogajanje na parketu in prvo četrtino dobili zanesljivo z 19:6.

V drugi četrtini so Iranci povsem izigrali slovensko obrambo in v 17. minuti igre prišli do izenačenja, ko so naredili delni izid 7:0. Nato je igro na parketu v svoje roke vzel Goran Dragič, ki je dosegel pet zaporednih točk in slovensko ekipo znova popeljal v vodstvo z 28:23. Vodstvo bi bilo od koncu polčasa lahko še višje, a je Jaka Lakovič v zadnjih sekundah zgrešil met za tri točke, odbite žoge pa pod košem ni uspel unovčiti Primož Brezec. Po prvem polčasu smo tako vodili z 28:23.

V tretji četrtini so slovenski košarkarji znova pokazali zobe in razliko iz minute v minuto višali. Iranska izbrana vrsta nikakor ni uspela prebiti slovenske obrambe, v četi Memija Bečiroviča pa se je še enkrat več odlično izkazal Dragič. Pred začetkom zadnje četrtine so tako vodili s 52:34.

Tudi v zadnji četrtini slovenski košarkarji niso popustili in so tako rutinirano prišli še do tretje zmage na tem svetovnem prvenstvu.

Najboljša strelca pri Sloveniji sta bila Goran Dragić z 18 točkami in Miha Zupan, ki jih je dosegel petnajst.

Slovenski košarkarji se bodo v osmini finala šestnajstega svetovnega prvenstva v Turčiji pomerili z Avstralijo. Avstralci so v zadnjem krogu predtekmovanja premagali Angolo (76:55) in tako osvojili tretje mesto v skupini A.

Izjave po tekmi:

Memi Bečirović, selektor Slovenije: "Cilj tekme je bil, da zmagamo in da se nihče ne poškoduje. Oboje nam je uspelo, poleg tega pa smo odpočili še nekatere igralce. Zdaj nas čaka Avstralija, na katero se želimo čim bolje pripraviti. Gre za fizično zelo močno ekipo, ki ima nekaj dobrih posameznikov, a verjamem, da če bomo pokazali pravi obraz, lahko pridemo tudi v četrtfinale. Jutri si bomo vzeli prost dan, se s turistično ladjico malce zapeljali po Bosporskem kanalu in se skratka odpočili od košarke."

Primož Brezec: "Izpolnili smo načrt, ki smo si ga zadali, toda prave tekme nas šele čakajo. Proti Avstraliji moramo odigrati dobro obrambo vseh 40 minut, začeti čvrsto in agresivno, saj imajo Avstralci tri zelo dobre posameznike. David Anderson je član Toronto Raptors, Aleks Maric je bil letos med najboljšimi centri evrolige, Patrick Mills si kruh služi v Portland Blazersih, ob njih pa imajo še nekaj igralcev iz evropskih klubov."