Damir Grgić. Selektor slovenske ženske košarkarske reprezentance, trener državnih prvakinj ŽKK Cinkarne Celje. Človek, ki je s klubskimi somišljeniki, pred leti začel načrtno delati na vzgoji igralk, napredku talentk, vse z željo, da bi dežela na sončni strani Alp imela spodobno žensko izbrano vrsto. Veliko jih je pred njim poizkusilo, nihče se ne more pohvaliti z dvema zaporednima uvrstitvama na člansko evropsko prvenstvo. “Prepričan sem, da nam bo uspelo še tretjič zapored,” je za 24ur.com odločno boj za novo vozovnico za EP napovedal Trboveljčan. Ko vidi samevati igrišča v trboveljskem naselju Sallaumines mu ni lahko. Ko na ulici sreča najboljšo slovensko košarkarico Niko Barić, v družbi brata Nejca, kako opazujeta prazna igrišča, mu je le še huje.
"A za njiju me je najmanj strah. Sta profesionalca, Nejc je klub svoji mladosti dozorel, Nika je že nekaj časa ena najboljših igralk v Evropi. Verjamem, da je pred Nejcem izjemna športna prihodnost, če bo košarki tako predan tudi v prihodnje, Nika pa je tako ali tako od odhoda v Rusijo le napredovala," dodaja 40-letni trener, ki se bistveno bolj boji, kolikšne bodo posledice korona krize. Kako zelo se bodo sponzorji potegnili vase, reševali lasten obstoj, kolikšno bo razumevanje do ženskega košarkarskega inkubatorja Slovenije, skozi katerega je iz aktualne ženske zasedbe šlo 90 odstotkov vseh, ki nosijo dres izbrane vrste. "Verjamem, da bodo vsi, ki nam dolga leta stojijo ob strani, prepoznali v nas dobro zgodbo. Da bodo prepoznali iskrenost naših dejanj. Prepričan sem, da bomo z delom naredili veliko, v kolikor bo potrebno tudi korak nazaj, da bi čez leto dni, naredili dva naprej. Še naprej bo naša prioriteta delo z mladimi," pove trener serijskih državnih prvakinj iz Celja, ki komaj čaka mesec november, ko verjame, da ne bo več omejitev. Da bo znova oblekel reprezentančno opravo, kar bo pomenilo začetek priprav reprezentance in nadaljevanje kvalifikacij za evropsko prvenstvo.
Po drugi strani pa je prepričan, da bo vlada začela z rahljanjem ukrepov, da se bodo dekleta lahko vrnila v telovadnico takrat, ko se bodo odprle šole in srednješolski zavodi. "Imamo pa tudi B načrt. V Celju imamo to srečo, da je pred telovadnico igrišče s štirimi obroči in bomo, v kolikor bo dovoljeno, začeli z vadbo na prostem, samo, da bi igralke pridobile potreben občutek. Jasno, to ni telovadnica, je igrišče na prostem, a vendarle je igrišče," razmišlja Grgić, ki je vseskozi "na liniji" s svojimi varovankami, kot tudi članicami reprezentance.
Ni konec sveta
Zgodbe športnic, ki so razkropljene po Evropi, so različne. Od takih, da se je prvenstvo končalo predčasno, do takšnih, da so igralke (pre)dolgo morale ostati v klubu. V tujih prvenstvih se denimo dolgo ni vedelo, ali bodo s prvenstvom nadaljevali ali ga sklenili. Potem so se zapirale meje in športnice niso mogle domov. "S posameznicami sem bil v stiku, vsaka ima svojo zgodbo, a zdaj je najbolj pomembno, da so doma, v krogu družine, zdrave, da je v njihovih besedah moč začutiti optimizem. S pozitivnim pogledom v prihodnost lahko naredimo marsikaj, garanje za dres izbrane vrste bo prišlo, sam pa menim, da je najbolj pomembno, da se situacija umirja. Da ljudje verjamejo, da se bo situacija umirila, da ni konec sveta. Zdravje vseh nas je na prvem mestu in tega se zavedamo. Zdaj pa čakamo, da nam prižgejo zeleno luč, da bi se lahko vrnili na delo in zasedli telovadnice," je zaključil Grgić.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.