Analitiki televizijskih navad povprečnih Američanov rekordno nizko gledanost pripisujejo več dejavnikom, najbolj odločilni vpliv na spremenjene navade pa ima dejstvo, da je bil tekmovalni spored profesionalnih lig zaradi "koronske krize" močno spremenjen. V finalu lige NBA se za naslov najboljšega leta 2020 merita ekipi Los Angeles Lakers in Miami Heat. Miami, ki mu zaradi poškodbe gležnja na zadnjih tekmah ne more pomagati Goran Dragić, proti zasedbi, v kateri prevladuje LeBron James, zaostaja že z 1:3 v zmagah.
Prvo tekmo finala lige NBA si je po uradnih številkah spletne strani Sports Media Watch ogledalo 7,41 milijona ljudi, kar je za polovico manj v primerjavi s 13,4 milijona ljudi, ki si je prvo tekmo finala ogledalo maja lani. Druga tekma finala je pritegnila še manj gledalcev, 6,61 milijona, pri tretji tekmi pa je uradna gledanost strmoglavila na 5,94 milijona, kar je neslaven rekord; odkar zbirajo podatke o gledanosti, ta v zgodovini finalnih tekem lige NBA ni bila tako nizka. Kritiki politike NBA trdijo, da je padec gledanosti mogoče pripisati odločitvi lige, da je v ospredje postavila vprašanja družbene pravičnosti.
Cuban: Od kdaj je želja po odpravi rasizma žaljivka?
"NBA si skupaj prizadeva, pod ena, žaliti svoje navijače, in pod dve, vsako tekmo spremeniti v predavanje iz levičarske politične propagande," je v komentarju na Twitterju zapisal republikanski senator Ted Cruz z uporabo ključnika "GetWokeGoBroke", kar bi se dalo prevesti kot prebudi se in obubožaj. Ostro mu je odgovoril lastnik teksaških Dallas Mavericksov, kjer igra tudi slovenski zvezdnik Luka Dončić, Mark Cuban.
"Ameriški senator s 3 NBA-ekipami v njegovi državi, ki zaposlujejo na tisoče ljudi, on pa navija za to, da bi slabo poslovali. Takšen si Ted Cruz. Vsako minuto svojega življenja si točno takšen. Nisi si ogledal nobene tekme finala, kako pa veš, kaj se govori in kaj se počne? Od kdaj je želja po odpravi rasizma žaljivka za kogarkoli, oziroma je to politično sporočilo? Ne verjameš, da je uporaba #GetWokeGoBroke politična žaljivka?" je bil neposreden Cuban.
Padec povezan tudi z večjo konkurenco
Vendar povezovanje padca gledanosti televizije s podporo NBA gibanju Black Lives Matter zanemarja številne dejavnike, ki vplivajo na gledanost vseh ameriških športov, navaja v prispevku francoska tiskovna agencija AFP. S pandemijo covida-19, ki je ustavila celoten šport v Severni Ameriki, se je NBA vrnila šele julija - mesec dni po sezoni, ki se običajno konča junija. To je košarko pustilo v nenavadnem položaju, ko se je potegovala za pozornost gledalcev proti ligi ameriškega nogometa NFL, daleč najbolj priljubljenemu televizijskemu športu v ZDA, pa tudi proti vrhuncu sezone v prav tako priljubljenem baseballu.
Prva tekma letošnjega finala je sovpadla s končnico v baseballski ligi MLB, ko so bili na igriščih tudi igralci ekip Los Angeles Dodgers in New York Yankees. Tretja tekma finala je potekala sočasno s tradicionalnim spektaklom NFL "Sunday Night Football", glavno športno televizijsko ponudbo ob koncu tedna v ZDA. Četrta tekma finala lige NBA je sicer privabila nekoliko več ljudi, ogledalo si jo je 7,54 milijona gledalcev.
Gledanost lige NHL padla za 61 odstotkov
Finale lige NBA prav tako poteka v praznih arenah brez navijačev, kar zmanjšuje občutek spektakla za televizijsko občinstvo. S padci gledanosti se soočajo še druge lige. Povprečna gledanost finalnih bojev za Stanleyjev pokal v hokejski ligi NHL se je zmanjšala za približno 61 odstotkov, zadnji krog ameriškega prvenstva v golfu pa je padel za 56 odstotkov na najnižjo raven.
Tudi obe ameriški klasiki, turnirja v konjeniškem športu, Kentucky Derby in Preakness, sta prav tako zabeležili padec za 43 oziroma 31 odstotkov, pa tudi tradicionalna dirka na ovalnem dirkališču Indianapolis 500 je zabeležila padec gledanosti za 32 odstotkov na najnižjo raven.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.