Prvi poraz Dallasa na uvodu v 'pokalni' del sezone

Denver, 04. 11. 2023 06.06 |

Košarkarji Dallas Mavericksov so na peti tekmi nove sezone lige NBA doživeli prvi poraz. Na obračunu, ki je obenem štel tudi kot del novoustanovljenega pokalnega tekmovanja, so bili s 125:114 boljši Denver Nuggets. Luka Dončić se je zelo približal trojnemu dvojčku, dosegel je 34 točk, 10 skokov in 8 asistenc. Pri aktualnih prvakih je znova blestel Nikola Jokić.

Nikola Jokić je s 33 točkami poskrbel za prvi poraz Dallasa v novi sezoni.
Nikola Jokić je s 33 točkami poskrbel za prvi poraz Dallasa v novi sezoni. FOTO: AP

Košarkarji Dallasa so nad pričakovanji vstopili v novo sezono in za začetek zabeležili štiri zmage. Uvod v gostovanje pri aktualnih prvakih pa je bil daleč od bleščečega, saj so že po prvi četrtini zaostajali za 16 točk (24:40). V nadaljevanju so zaostanek nekajkrat zmanjšali na manj kot deset točk, sredi zadnje četrtine so zaostajali za osem, a je izkušeni Denver na čelu z razigranim Nikolo Jokićem zdržal in prišel do svoje pete zmage.

Že omenjeni srbski center, ki je s polaganjem dobro minuto pred koncem dokončno odločil zmagovalca, je še enkrat več vlekel vse niti igre v napadu svoje ekipe. Ob izjemnem metu iz igre (14/16) je dosegel 33 točk, 14 skokov in devet asistenc  Michael Porter Jr. je prispeval 24 točk, Jamal Murray pa je vknjižil dvojni dvojček (18 točk, 13 podaj).

"Kar pri njem najbolj občudujem, je njegova konstantnost. Vsak večer znova je izjemen. Ali se sploh zavedamo, kako težko je biti tako konstanten? Zaradi njega se košarka zdi enostavna. Všeč mi je, kako vpliva na potek tekme. Je definicija veličine," je bil poln hvale na račun svojega prvega zvezdnika trener Denverja Michael Malone

Dončić odličen za tri, a je izgubil preveč žog

Luka Dončić je lepo napolnil svojo statistiko – 34 točk, deset skokov, osem podaj, a si je privoščil kar devet izgubljenih žog. Zopet je odlično metal za tri, in sicer kar 55-odstotno (6/11). Dallasu ni pomagala niti vrnitev Kyrieja Irvinga (22 točk, sedem asistenc, štiri ukradene žoge), saj je bilo v moštvu iz Teksasa enostavno premalo razpoloženih košarkarjev.

Mejo desetih točk sta tako presegla le še Grant Williams in Josh Green (oba 13). Skromen večer je za novincem pod košem Dereckom Livelyjem drugim, ki ga je Jason Kidd vrnil v začetno postavo. V 24 minutah igre je zbral štiri točke in prav toliko skokov. Glavnega trenerja Dallasa tokrat sicer ni bilo ob parketu, manjkal je zaradi bolezni, tako da je ekipo vodil pomočnik Sean Sweeney.

"Ko se tako zgodaj znajdeš v tako velikem zaostanku, se je težko vrniti. Sploh proti Denverju, ki je odlično vodena in organizirana ekipa," je Sweeney na kratko spregovoril o glavnem razlogu za prvi poraz sezone.

Poraz v medsezonskem turnirju je že lahko usoden

Za obe moštvi je bila to prva od tekem, ki štejejo za "medsezonski turnir", ki ga je vodstvo lige NBA vpeljalo pred začetkom nove sezone. Gre za pokalno tekmovanje po vzoru nogometnih, v katerem so ekipe razdeljene v šest skupin. Dallas je skupaj z Denverjem, Los Angeles Clippersi, New Orleansom in Houstonom del zahodne skupine B. Moštva v določeni skupini se med seboj pomerijo enkrat, vsi skupinski obračuni pa štejejo tudi kot del rednega dela.

Zmagovalci skupin si bodo skupaj z dvema najboljšima drugouvrščenima zagotovili četrtfinale, ki bo na sporedu 4. in 5. decembra. 7. decembra sledita polfinalna obračuna, o zmagovalcu premiernega pokala pa se bo odločalo dva dni kasneje.