Panathinaikos petič evropski klubski prvak

Berlin, 03. 05. 2009 21.53 |

K.A. / STA
15

Košarkarji Panathinaikosa so petič postali evropski klubski prvaki. V finalu zaključnega turnirja evrolige v Berlinu so premagali branilce naslova CSKA Moskvo s 73:71.

Panathinaikos - CSKA
Panathinaikos - CSKA FOTO: Reuters

Panathinaikos je petič prvak evrolige (1996, 2000, 2002, 2007, 2009), s čimer je postal najuspešnejši klub, odkar so bili leta 1988 uvedeni zaključni turnirji. S petimi naslovi se je na večni lestvici izenačil z Varesejem in Maccabijem, pred njim sta le Real Madrid z osmimi naslovi in CSKA, ki jih ima šest.

Z zmagoslavjem sredi Berlina sta se v zgodovino zapisala tudi trener Željko Obradović in slovenski publiki dobro znani litovski igralec Šarunas Jasikevičius. Obradović je osvojil sedmi naslov prvaka Evrope in to s štirimi različnimi klubi (Partizan 1992, Joventut 1994, Real Madrid 1995, Panathinaikos 2000, 2002, 2007, 2009), Jasikevičius pa je postal prvi evropski igralec, ki je lovorike osvojil s tremi različnimi klubi (FC Barcelona 2003, Maccabi Tel Aviv 2004, 2005, Panathinaikos 2009).

Jasikevičius je s tem preprečil kapetanu slovenske reprezentance in CSKA Matjažu Smodišu, da bi se vpisal v klub najtrofejnejših igralcev Evrope. Smodiš, ki je sedmič nastopil v finalu evrolige (Kinder Bologna 2001 in 2002, Skipper 2004, CSKA 2006, 2007 in 2008), tako ostaja pri treh naslovih prvaka (2001, 2006, 2008), grenak priokus pa je ostal tudi drugemu slovenskemu reprezentantu pri CSKA Erazmu Lorbku, ki je podobno kot leta 2004 s Skipperjem v finalu ostal za las prekratek.

Panathinaikos je pomemben del naloge opravil v prvem polčasu, po katerem si je nabral kar dvajset točk prednosti. Strateg zelenih iz Aten Željko Obradović in njegovi varovanci na parketu so s trojkami in čvrsto, agresivno obrambo povsem razorožili branilce naslova iz lanskega zaključnega turnirja v Madridu, ki so bili ob vsej nemoči še izredno neučinkoviti. Medtem ko je Panathinaikos zadel kar osem metov izza polkroga iz štirinajstih poskusov, so Rusi svojo prvo trojko dosegli šele v 25. minuti.

Temu primerno se je gibal tudi rezultat v prvem polčasu. Z delnim izidom 10:0 so Grki proti koncu prve četrtine prevzeli pobudo (17:12), ki so jo v drugih desetih minutah nadgradili in razširili na 33:19 v 15. minuti, 39:23 dve minuti kasneje, 42:25 v 19. minuti in na 48:28 s trojko Nicholasa tik ob zaključku prvega dela.

Panathinaikos je tudi v drugem polčasu nadzoroval potek dogodkov in ko je v 25. minuti povedel s 56:33, je kazalo, da je tekma odločena. A šport ne bi bil tako privlačen, če ne bi bilo možno skoraj vse. Grki namreč v naslednjih sedmih minutah niso dosegli koša, CSKA pa se je z delnim izidom 17:0 približal na 56:50 (32.). Čeprav so se Grki nato znova oddaljili (62:50), so se Rusi v končnici vrnili med žive in poskrbeli za dramatičen finiš.

Šestindvajset sekund pred koncem je Šiškauskas zadel trojko za 70:69, nakar je sledilo izmenično metanje prostih metov. Zadeli so vsi razen Jasikevičiusa, ki je pet sekund pred iztekom časa zgrešil prvi prosti met (73:71), kar je pomenilo, da lahko CSKA izenači ali z morebitno trojko celo zmaga. Za met za tri točke se je ob izteku časa odločil Šiškauskas, vendar je njegov poskus za las zgrešil cilj.

Slovenska reprezentanta se nista izkazala. Smodiš je v 29 minutah dosegel devet točk ob metu iz igre 3:10 in zbral devet skokov, Lorbek pa je na parketu preživel 16 minut, dosegel pet točk in ujel eno odbito žogo.