Slovenska reprezentanca je po neprepričljivem pripravljalnem obdobju in prvem delu prvenstva, ko je bila odvisna predvsem od odličnih predstav Luke Dončića, proti Avstraliji končno pokazala igro, ki je navduševala. Na prste ene roke lahko naštejemo tekme, na katerih je slovenski kapetan na koš iz igre vrgel manj kot 10-krat. Poleg tega so kar štirje njegovi soigralci proti košu metali večkrat od njega.
Pred prvenstvom bi to verjetno pomenilo zagotovljen poraz, a manj slavni slovenski košarkarji so odlično opravili svoje delo. Predvsem tisti naturalizirani, kajne, Mike Tobey? Američan po rodu je Avstralcem postavil marsikatero vprašanje, na katerega niso uspeli dostaviti uspešnega odgovora. Med tem, ko se je Dončić nenehno ukvarjal z dvema branilcema, so svoje delo odlično opravili tudi Klemen Prepelič, Gregor Hrovat in druščina.
Jasno je, da tudi, ko Dončić ni tisti, ki največkrat vrže proti košu, njegova prisotnost na parketu požene lepo mero strahu v kosti nasprotnikov. Zanimivo je bilo videti, ali so Nemci ubrali podobno taktiko kot Avstralci ali pa so edinega slovenskega NBA košarkarja na tem prvenstvu nameravali čuvali 'ena na ena'. V prvi četrtini je Ljubljanskega zvezdnika čuval predvsem igralec Bayerna Isaac Bonga. Sprva pretežno neuspešno, saj je Dončić v prvih dveh minutah dosegel že sedem točk. Največ uspeha je Dončić imel, ko je nasprotnika napadel neposredno pod košem, saj je vedno znova prišel do dveh točk.
Dobra Slovenija, dober rezultat
Slovenija je na prvo minuto odmora odšla s prednostjo 16:11 in že pošteno načetim nasprotnikom na drugi strani. Nervozo med nasprotniki je izdala verbalno fizična "borba" med prvim zvezdnikom Nemcev Dennisom Schroederjem in selektorjem. Košarkar Toronta se ni pustil prepričati, da bi zanj in ekipo bilo najbolje, da se usede na klop za rezerve, Gordie Herbert pa ga je prijel za roko in mu svojo zahtevo ponovil malo bližje in glasneje. Vse skupaj se je na srečo končalo pri tem, saj je Schroeder ostal ob igrišču. Luka Dončić in soigralci so to pametno izkoristili in do konca prve četrtine so dosegli še devet točk, med tem ko so Nemci ostali pri enakem številu točk (25:11).
Ozračje v Okinava areni je bilo zelo naelektreno ves čas (na videz) nepomembne tekme. Ob odsotnosti Schroederja je center Nemcev Moritz Wagner prevzel vlogo glavnega anti junaka na parketu. Najprej je v obrambi brez kazni močno odrinil Žigo Dimca, nato pa je enako storil tudi v napadu, ko se je zaletel v Dončića, ko se je ta boril za skok. Pritožbe Dončića so pri sodnikih pristale na gluhih ušesih in že v naslednjem napadu je košarkar Dallasa stvari prevzel v lastne roke. Z jasno namero se je zaletel v nemškega centra, ki je padel in izsilil osebno napako, ki pa na srečo ni bila tehnična.
Vidno nezadovoljen Dončić je v nadaljevanju nekajkrat poskušal z ne ravno najbolj odprtimi meti, ki so vse bolj pogosto končali izven koša. Nemci so se začeli malo po malo vračati v igro in ob koncu prvega polčasa so izid že izenačili, drugi polčas pa dočakali s prednostjo 38:34.
Drugi polčas, druga Slovenija
Igra Slovenije je že v prvem polčasu nazadovala in selektor Aleksander Sekulić med polčasom svojih varovancev ni uspel vrniti na pravo pot. Nemci so se razigrali, pri Sloveniji pa smo videli oba obraza odvisnosti od Luke Dončića. Tudi, ko zvezdnik Dallasa sedi na klopi, so njegovi soigralci na videz preveč odvisni od njegovega trenutnega počutja. Njegova nejevolja in posledično prepogosti meti po solo akcijah močno vplivajo na samozavest njegovih soigralcev, to je zdaj že jasno.
Selektor je poskušal igro Slovenije rešiti s consko obrambo, a bilo je prepozno. Igra Slovenije je preveč nihala in Nemci so ob koncu tretje četrtine vodili že z 18 točkami prednosti. Dončić je zadnjo četrtino začel na parketu, a preobrata ni in ni bilo. Na polovici zadnjega dela igre je sedel na klop in tam tudi ostal, izid pa je na koncu bil 100:71.
KOMENTARJI (400)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.