Sodelovanje z ligo NBA je Vanjo Černivec med drugim popeljalo v Indijo, na Kitajsko, v New York in Madrid. Prijeten in zanimiv pogovor o njeni osebni poti smo zato ločili od dogajanja v Dallasu in Bostonu, kjer trenutno poteka veliki finale lige NBA.
Vanja že leta živi v tujini in ravno izkušnje iz ZDA, ko je veliko sodelovala z ligo NBA, so ji ponudile priložnost, da nekajkrat obišče tekme Mavericksov. Tam je opazila zelo zanimiv trend. "V Dallasu so ga (Luko Dončića) izjemno dobro in toplo sprejeli. Prvo leto sem šla na tekmo v Dallasu in povsod si lahko videl drese Dirka Nowitzkega. Lukov je bil tu in tam. Zdaj je povsod Luka. Nor preskok. Ekipa tudi gradi okoli njega in mislim, da mu tam nič ne manjka," je opisala status Slovenca v Teksasu.
Vanja Černivec je svojo košarkarsko kariero začela v Mariboru, jo nadaljevala v Oklahomi, a povratek v Slovenijo jo je za kratek čas preusmeril z začrtane poti. Nekaj časa je tako kot študentka preživela na sedežu Združenih narodov v New Yorku, nato pa je ljubezen do košarke znova zmagala in dolgo (sprva prostovoljno) sodelovanje z ligo NBA jo je prek Indije, Kitajske, New Yorka in Madrida popeljalo v London. Tam je kot športna direktorica prevzela žensko košarkarsko ekipo London Lions in z njo osvojila letošnji ženski Eurocup. O njeni zanimivi zgodbi in številnih anekdotah na poti do angleške prestolnice je spregovorila v POPkastu, ki si ga boste lahko na 24ur.com ogledali v kratkem. Na voljo pa vam bo seveda tudi na Spotifyju, Itunes in Youtubu.
Pet od zadnjih šestih prejemnikov naziva najkoristnejšega košarkarja rednega dela sezone (MVP) prihaja iz Evrope. Največji zvezdnik v finalni seriji je še drugo leto zapored Evropejec. Po Nikoli Jokiću je ta čast tokrat pripadla Dončiću. "Mislim, da se cela Amerika trenutno ukvarja s tem, kako evropski igralci prevzemajo nadvlado s serijskimi osvajanji nazivov MVP. Nihče pa se ne vpraša, zakaj je tako," je stanje v najmočnejši ligi na svetu opisala nekdanja skavtinja.
"Če pogledaš, od kod prihajajo evropski igralci, na primer Luka. Prihaja iz Slovenije, ki mu je dala ogromno strukture in osnov v košarki. Pri 13 letih starosti se je preselil v Madrid, v novo državo. Bolj kot to, kar je tam dobil prek košarke, je dobil v življenju. Ni poznal jezika in se ga je moral naučiti. Pri 13 letih starosti se je moral naučiti živeti sam. Podobno kot Giannis (Antetokounmpo), ki ima tudi neverjetno zgodbo. Ti igralci imajo do 18., 19. leta normalno življenje. Sprejemajo velike odločitve izven terena. Ameriški igralci, odkar vstopijo v AAU (zveza za amaterski šport op. a.), ko so stari 15, 16 in gredo potem na univerzo, imajo tam vse, kar si lahko zaželiš. Življenje jim je dano na pladnju."
V pogovoru z Vanjo Černivec je jasno, da na košarkarje ne gleda zgolj s športne plati, ampak so po njenem mnenju osebne izkušnje športnika izven igrišč izjemno pomembne. "Predstavljaj si, da je zdaj igralec v ligi NBA pred 20.000 gledalci pet sekund pred koncem tekme. Telo je utrujeno, glava je utrjena in ti dajo žogo. Zdaj pa sprejmi odlično odločitev. Kako boš sprejel odločitev, če ne sprejemaš odločitev v svojem življenju. Košarka je kot življenje, vedno nepredvidljiva. Zato jo radi gledamo in mislim, da so evropski igralci pripravljeni na take odločitve. Ameriški igralci pa so oropani tega od trenutka, ko vstopijo v AAU."
Evropski košarkarji in mladi upi so v pisarnah moštev lige NBA dolga leta bili podcenjeni. Kot nekdanja skavtinja ne more iz svoje kože, ko pomisli na dejstvo, da Luka Dončić na naboru leta 2018 ni bil izbran s prvim izborom: "Če bi Lukin življenjepis pogledal, preden je vstopil v ligo, iz vesolja vidiš, da izstopa. Pa še vedno ni bil prvi izbor na naboru." Na drugi strani je Kyrie Irving kljub dvomom o njegovi osebnosti pred prihodom v Dallas v letošnji končnici dokazal, zakaj ga je Cleveland na naboru leta 2011 izbral prvega. Leta pozneje je bil največji podpornik njegovega prihoda v Dallas športni direktor Mavsov Nico Harrison. Njegov pogum se je na koncu obrestoval. "To je bila zelo rizična poteza. Tudi jaz osebno sem dvomila. Ne samo karakterno, saj oba želita imeti žogo pri sebi. Kako bo to delovalo na igrišču? Mislim, da tudi njuna kemija izven igrišča ni zlagana. Kyrie je odlično sprejel vlogo plana B. Luko vidi kot super zvezdnika in sebe je dal v podrejen položaj, česar nisem pričakovala. Ko igra Kyrie, ima žogo veliko več pri sebi. To je razbremenilo Luko, saj je utrujajoče organizirati vsak napad in mislim, da je to ogromen plus."
Kljub njuni izjemni kakovosti pa Černivčeva dvomi, da so ostali igralci pri Dallasu boljši od nasprotnikov: "Boston je popolno sestavljena ekipa, Dallasu pa manjka zanesljivost. Komu lahko zaupaš, ko žoga ni več pri Kyrieju in Luki?" Irving je nekdanji košarkar Bostona, ki Celticsov ni zapustil v najboljših odnosih. Kljub njegovim osebnim nesoglasjem s franšizo, ki ga je leta 2017 pripeljala iz Cavaliersov, pa je Černivčeva brez zadržkov pohvalila način, na katerega je Boston na čelu s športnim direktorjem Bradom Stevensom zgradil ekipo, ki trenutno vodi 2:0 v finalu lige NBA. "Poznam nekaj ljudi, ki delajo v njihovi organizaciji. Zelo dobro skrbijo za svoje ljudi. Od prvega do zadnjega so na isti valovni dolžini. Ogromno ljudi, ki so kaj osvojili, pravi, da morajo vsi, od čistilke do trenerja, biti na isti misiji."
Ta povezanost je deloma kriva tudi za njeno ne ravno optimistično napoved končnega izida letošnjega finala: "To težko povem, ker si želim, da bi bilo drugače, ampak mislim, da bo na koncu rezultat serije 4:1 ali 4:2."
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.