NBA: Končan redni del, končnica brez Slovencev

Chicago, 14. 04. 2011 10.50 |

V košarkarski ligi NBA se je končal redni del sezone, v končnici, ki se bo začela v noči na nedeljo, pa ne bo nastopil nihče od trojice Slovencev. Na zahodu je prvo mesto zasedel San Antonio, na vzhodu Chicago, ki je tudi najboljše moštvo rednega dela.

Zadnje tekme letošnje sezone lige NBA so odigrali slovenski košarkarji Goran Dragić, ki je dosegel trojni dvojček, Saša Vujačić in Beno Udrih. Najboljše moštvo rednega dela je Chicago Bulls (62 zmag ter 20 porazov). Dragić, trojni dvojček je dosegel prvič v karieri, je igral v prvi peterki ekipe Houston Rockets, ki je v gosteh premagala Minnesoto Timberwolves s 121:102, ter zbral po 11 točk, skokov in podaj v 44 minutah. Iz igre je metal 4:8 ter zadel tri trojke v šestih metih.

V začetni postavi ekipe New Jersey Nets, ki se je v gosteh dobro upirala Chicagu (92:97), je bil tudi Vujačić. V 43. minutah je v statistiko vpisal po dva skoka in ukradeni žogi, štiri podaje in deset točk (met iz igre 4:11), od tega je zadel dve trojki v petih poskusih. Branilci naslova, igralci Los Angeles Lakers, so po podaljšku v Sacramentu prišli do drugega mesta v zahodnem delu lige. V dresu ekipe Sacramento Kings je Beno Udrih igral 34 minut in zabeležil pet skokov, šest podaj in 11 točk (met 4:9 iz igre).

Kyle Korver (19 točk), Derrick Rose (15) in Joakim Noah (po 10 točk in skokov) so s soigralci iz Chicaga z deveto zaporedno zmago opravili svoj del posla. Izenačili so najboljši dosežek v zgodovini kluba v rednem delu iz šampionske sezone 1997/98 in nato le še čakali, kako se bo odvil odločilni dvoboj v Phoenixu. Tam so imeli igralci San Antonio Spursa priložnost, da prav tako dosežejo 62. zmago, vendar jim to ni uspelo in Chicago bo imel do konca končnice prednost svoje dvorane. Za nameček je za zaskrbljenost v taboru najboljše ekipe zahodnega dela NBA poskrbela poškodba desnega komolca Argentinca Manuja Ginobilija, ki je padel v zadnji minuti prve četrtine. Prvi pregled je pokazal, da ne gre za težjo poškodbo ali zlom, dokončni odgovor pa bo dala magnetna resonanca.

Derrick Rose, Chicago Bulls
Derrick Rose, Chicago Bulls FOTO: Reuters

Chicago je prvi pred končnico prvič odkar v tej ekipi več Michaela Jordana, po mnenju mnogih najboljšega košarkarja vseh časov, in Scottieja Pippna. Miami je brez težav strl odpor Toronta s 97:79 in potrdil drugo mesto na vzhodnem delu lige, čeprav na parket ni stopila trojica najboljših LeBron James, Dwyane Wade in Chris Bosh. Bostonu, aktualnemu podprvaku, v boju za drugo mesto ni pomagala niti zmaga v New Yorku s 112:102.

Kobe Bryant (36 točk) je v Sacramentu branilcem naslova zagotovil podaljšek, ko je izenačil s trojko 4,8 sekunde pred koncem rednega dela, v dodatnem delu igre pa so bili boljši gostje, ki so na zahodnem delu prehiteli ekipo Dallas Mavericks, čeprav je slednja na krilih Nemca Dirka Nowitzkega (32 točk) doma dotolkla New Orleans Hornets s 121:89. Bolj kot razplet boja za drugo mesto na zahodnem delu je domače navijače pritegnil mogoče zadnji dvoboj ekipe Kings v Sacramentu, saj se lastniki pogajajo o selitvi v Anaheim. Zato je bilo v dvorani s 17.317 sedeži tako bučno kot že leta ne. Navijanje je dodatno spodbudilo eno najslabših ekip sezone, ki je bila na pragu velikega presenečanja.

Utah Jazz - Denver Nuggets 107:103
Chicago Bulls - New Jersey Nets 97:92
Dallas Mavericks - New Orleans Hornets 121:89
Minnesota Timberwolves - Houston Rockets 102:121
Oklahoma City Thunder - Milwaukee Bucks 110:106 (podaljšek)
Boston Celtics - New York Knicks 112:102
Charlotte Bobcats - Atlanta Hawks 96:85
Cleveland Cavaliers - Washington Wizards 100:93