Sijajna Dončićeva predstava za prestižno zmago pri aktualnih prvakih

Milwaukee, 03. 04. 2022 19.13 |

Jakob Batič
17

Ko ima Luka Dončić takšen večer, so Dallas Mavericksi težko premagljivi. 32 točk, 15 asistenc in osem skokov slovenskega zvezdnika je bilo preveč celo za aktualne prvake Milwaukee Bucks, ki so nujno potrebovali zmago v boju za prvo mesto vzhodne konference. Dallas je z zmago (118:112) vnovič dokazal, da lahko premaga vsakogar, in tako ostaja v boju za tretje mesto zahoda.

Statistika Luke Dončića.
Statistika Luke Dončića. FOTO: Sofascore.com

Srečanje sta obe ekipi začeli zelo razpoloženo. Milwaukee je hitro zadel tri zaporedne trojke, na drugi strani pa je Luka Dončić skrbel, da so gostje vseskozi ohranjali stik, ob prvi minuti odmora pa celo vodili s 15:13. Dončić je imel takrat štiri točke in že tri asistence. Po premoru so prvaki pokazali, zakaj so tudi letos med glavnimi favoriti za šampionski prstan. Trojka Graysona Allena je pomenila delni izid 8:0 v korist Milwaukeeja, po čemer Jason Kidd ni okleval z minuto odmora. Prekinitev pa ni ohladila vročih Bucksov, ki so še naprej pridno zadevali z razdalje. Do konca prve četrtine, po kateri so vodili s 33:25, so jih iz 16 poizkusov zadeli kar osem. Dončić je na parketu preživel vseh 12 minut prve četrtine, a se v drugi polovici kar nekoliko ohladil, saj je imel pet točk, tri skoke in tri asistence.

23-letni Ljubljančan je na začetku druge četrtine dobil nekaj počitka, njegovi soigralci pa so brez svojega prvega zvezdnika strnili vrste v obrambi, boljše prevzemali, kar se je poznalo na semaforju in pri metu domačih. Bucksi so namreč zgrešili štiri zaporedne mete za tri, Dallas pa se je približal na štiri točke. Dobre tri minute pred koncem polčasa je Dončić lepo našel Spencerja Dinwiddieja na črti za tri točke, po uspešnem metu Američana pa je bil izid prvič po dolgem času poravnan (48:48). Nedavni prišlek iz Washingtona je v naslednjem napadu ponovil vajo za prvo prednost Dallasa po sredini prve četrtine. Do polčasa so gostje uspeli zadržati dve točki prednosti (55:57), čeprav se je Dončiću v obrambi zopet posvetil Jrue Holiday, ki je pokazal, da upravičeno velja za enega najboljših obrambnih košarkarjev na planetu.

A niti on ni uspel spremeniti dejstva, da je bil Dončić po 24 minutah najboljši strelec svoje ekipe z 11 točkami, kolikor jih je dodal še Dinwiddie, medtem ko je bil Dwight Powell prav tako dvomesten z desetimi. Na drugi strani jih je Giannis Antetokounmpo zbral 12, eno več od Holidayja, ki pa je vse dosegel v prvi četrtini.

Luka Dončić je odlično razigraval soigralce proti Milwaukee Bucks. Zbral je 15 asistenc. FOTO: AP

Dallas je sanjsko vstopil v drugi polčas. Dončić je še naprej počel tisto, kar najbolje zna. S prefinjenimi podajami je iskal soigralce, ki so kot po pravilu dosegali enostavne koše. Potem ko je dvakrat zapored žogo v koš brez težav položil Powell, so gostje povedli za devet točk, Mike Budenholzer pa je po dobrih dveh minutah segel po prvi minuti odmora. Jrue Holiday je nato vrnil z dvema trojkama, a je Dallas še naprej držal nekaj točk prednosti. Tudi na račun slovenskega zvezdnika, ki je iz svojega petega poizkusa zadel svojo prvo trojko na srečanju. Domači Milwaukee pa je sredi tretje četrtine odgovoril z novim delnim izzidom (8:0), po katerem je Dallas vodil le še za točko, tako je tudi Kidd vzel svojo minuto odmora. Milwaukee je po njej takoj prišel do vodstva, a je razpoloženi Jalen Brunson poskrbel, da se aktualni prvaki niso odlepili. Ko se je proti koncu tretje četrtine s petimi točkami in drugo trojko na tekmi ogrel še Dončić, so "telički" zopet povedli. Po 36 minutah so vodili za tri (90:87).

V zadnji četrtini pa smo spremljali klinično predstavo Dallasa, ki je še enkrat več pokazal, da je po kadrovskih rošadah, ko sta moštvo okrepila Davis Bertans in Dinwiddie, povsem drugačna ekipa, sposobna premagati vsakogar. Milwaukee namreč ni uspel več ne izenačiti ne povesti. Predvsem zaradi Dončića, ki je še naprej nesebično razigraval soigralce in skrbel, da so ti redno prihajali do odprtih metov, ki so jih redno zadevali. V zadnji minuti je Dallas povedel z dvomestno prednostjo, po kateri o zmagovalcu ni bilo več dvoma, čeprav so domači poskušali z visokim pokrivanjem. Na koncu je bilo 112:118.

Statistika tekme Milwaukee Bucks – Dallas Mavericks.
Statistika tekme Milwaukee Bucks – Dallas Mavericks. FOTO: Sofascore.com

To je bila še peta zaporedna tekma, na kateri je Dončić presegel 30 točk. Z 32 je bil zopet najboljši strelec svoje ekipe, imel pa je še odličnih 15 podaj in standardnih osem skokov. Izpostaviti velja odlično predstavo Dwighta Powella (22 točk, 13 skokov). Reggie Bullock je 16 točkam dodal sedem skokov. Izkazala pa sta se tudi Dinwiddie (15 točk) in Brunson (11 točk), ki sta oba dosegla po tri trojke. Pri Milwaukeeju je 28 točk dosegel Antetokounmpo, 20 jih je dodal Jrue Holiday, medtem ko je bil tokrat presenetljivo zadržan Khris Middleton z 11.