Novinar Tim MacMahon že vrsto let pokriva dogajanje pri ekipi Dallas Mavericks, zato ima dostop do mnogih virov informacij. In tokrat se je pred obračunom Dallasa z Lakersi, na katerem bi se Luka Dončić moral pomeriti s svojim vzornikom LeBronom Jamesom – tega zaradi Slovenčeve poškodbe sicer ne bo – lotil zgodbe, ki je odmevala po koncu lanske sezone: odhodu dolgoletnega trenerja Mavsov Ricka Carlisla, za katerega naj bi bil 'kriv' prav Luka Dončić. Tedaj se o Carlislovem odhodu sicer ni pretirano ugibalo, po seriji kadrovskih menjav tako v tehničnem kot v 'pisarniškem' štabu pa je bilo jasno, da je nekje počilo.
"Luka Dončić in Dennis Smith ml. sta hitro postala prijatelja, potem ko so pri Mavsih Slovenca izbrali kot tretjega na naboru 2018. Smith, ki so ga Mavsi kot devetega izbrali leto poprej, je razkazoval mesto Dončiću in ga vpeljal v svoj družabni krog. Živela sta v isti zgradbi in veliko ur preživela skupaj ob igranju videoiger," v 'vroči' zgodbi, ki si je zaslužila celo prvo pozicijo na ESPN-ovi spletni strani, ugotavlja novinar Tim MacMahon.
A to prijateljstvo je pomenilo težavo za vodstvo Dallasa, še ugotavlja MacMahon, saj da so v ekipi hitro ugotovili, da bo moral imeti Dončić žogo veliko v svojih rokah, podoben tip igralca pa je (bil) tudi Smith, ki je rad upravljal žogo, dober pa je bil tudi v skoku. Po igralskem profilu je bil zelo podoben Dončiću, tako da so v Dallasu nekako pričakovali, da dvojec ne bo dolgo časa ostal skupaj, trdi novinar ESPN-ja.
Carlisle namerno razdiral prijateljstvo?
In tako se je tudi zgodilo: sedem mesecev pozneje so Smitha poslali k New York Knicksom, v nasprotno smer je tedaj pripotoval (tudi) tedaj poškodovani Kristaps Porzingis. MacMahon se je s pomočjo svojih virov dokopal do informacije, da sta bila Dončić in Smith zares trden prijateljski dvojec, Carlisle pa da se je trudil, da bi bil Smith v Dallasu sila nesrečen. In prav to naj bi močno motilo Dončića.
"Številni igralci so bili osupli na enem od sestankov na začetku sezone, ko je Carlisle obtožil Smitha, da je ljubosumen na Dončića," se na svoje vire sklicuje MacMahon. "Igralci so menili, da je bilo to izjemno nepošteno do Smitha, ki ni igral dobro, toda iskreno se je trudil, da bi naveza z Dončićem na igrišču delovala," nadaljuje MacMahon. In Dončić – takrat star vsega 19 let – je to razumel kot Carlislov poskus, da bi Smitha obrnil proti njemu, trdijo ESPN-ovi viri.
Dončić je za ESPN zavrnil komentiranje te zgodbe, še dodaja MacMahon. O tem, da je bil Dončić nezadovoljen z Carlislovim vodenjem Dallasa, se je pisalo in govorilo že ob koncu pretekle sezone, a marsikdo vendarle ni pričakoval, da bo Cuban povlekel odločilno potezo in dolgoletnega trenerja (na klopi Dallasa je bil vse od leta 2008) zamenjal. No, uradno je odločitev o odhodu sprejel kar Carlisle sam.
Dončića naj ne bi motilo to, kako ga je Carlisle obravnaval, temveč "je sovražil Rickovo obnašanje do drugih ljudi", je ESPN-u dejal eden od košarkarjev, ki je bil v ekipi Dallasa v sezoni 2018/19, a je želel ostati neimenovan. Eden od Lukovih prijateljev v Dallasu je bil tudi center Salah Mejri, s katerim sta skupaj igrala tudi pri madridskem Realu. Nanj se je Carlisle pred očmi svetovne javnosti spravil januarja 2018, ko si je Mejri na tekmi z Washingtonom prislužil dve tehnični napaki in moral predčasno zaključiti tekmo. "Dosegel si dve prekleti točki, izgini od tukaj, prekleto," se je Carlisle zadrl Mejriju, kar so ujele televizijske kamere. Naslednji dan se je sicer javno opravičil za izrečene besede. A poraja se vprašanje, ali bi se opravičil, če tega dialoga ne bi ujele kamere.
MacMahon namreč navaja, da mu je kar nekaj članov ekipe Mavericks – od košarkarjev do trenerskega štaba, pa tudi nekošarkarskega osebja – zaupalo, da so čutili, da jih Carlisle ne spoštuje in jih celo ustrahuje, saj da je bil osoren in neprijeten. MacMahon trdi, da je imel Carlisle v 13-letni karieri pri Mavsih kar nekaj sporov s košarkarji. Spor z Mejrijem se je zgodil, še preden je bil Dončić izbran na naboru, a do Lukovega prihoda v Dallasovo garderobo naj ne bi bil pozabljen.
MacMahon piše, da naj bi se košarkarji na začetku Dončićeve debitantske sezone skoraj uprli, a se je Carlisle nato opravičil ekipi in trenerskemu štabu, več pristojnosti za komunikacijo med igralci in trenersko ekipo pa je Carlisle podelil svojemu pomočniku Jamahlu Mosleyju, ki je bil med košarkarji zelo priljubljen. Mosley se je hitro povezal z Dončićem in ustvarila sta močno vez, kar je bilo mogoče videti tudi na posnetkih treningov in ogrevanj pred tekmami.
Ključni trenutek začetka konca Carlislovega popotovanja naj bi se zgodil, ko je ekipo zapusti veteran Jose Juan Barea. Priljubljeni Portoričan naj bi bil vezni člen med Dončićem in Porzingisom, pogosto naj bi z njima tudi kartal na letalih in tako skrbel za ohranjanje dobre 'klime' med njima. Ob Bareovem odhodu je Carlisle izgubil človeka, ki je znal povezati omenjeni dvojec, sam pa ni imel dobrega odnosa niti z enim niti z drugim, trdi MacMahon. Sčasoma je odnos med Luko in Latvijcem tako nazadoval, da sta si le še redko izmenjala 'petki' (high-five, op. p.). Porzingis naj bi se ob Carlislovi taktični zamisli, ki je predvidevala, da bo stal na črti za tri točke in čakal Lukovo podajo, tako zelo slabo počutil, da je celo upal, da ga bo Dallas poleti poslal v kakšno drugo ekipo.
V zanimivi novinarski zgodbi, ki razkriva (zelo pogosto prikrite) vse prej kot idilične odnose zvezdniških obrazov, MacMahon še ugotavlja, da se je Carlisle na novinarskih konferencah zavestno lotil hvaljenja Dončića in njegove primerjave s košarkarskimi legendami, s čimer si je želel povrniti njegovo načeto zaupanje. A vse skupaj je šlo že predaleč, še ugotavlja ESPN-ov novinar.
Še več: Dončić naj bi Carlislovo avtoriteto pred celotno ekipo postavil pod vprašaj vsaj enkrat v sezoni 2020/21. "Kdo je glavni, ti ali Bob (zloglasni statistik in nekdanji igralec pokra Haralabos Voulgaris, op. p)?" Za Voulgarisa se je pogostokrat domnevalo, da sestavlja začetno in rezervno postavo Dallasa in Carlislovo rotacijo. Carlisle se je sicer resda močno zanašal na Voulgarisove podatke, toda na koncu je bila zadnja beseda njegova, trdijo viri iz kluba za ESPN. Dončićeva slaba volja in nenaklonjenost Carlislu naj bi se nadaljevali in stopnjevali, in to tako zelo, da so se košarkarji, člani osebja in trenerji že navadili, da Dončić preklinja Carlisla.
Dallas je prvotno načrtoval, da bo Carlisle ostal na klopi tudi v sezoni 2021/22, jasno pa je bilo, da bo ta vroča kot nikoli prej. Carlisle je prejšnje poletje znova želel pripotovati v Slovenijo, kjer bi si ogledal treninge slovenske košarkarske reprezentance, ki se je pripravljala na kvalifikacijski turnir v Litvi. A ti načrti so se spremenili na Dončićevo zahtevo, trdijo ESPN-ovi viri. Dončić si namreč ni želel dodatnih motečih dejavnikov, potem ko je mesto športnega direktorja zapustil Donnie Nelson. Obenem naj bi Carlisle zaupanje predsednika franšize Marka Cubana preveril tudi z morebitnim novim podaljšanjem pogodbe, a je naletel na gluha ušesa. Nato je sledila Carlislova odpoved.
Dončić, ki po pisanju MacMahona še ni izkoristil zvezdniškega privilegija vplivanja na kadrovske odločitve, ni nikoli nikogar prepričeval, da bi Carlisle moral oditi, trdi ESPN. Na koncu mu tega tudi ni bilo treba storiti, saj je Carlisle odšel sam, v NBA pa velja za preverjeno trenersko "robo", tako da ni dolgo čakal na novo ponudbo. V roku enega tedna se je že dogovoril za večletno sodelovanje z Indiana Pacersi. Ti trenutno zasedajo 13. mesto na vzhodu (12 zmag, 17 porazov), a zaostanek za desetim mestom, ki še vodi v dodatne kvalifikacije za končnico, za zdaj ni velik. Podobno kot Dončić tudi Carlisle ni želel komentirati ESPN-ove udarne zgodbe.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.