Olimpija v Zagrebu do pomembne zmage

Novo mesto, 05. 03. 2011 21.49 |

Košarkarji Uniona Olimpije so v 23. krogu lige NLB v gosteh z 89:85 ugnali Zagreb in naredili velik korak proti uvrstitvi na zaključni turnir četverice, kamor se je z zmago nad Budućnostjo kot prva že uvrstila Krka.

Ljubljančani so v Zagrebu prišli do 15. zmage v sezoni, s čimer so se le na točko približali vodilni Krki. Zmaji so imeli v Zagrebu veliko težav s pokrivanjem visokega in natančnega Luke Žorića, ki je dosegel 29 točk, a ga v odločilnih trenutkih dobro ustavili in v končnici znali obdržati majhno prednost.

Sašo Ožbolt je k zmagi Olimpije prispeval 17 točk.
Sašo Ožbolt je k zmagi Olimpije prispeval 17 točk. FOTO: Damjan Žibert
Olimpija je odlično začela tekmo in z natančnimi meti za tri točke hitro povedla z 9:1, 12:3 in 14:5. Toda nato so se Zagrebčani prebudili in se na krilih Žorića, ki je zmajem povzročal veliko težav pod košem, vrnili v igro. Že pred koncem prve četrtine so izenačili na 18:18, v drugi četrtini prevzeli pobudo in držali nekaj točk naskoka.

Na začetku tretje četrtine so domačini s še vedno navdahnjenim Žorićem ušli na 49:42 in po trojki Krunoslava Simona že na 53:44 v 24. minuti. Kljub temu da so se Ljubljančani po delnem izidu 7:0 spet približali na dve točki zaostanka (60:62), to vseeno ni budilo pretiranega optimizma v ljubljanskih vrstah.

Žorić je namreč še naprej cefral mrežico ljubljanskega koša in živce trenerja zmajev Jureta Zdovca, ki dolgo ni našel igralca in načina, kako ustaviti najboljšega igralca tekme. A v zadnji četrtini je Olimpija zaigrala bolj zbrano in v 34. minuti s trojko in prostima metoma Gorana Jagodnika povedla s 73:71 ter napovedala razburljivo končnico. V njej je uspešno pokrila Žorića, s koši Jagodnika, skupaj je dosegel kar 23 točk, in Vladka Ilievskega pa ohranila prednost.

Union Olimpijo tekma 24. kroga lige NLB čaka v torek, ko bo doma ob 18. uri gostila češki Nymburk. Ljubljančani do konca rednega dela nato gostujejo še pri Crveni zvezdi in gostijo Radnički.

Krka kot prva na 'final fouru'

Goran Ikonić je bil s 27 točkami prvi strelec ob zmagi nad Budućnostjo.
Goran Ikonić je bil s 27 točkami prvi strelec ob zmagi nad Budućnostjo. FOTO: Reuters

Košarkarji Krke so se kot prva ekipa uvrstili na zaključni turnir lige NLB, ki bo od 19. do 21. aprila v Ljubljani. Tri kroge pred koncem rednega dela imajo tri zmage prednosti pred Budućnostjo, zaradi današnje zmage pa tudi boljšo medsebojno razliko.

Za Novomeščane je bila tekma z Budućnostjo izjemno pomembna, saj imajo v zadnjih treh krogih težaven razpored; gostovanje pri Ciboni in Hemofarmu ter domačo tekmo s Partizanom. Vsa ta srečanja bodo zdaj odločala le o končnem vrstnem redu ter čim boljšem izhodišču pred polfinalom.

Pot do zmage je bila vse prej kot lahka. Krka je sicer vseskozi narekovala ritem igre in imela prednost na semaforju, toda Budućnost se je hrabro vračala v igro. Tako je bilo to v prvem polčasu, ko so varovanci trenerja Aleksandra Džikića povedli z 29:22, vendar prvi del zaključili z delnim izidom 6:14 in imeli pol koša zaostanka ob odmoru.

Tudi naslednji pobeg Krke (47:40) so Črnogorci ustavili, tako da sta ekipi v zadnjo četrtino krenili poravnani. Odločitev o zmagovalcu je padla v sklepnih minutah, ki so jih domačini odigrali suvereno in pametno, tako da so se lahko po koncu tekme prešerno veselili zmage, podobno kot njihov trener Džikić, ki je parket zmagovalno zapustil z iztegnjeno roko in štirimi prsti v zraku.

Krka - Budućnost 80:73 (18:14, 17:22, 25:21, 20:16)