Domžale, 08. 10. 2011 18.47 |

V slovenskem spopadu v prvem krogu košarkarske lige ABA je Union Olimpija v Stožicah premagala Zlatorog z 89:77. Domžalski Helios je v domači dvorani po dramatični končnici moral priznati premoč gostom iz Širokega Brijega (90:92).

Ljubljančani so enajsto sezono lige pod novim imenom ABA začeli s pričakovano zmago proti Zlatorogu, ki je tako vknjižil že drugi poraz, potem ko je v začetku tedna odprl tekmovanje v dvorani Tri lilije proti izraelskemu Maccabiju. Za Ljubljančane, ki so se morali za zmago krepko potruditi, saj so se Laščani izkazali za nepopustljivega tekmeca, sta dve točki zelo dobrodošli, saj jih po porazu sredi tedna v slovenskem superpokalu proti Krki v nadaljevanju oktobra čaka niz zahtevnih preizkušenj. Že v torek se bodo v Stožicah pomerili z ambiciozno Cedevito, naslednjo soboto gostujejo pri Crveni zvezdi, na štartu evrolige 20. in 27. oktobra pa se bodo doma pomerili z Barcelono ter v gosteh s Sieno. Union Olimpija je dobro odigrala uvodnih dvajset minut - si v 19. minuti nabrala že 19 točk prednosti (48:29), Zlatorogu pa je pripadlo nadaljevanje. Z delnim izidom 19:6 kot posledica boljše obrambe in hrabre igre v napadu se je namreč ob koncu tretjega dela igre približal na 58:55 in bil vse do zaključka v igri za senzacijo. V ključnih minutah sta breme vendarle prevzela Deon Thompson in Danny Green ter domačim prinesla zasluženo zmago. Najvišji statistični indeks pri Unionu Olimpiji je dosegel Damir Markota (25) s 16 točkami in 8 skoki, 4 podajami in 2 blokadama, dvomestno število točk pa so imeli še Ratko Varda (15), Aleksandar Ćapin (13), Danny Green (12), Jaka Blažič (11) in Ben Woodside (10). Pri Zlatorogu je izstopal Vladimir Panić z dvajsetimi točkami

Union Olimpija - Zlatorog Laško - 9
Union Olimpija - Zlatorog Laško - 9 FOTO: Damjan Žibert

Košarkarji Heliosa so sedmo sezono nastopanja v ligi ABA začeli s porazom. V dvorani Komunalnega centra v Domžalah so jih premagali igralci Širokega Brijega, ki so v drugem polčasu zadeli kar deset trojk in po izključitvi domačega stratega Zmaga Sagadina obrnili zaostanek v premierni tekmi. Izza črte 6,75 sta bili navdahnjeni obe zasedbi, saj je Helios zadel 15 trojk iz 28 poskusov, Široki pa je metal 14:27. Tekma je bila za obe ekipi pomembna, saj gre za tekmeca, ki naj bi se po predvidevanjih borila za obstanek v jadranski druščini. Prvi polčas je minil v izenačeni igri in brez večjih pretresov, nadaljevanje pa je prineslo povsem drugo zgodbo. Helios je najprej z delnim izidom 11:0 povedal 56:47, nato pa se je začel festival trojk, začinjen s kar petimi tehničnimi napakami, od tega dve Sagadinu, ki je moral zato v 33. minuti pri vodstvu Heliosa 73:71 zapustiti dvorano. Gostje so darilo izkoristili in z nizom trojk v 37. minuti prišli do prednosti 86:79. Kljub temu tekma ni bila odločena do zadnjih sekund. Helios je namreč v zadnje pol minute tekme z dvema prostima metoma Klemna Prepeliča in trojko Earla Gayja izenačil izid na 90. Željko Šakić je osem sekund pred zaključkom zadel dva prosta meta za 92:90, v zadnjem napadu pa je Jure Besedič poskusil s trojko, vendar njegov met s strani ni našel cilja. Helios zdaj čakajo kar tri zaporedna gostovanja, in sicer v sredo pri Partizanu, naslednjo soboto pri Hemofarmu in nato v Podgorici.