Slovenski košarkarji so nastopili na četrtem zaporednem četrtfinalu evropskih prvenstev. V Kaunasu so se pomerili s prvim kandidatom za zlato medaljo, reprezentanco Španije, ki je bila nesporni favorit za napredovanje v polfinale.
Slovenija se je z zmago na zadnji tekmi drugega dela proti Finski uvrstila na četrto mesto v skupini F in zato v križanju naletela na prvouvrščeno ekipo iz druge skupine. Španija je kot branilka naslova že pred prvenstvom veljala za glavnega kandidata za nov naslov, njene predstave v Litvi pa so le potrdile pričakovanja. Doslej je izgubila le eno tekmo - v zadnjem krogu prvega dela proti Turčiji -, vse ostale tekmece, vključno z Litvo, Srbijo in Francijo, pa je dobesedno nadigrala.
Besede srbskega strokovnjaka na slovenski klopi Božidarja Maljkovića, češ, da bi bil celo dvanajsti igralec Španije v vsaki drugi ekipi na tem prvenstvu uvrščen v začetno peterko, potrjujejo moč bratov Gasol in druščine, ki so svojo vladavino v evropski in svetovni košarki začeli na svetovnem prvenstvu pred petimi leti na Japonskem, ko so postali svetovni prvaki. Od tedaj do danes so grešili le dvakrat; v finalu domačega evropskega prvenstva leta 2007, ko jim je zlato medaljo v zadnjih sekundah odnesel Robert Holden, ter na svetovnem prvenstvu lani v Turčiji, ko so izgubili v četrtfinalu, potem ko je pet sekund pred koncem Srb Miloš Teodosić zadel trojko z velike razdalje. Vmes so osvojili srebro na olimpijskih igrah v Pekingu ter leta 2009 postali evropski prvaki na Poljskem.
Uvodno nalogo - preprečiti Španiji hitro vodstvo - so slovenski košarkarji opravili z odliko, saj se niso ustrašili favoriziranega tekmeca, temveč so s kombinatorno igro prevzeli pobudo in si do četrte minute priigrali vodstvo s 14:6. To bi lahko bilo ob koncu prve četrtine še višje, saj je Samo Udrih ob izteku časa zadel trojko, ki pa je sodniki po ogledu posnetka niso priznali.
Igra Slovenije v prvi četrtini je bila na meji perfekcije (zgolj ena izgubljena žoga, 4 trojke, 5 podaj), žal pa isto ne moremo trditi za drugih deset minut (8 izgubljenih žog), v katerih sta se pri Španiji razigrala brata Gasol, hkrati pa so Španci prešli na consko postavitev v obrambi, ki je Slovenija ni znala prebiti. Vseeno je ob zgolj osmih točkah, od tega šest Matjaž Smodiš, Slovenija ob odmoru zaostajala le dva koša.
Drugi polčas je bil povsem druga zgodba. Španija je zaigrala agresivneje v obrambi, v napadu pa so njeni košarkarji kar tekmovali, kdo bo večkrat zadel slovenski koš. Vodilna vloga je pripadla 31-letnemu Juanu Carlosu Navarru, ki je samo v tretji četrtini dosegel 17 točk. Španija je v tretjem delu igre dosegla točko več kot v vseh prvih 20 minutah in posledično pred zadnjo četrtino vodila z 71:45. Se pravi, da je tretjo četrtino dobila s 36:14.
Zadnja četrtina končnega izhoda ni mogla spremeniti, so pa zato varovanci Božidarja Maljkovića vsaj delno popravili slab vtis iz tretjega dela igre. Dobili so jo z 19:15 in tako proti branilcu naslova, svetovnemu prvaku 2006 in olimpijskemu podprvaku 2008 iztržili dostojen poraz.
Božidar Maljković: "Tekmo smo začeli zelo dobro. Igrali smo agresivno v obrambi in si veliko pomagali, tako da je imela Španija obilico težav. Žal smo v drugi četrtini, ko bi lahko naredili razliko, izgubili devet žog, kar ekipa, kot je Španija, zna učinkovito kaznovati. Pomerili sta se ekipa z veliko začetnico in ena solidna ekipa. Odločilni mož pa je bil Juan Carlos Navarro, prijazen možakar, ki me vedno pred tekmo pozdravi, nato pa mi natrese 26 točk."
Goran Dragić: "Težka tekma. Odprli smo jo dobro in tudi v drugi četrtini nekako ohranili ravnotežje, nato pa je prišla tretja četrtina, v kateri smo izgubili preveč žog, tako da je Španija pobegnila na visoko razliko. Proti takšni ekipi je nemogoče nadoknaditi tako visok zaostanek, še posebej, če Navarru pustiš toliko prostora. Jutri moramo igrati tako kot prvi dve četrtini, saj se vsi zavedamo, kaj je v igri."
Izid:
Slovenija - Španija 64:86 (23:16, 31:35, 45:71)
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.