Carigrad, 30. 08. 2010 16.42 |

Slovenska košarkarska reprezentanca se je na tretji tekmi svetovnega prvenstva v Turčiji pomerila s hrvaško izbrano vrsto in zasluženo slavila (91:84).

Četi Memija Bečirovića v prvi četrtini igra v napadu nikakor ni stekla, kar so naši južni sosedje s pridom izkoristili in si priigrali nekaj košev prednosti. Slovenija je držala priključek s trojkama Gorana Dragića in Sama Udriha. V uvodnih desetih minutah Jaka Lakovič ni stopil na igrišče, Miha Zupan pa je presenetljivo začel v prvi postavi. Tudi v drugi četrtini smo spremljali podobno sliko. Igra v napadalni polovici slovenskim košarkarjem nikakor ni stekla. Razpoložen je bil le Uroš Slokar, ki je pri rezultatu 24:28 dosegel polovico slovenskih košev. Slovenski strateg je poskušal s consko obrambo, vendar ni obrodila sadov in po prvem polčasu je bil rezultat 44:39 v korist Hrvatov.

V nadaljevanju so Slovenci zaigrali odločneje in po nekaj minutah igre tudi prvič na tekmi povedli (48:47). Sledil je popoln razpad sistema naših južnih sosedov, varovancem Memija Bečirovića pa je igra v napadu naposled stekla. Pri metih z razdalje so bili praktično nezgrešljivi, suvereni pa so bili tudi v obrambi in na odmor zasluženo odšli s šestimi koši prednosti (65:59). V uvodnih minutah odločilne četrtini so Hrvaški košarkarji zaigrali agresivneje in po trojkah Marka Popovića in Roka Lenija Ukića ujeli priključek (67:65). Slovenski košarkarji so ohranili mirne živce in s pametno igro srečanje kmalu obrnili v svojo korist. Štiri minute pred koncem je bil izid 80:71 in Slovenci so pomembno tekmo pred izločilnimi boji suvereno pripeljali do konca.

Izjave po tekmi:

Memi Bečirović, selektor Slovenije: "Kot ponavadi smo začeli preveč mehko, bojazljivo in tudi po nekaterih menjavah se stvar ni spremenila. Med odmorom sem igralcem povedal nekaj krepkih, tako da so drugi polčas odigrali bolj agresivno. To nam je dvignilo samozavest, lažje smo zadevali tudi v napadu in na koncu tekmo obrnili sebi v prid. V slačilnici sem povedal, da evforije ne sme biti, saj nas čakata še dve tekmi. Jutri je prost dan, ki ga bomo izkoristili za regeneracijo in pripravo na naslednjega tekmeca. Zagotovo pa nam je ta zmaga dala dodatni zagon in samozavest, tako da lahko še naprej razmišljamo o visokih ciljih."

Boštjan Nachbar, Slovenija: "Vsem navijačem se še enkrat zahvaljujem za podporo in ponavljam, najboljši na svetu ste. Jaz sem vaš prvi in največji 'fan'. Upam, da jih bo čim več ostalo v Carigradu, ali pa da se bodo vrnili naslednji teden, saj nam takšna podpora pomeni zelo veliko."

Josip Vranković, selektor Hrvaške: "Začeli smo zelo dobro, imeli nadzor nad tekmo, žal pa v drugem polčasu nismo zdržali. Slovenija je začela igrati veliko bolj agresivno v napadu, naši igralci pa se v takšni postavitvi niso znašli. Zmaga Slovenije na koncu je povsem zaslužena."