V četrtfinalnih obračunih Evrolige ima le Smodiš prednost domačega igrišča. Lakovič, Preldžič in Vidmar pa bodo za uvrstitev na zaključni turnir morali zmagati v gosteh.

Štirje pari se bodo pomerili v torek in četrtek, morebitna tretja tekma pa bo prihodnji teden. Zmagovalci dvobojev bodo od 2. do 4. maja sodelovali na zaključnem turnirju, ki bo letos v Madridu. Načeloma so favoriti moštva, ki imajo prednost domačega igrišča, vendar ima prav vsak četrtfinalni udeleženec svoje ambicije. Nič novega, bi lahko rekli, a dejstvo je, da bo v tekmah, kjer praktično ni popravnega izpita, odločala mentalna pripravljenost in predvsem kohezija znotraj ekipe.
CSKA (16 zmag in 4 porazi) – Olympiacos (11-9)
Moskovčani želijo še šestič zapored nastopiti na zaključnem turnirju. Predlani so v Pragi osvojili naslov prvaka, lani jih je v atenskem finalu premagal Panathianikos. CSKA je ekipa sestavljena za naslove, pod vodstvom Italijana Ettoreja Messine pa je težko najti njeno šibkejšo plat. Eden izmed nosilcev je tudi Matjaž Smodiš, ki se je po operaciji palca na nogi uspešno vrnil na parket. Upoštevati je potrebno tudi to, da CSKA ni okusil poraza na domačem igrišču od leta 2006, ko ga je premagal Panathinaikos. Serija 27 zmag v Moskvi seveda ni vprid njegovemu nasprotniku iz Pireja. Olympiacos v drugem delu sezone vodi grški selektor Panajotis Janakis, ki je ekipi dal novo energijo, predvsem pa je vzpostavil nov sistem igranja. Brezkompromisna obramba, kar za Olympiacos prej ni bilo značilno, in rotacija večjega števila igralcev je moštvu dala večjo vrednost. Olympiacos na zmago lahko računa na domačem igrišču, kljub številnim izboljšavam trenerja Janakisa pa težko pričakujemo, da bodo Grki slavili v moskovski športni dvorani. Olympiacos bo med drugim težko našel način, kako se zoperstaviti odličnim moskovskim centrom, saj so pred kratkim odpustili Američana Marca Jacksona, tretjega strelca in prvega skakalca ekipe. Pri CSKA so najboljši strelci Matjaž Smodiš in Ramunas Šiškauskas (13,2 točke na tekmo) ter David Andersen (13), pri Olympiacosu pa Arvidas Macijauskas (17,8), Lynn Greer (17,1) in Qyntel Woods (10,3).
Maccabi (15-5) – Barcelona (12-8)

Podobno kot Olympiacos se je tudi Maccabi razživel po menjavi trenerja. Uvodni del sezone je največji izraelski športni kolektiv vodil nekdanji vrhunski košarkar Oded Katash. Eden največjih talentov v zgodovini izraelske košarke pa je bil očitno preveč zelen. Slabši rezultati so ga odpihnilil, na njegovo mesto pa je prišel izkušen trenerski maček Zvi Sherf. Pod njegovim vodstvom je Maccabi naredil serijo 9/2 in se zanesljivo uvrstil v četrtfinale. Skozi šivankino uho pa se je med osmerico uvrstila Barcelona. Katalonci, pri katerih vodilno vlogo igra Jaka Lakovič, so imeli precej turbuletno sezono. Neprepričljive predstave v španskem prvenstvu in trije zaporedni porazu v rednem delu Evrolige so odnesle trenerja Duška Ivanoviča. Njegovo mesto je prevzel Xavier Pascual, ki je evroligaško sezono rešil z zmago v zadnji tekmi drugega dela tekmovanja. Doma so zmagali proti ekipi CSKA. Morda je par Maccabi–Barcelona še najbolj izenačen med vsemi četrtfinalnimi. Letos je Maccabi v evroligaški konkurenci na domačem igrišču izgubil dvakrat. Njegova nihanja pa je izkoristil tudi Hapoel Jeruzalem, ki je osvojil izraelski pokal. Pri Maccabiju so najboljši strelci Terence Morris (12,3) in Nikola Vujčič (12), pri Barceloni pa Jaka Lakovič (13,1) in Mario Kasun (9,8).
Tau Ceramica (14-6) – Partizan (10-10)
Tau Ceramica se je letos sprehodila do četrtfinala. Edina tekma, ki so jo varovanci hrvaškega trenerja Nevena Spahije izgubili v drugem delu tekmovanja, je bila zadnja s Fenerbahčejem. Tekma Špancem ni pomenila nič, Turkom pa so se z zmago odprla vrata v raj. Tau Ceramica se že dolgih šest let ni udarila s Partizanom. Prednost domačega igrišča pa bi utegnila biti edina razpoznavna prednost Špancev. Obe ekipi igrata hitro in moderno košarko, z veliko energije. Beograjčani so z uvrstitvijo med osmerico dosegli več kot pa je večina pričakovala. Prav gotovo bodo varovanci Duška Vujoševiča bolj sproščeni, v moštvu pa zaradi tega ni moč pričakovati padca volje in motivacije. Beograjčani so z odličnimi predstavami v Evroligi poželi številne simpatije, vzporedno z dobrimi rezultati pa je narasla tudi vrednost lige NLB. Tau Ceramica naskakuje že četrto zaporedno uvrstitev na zaključni turnir, na vrhu ni bila še nikoli. Partizan je bil nazadnje pri vrhu leta 1998, ko je sodeloval na zaključnem turnirju v Barceloni. Pri Tau Ceramici so najboljši strelci Igor Rakočevič (14,9) in Tiago Splitter (14,5), pri Partizanu pa Nikola Pekovič (16,9) in Milt Palacio (12,9).
Siena (14-6) – Fenerbahče (9-11)
Toskansko moštvo je v tem trenutku daleč najboljša ekipa v Italiji. Njeno moč je občutila tudi Union Olimpija, ki pa je bila v Tivoliju precej blizu zmage. Siena je potrdila vstop med osmerico na zadnji tekmi doma proti Efes Pilsnu, Fenerbahče pa je v družbo najboljših vstopil z domačo zmago proti nezainteresirani Tau Ceramici. Italijani so letos na domačem parketu priznali premoč le ekipi CSKA, mladi fantje trenerja Bodgana Tanjeviča pa so v gosteh zmagali štirikrat. Siena ima prav na vseh položajih odlične košarkarje, nasprotniki pa se težko pripravljajo nanjo, saj nevarnost preži z vseh strani. Italijani želijo še tretjič nastopiti na zaključnem turnirju. Na drugi strani Fenerbahče še nikoli ni bil del najboljše četverice na stari celini. Prekaljeni trenerski maček Tanjevič bi znal z mlado ekipo in izjemnim Američanom Willom Solomonom trdo stopiti na prste favorizirani Sieni. V turškem moštvu sta se dobro znašla dva mlada slovenska upa. Gašper Vidmar dosega v povprečju dobrih pet točk na tekmo, Emir Preldžič pa 4,7. Najboljši strelci Siene so Terrell McIntyre (13,1) in Kristof Lavrinovič (11,7), pri Fenerbahčeju pa Will Solomon (18,6) in Mirsad Turkcan (9,9).
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.