Boston upravičil vlogo favorita in razbil Dallas na prvi tekmi finala

Boston, 07. 06. 2024 02.35 |

Jakob Batič
27

Košarkarji Boston Celtics so zmagovito odprli finalno serijo lige NBA in Dallas Mavericks uvodoma premagali s 107:89. Kelti so levji delež na poti do zmage opravili v prvem polčasu, ko so vodili že za 29 točk. Luka Dončić je bil s 30 točkami najboljši strelec tekme, a je pogrešal razpoložene soigralce. Kyrie Irving je zmogel vsega 12 točk, na drugi strani je bila dvomestna celotna prva peterka domačih.

Pri Bostonu je bil z 22 točkami najboljši Jaylen Brown. MVP finala vzhodne konference je navdušil tudi v obrambi, zbral je šest skokov in po tri ukradene žoge ter blokade. Kristaps Porzingis se je vrnil po desetih tekmah odsotnosti in nemudoma zablestel z 20 točkami, bil je glavni razlog, da je Boston že po prvi četrtini vodil za 17.

Obramba keltov je povsem onemogočila napad Dallasa, v katerem je bil edini razpoložen Luka Dončić s 30 točkami in desetimi skoki, a le eno asistenco ter štirimi izgubljenimi žogami. Zatajil je Kyrie Irving, ki so ga domači navijači sprejeli z glasnimi žvižgi. Zmogel je vsega 12 točk, pri čemer je zgrešil vseh pet metov za tri. Dvomestna sta bila pri Dallasu le še P.J. Washington (14 točk, osem skokov) in Jaden Hardy (13).

Luka Dončić vs Boston
Luka Dončić vs Boston FOTO: Sofascore.com

Uvodne minute obetale, sledil je razpad sistema v igri Dallasa

Srečanje sta obe ekipi odprli silovito. Najprej je TD Garden na noge z zabijanjem dvignil Al Horford. Na drugi strani je prvo trojko na srečanju dosegel Derrick Jones Jr., nakar je z isto mero vrnil Jrue Holiday. Dončić je bil prvič uspešen za izenačenje na 5:5, potem ko si je ustvaril dovolj prostora za zaključek s polrazdalje.

Porzingis se je po poškodbi vrnil v izjemni formi. Dallas nanj, predvsem v prvem polčasu, ni imel pravega odgovora. FOTO: AP

Bostonu je sredi prve četrtine uspel delni izid 7:0, a so gostje iz Dallasa ostali mirni in zavoljo razpoloženega Irvinga držali stik s kelti. Vse dokler se na parket po petih tednih odsotnosti zaradi poškodbe ni vrnil Kristaps Porzingis.

Na visokega Latvijca, ki je že do konca prve četrtine dosegel kar deset točk, Dallas ni imel pravega odgovora. Za nameček se je Bostonu odprlo še z razdalje in po treh zaporednih trojkah tik pred koncem prvega dela je na semaforju kazalo 37:20.

Boston vs Dallas
Boston vs Dallas FOTO: Sofascore.com

Porzingis blestel, Dallas v napadu povsem neprepoznaven

V drugi četrtini smo spremljali podobno kot sliko kot v prvi. Košarkarji Bostona so še naprej kraljevali pod obročema in pridno zadevali trojke. V prvem polčasu so jih zadeli kar osem več od nasprotnika (11:3). Še naprej je bil nezaustavljiv Porzingis, prvi del je končal z 18 točkami (met iz igre 7/9).

Pri Dallasu pa razen Dončića ni bilo košarkarja, ki bi bil kolikor toliko razpoložen v napadu. Washington je zgrešil dve povsem odprti trojki, izven ritma je bil tudi Irving (met iz igre 6/19). Po trojki Jaysona Tatuma je Boston povedel že za 29, Dallas pa je tik pred potjo v garderobo uspel nekoliko znižati rezultat. Izid polčasa je s trojko postavil Dončić (63:42).

Začetek nadaljevanja v znamenju Dallasa, ki se je približal na osem

Jason Kidd se je na visok zaostanek svojih varovancev odzval mirno – z besedami, naj se v nadaljevanju poskušajo zabavati, češ da bo rezultat že prišel za tem. Nagovor v garderobi je v uvodnih minutah obrodil sadove, saj so njegovi varovanci zaigrali odločneje. Na krilih Dončića se je zaostanek še naprej topil. V osmih minutah tretje četrtine so gostje povezali delni izid 22:9, ki bi bil še višji, še bi Washington in Irving zadela povsem odprta meta z razdalje.

Trojka, s katero je Dončić vrnil Dallas na osem točk zaostanka:

Boston odgovoril s 14:0 in zmagovalec je bil odločen

Pri rezultatu 72:64 se je trener Bostona Joe Mazzulla odločil za minuto odmora, po kateri se je srečanje znova obrnilo v korist njegovih varovancev. Trojko je najprej zadel izkušeni Horford in s tem začel delni izid 14:0, med katerim je znova ugasnil napad Dallasa. Pred zadnjimi 12 minutami je bilo 86:66 in jasno je bilo, da Dončić in soigralci za povratek v srečanje potrebujejo čudež.

Vendar je bil Boston tokrat enostavno predober, da bi neprepoznavnemu Dallasu dovolil vrnitev v srečanje. Izjemna obramba keltov je povsem onemogočila "alley-up" kombinacije Dončića s soigralci, ki so v letošnji končnici postale prepoznavni znak Dallasa. Obenem so bili Kiddovi varovanci povsem nerazpoloženi tudi pri metu za tri, pri katerem so bili le četrtinsko uspešni (7/27, na drugi strani Boston 16/42).

Kristaps Porzingis vs Dallas
Kristaps Porzingis vs Dallas FOTO: Sofascore.com

Ob veliki prednosti domačih je Kidd predajo uradno naznanil slabih pet minut pred koncem, ko je na klop poklical svojega prvega zvezdnika in s 30 točkami tudi najboljšega strelca tekme.