Dallas bil blizu, a domov se vrača z zaostankom 0:2

Boston, 10. 06. 2024 04.28 |

Jakob Batič
20

Košarkarji ekipe Boston Celtics so dobili še drugo tekmo finala lige NBA proti Dallas Mavericksom (105:98). Gostom ni pomagal niti trojni dvojček Luke Dončića (32 točk, 11 skokov, 11 asistenc), ki je bil znova najboljši strelec srečanja. Dallas je sploh prvič v letošnji končnici doživel zaporedna poraza.

Dallas je tokrat pokazal občutno več kot na prvi tekmi, ki jo je izgubil za 18 točk. Vse do zadnje minute je bil v igri za zmago, v prid domačim pa so prevesile malenkosti, kot so zadeti prosti meti (Dallas jih je zgrešil osem, Boston le enega) in izgubljene žoge (Dallas 15, Boston 10).

Finalna serija se zdaj seli v Dallas, kjer bosta naslednji dve tekmi. Prva bo na sporedu v noči na četrtek.

Luka Dončić je v prvem polčasu nase prevzel strelsko odgovornost, v drugem pa z asistencami razigraval soigralce, vendar je bilo to žal premalo. Pogrešal je razigrane soigralce, ki so znova kot po pravilu grešili odprte mete z razdalje. Drugi zvezdnik ekipe Kyrie Irving je razočaral s 16 točkami (met iz igre 7/18). Eno več je prispeval drugi strelec Dallasa P. J. Washington

Boston vs Dallas (druga tekma)
Boston vs Dallas (druga tekma) FOTO: Sofascore.com

Pri Bostonu je s 26 točkami in 11 skoki zablestel Jrue Holiday. 21 točk je dodal Jaylen Brown, Jayson Tatum pa se je z 18 točkami, 12 asistencami in devetimi skoki močno približal trojnemu dvojčku.

Odlični Derrick White je zadel štiri trojke in v zadnji minuti prispeval blokado nad Derrickom Jonesom Jr., ki je zapečatila usodo Dallasa.

Dober začetek Dallasa, Bostonu nikakor ni steklo z razdalje

Kljub visokemu porazu na prvi tekmi se je Jason Kidd odločil za isto začetno peterko, ki je tokrat v srečanje vstopila bistveno bolj agresivno.

Najprej sta uspešno zaključila Dončić in Irving, po asistenci slednjega pa je nato prvo trojko na tekmi zadel P. J. Washington in Dallas je povedel s 7:2. Po uspešnem metu Irvinga s polrazdalje je Dallas povedel s 13:6, zato je Joe Mazzulla že po štirih minutah zahteval prvo minuto odmora.

Boston se je povsem približal z delnim izidom 6:0, a je Dončić (13 točk v prvi četrtini) poskrbel, da je bil Dallas vseskozi v rahli prednosti. Ko je moral zaradi okrvavljenega dresa dve minuti pred koncem prve četrtine predčasno na klop, je breme v napadu uspešno prevzel Irving.

Kljub kar petim zgrešenim prostim metom (4/9) so gostje prvo četrtino dobili z 28:25. Za domače pa je edino trojko v tem delu le nekaj sekund pred koncem dosegel Al Horford.

Dončić je sijajno odprl tudi drugo četrtino in takoj dodal sedem točk, to pa je bilo tudi vse, kar je v prvih petih minutah nadaljevanja zmogla njegova ekipa. Po trojki Derricka Whita je Boston prvič na tekmi povedel (36:35), po sekvenci raztrganih napadov na obeh straneh pa je Mazzulla zahteval še drugo minuto odmora na tekmi.

V zaključku prvega polčasa sta se moštvi nekajkrat zamenjali v vodstvu. Videli smo sploh prvo "alley-up" kombinacijo Dallasa v finalni seriji, ko je Dončić lepo zaposlil visokoletečega Derricka Jonesa Jr. Tik pred potjo v garderobi je razigrani Jrue Holiday (17 točk v prvem polčasu) zadel trojko za +5 Bostona, na drugi strani pa je izid polčasa 54:51 pod košem postavil Daniel Gafford

Dončić razigraval soigralce, ki so še naprej grešili

Na začetku tretje četrtine je Dončić – prvič v finalni seriji – uspel razigrati soigralce s tremi hitrimi asistencami, vmes je za svojo 25. točko zadel še zahteven met s polrazdalje. Ko je po prevzemanju lepo zaposlil Livelyja, ta pa je žogo avtoritativno zatlačil v obroč, je Mazzulla pri 63:61 vzel minuto odmora.

Luka Dončić vs Boston (druga tekma)
Luka Dončić vs Boston (druga tekma) FOTO: Sofascore.com

Njegovi varovanci sicer minimalne prednosti v naslednjih minutah niso izpustili iz rok. V igri Dallasa je bilo še naprej preveč zgrešenih odprtih metov. Josh Green je, denimo, povsem osamljen zgrešil za tri, ko je Boston prvič na tekmi vodil za osem (71:63).

Pritchard zadel ob zvoku sirene

Domači so to, seveda, znali kaznovati. Jason Kidd je moral njihov delni izid 10:0 prekiniti z minuto odmora, po kateri je trojko zadel kdo drug kot Luka Dončić. Prebudili so se tudi njegovi soigralci in Dallas je bil po prostih metih Irvinga znova na sprejemljivih –6.

A s tem se ni strinjal Payton Pritchard, ki je zadnje tri sekunde tretje četrtine izkoristil, da je z velike razdalje in s pomočjo table zadel trojko. Pred zadnjimi 12 minutami je na semaforju tako kazalo 83:74.

Na začetku zadnje četrtina se je razlika gibala okoli meje desetih točk. Pet minut pred koncem je Dallas z mini delnim izidom 4:0 prišel na –8, Mazzulla tudi tokrat ni okleval z minuto odmora in znova zadel v polno. Njegovi varovanci so namreč nemudoma zadeli dve trojki in tako kaznovali Dallas, ki je vmes poceni izgubil žogo pri prenosu na nasprotnikovo polovico.

Delni izid 9:0 Dallasa za napeto končnico, a bilo je premalo

Kljub številnim zapravljenim priložnostim so gostje vendarle poskrbeli za napeto končnico. Po košu pod osebno napako in zadetem dodatnem prostem metu je Dončić svojo ekipo pripeljal na le pet točk zaostanka (103:98).

Boston je nato zapravil napad, na drugi strani pa je iz protinapada zaključeval Jones Jr., čigar poskus je blokiral White. Brown je na drugi strani zadel za +7 in srečanje je bilo odločeno.