
Košarkarji ZDA so znova postali olimpijski prvaki. Za Američane je to petnajsta zlata kolajna na olimpijskih igrah, tretjo v nizu. Prvo mesto so prepustili le štirikrat; 1972 je slavila Sovjetska zveza, 1980 Jugoslavija, 1988 SZ in 2004 Argentina. Srbija je prišla do svoje prve košarkarske olimpijske medalje - ZRJ Jugoslavija je bila v Atlanti 1996 srebrna, Španija je osvojila svoj četrto olimpijsko odličje po treh srebrnih, Avstralija pa je četrtič na zadnjih osmih olimpijskih igrah v tekmi za bron ostala brez kolajne. V finalu je za ZDA največ točk dosegel Kevin Durant - 30 -, pri Srbiji pa Nemanja Nedović (14). To je bila hkrati tudi zadnja končna odločitev na 28. poletnih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru pred zaključno slovesnostjo. Nasledniki "Dream Teama" iz 90. let prejšnjega stoletja še zdaleč niso dosegli višav moštva, ki so ga sestavljali Michael Jordan, Patrick Ewing, Larry Bird in Magic Johnson, toda varovanci Mika Krzyzewskega so v Riu na koncu opravili nalogo in kljub nekaj tesnim zmagam v finalu slavili eno najvišjih proti Srbom, ki niso uspeli ponoviti sanjske zmage s SP 2002 v Indianapolisu. Američani so skupaj s finalno tekmo v Riu nepremagani na zadnjih 52 zaporednih obračunih pod okriljem Mednarodne košarkarske zveze (Fiba), od tega so dobili zadnjih 24 olimpijskih preizkušenj.
Legenda univerze Duke Krzyzewski se poslavlja z vsega enim porazom, zdaj bo moštvo zvezdnikov prevzel podobno legendarni trener San Antonio Spurs Gregg Popovich, medtem ko je dolgoletni član New York Knicks Carmelo Anthony, najboljši strelec v zgodovini reprezentance, kot prvi Američan osvojil tri zlata odličja. Američani so Srbe v skupinskem delu pred slabima dvema tednoma premagali za vsega tri točke, a v nedeljo so bili varovanci Aleksandra Djordjevića daleč od presenečenja. Po sicer izenačenem začetku v prvi četrtini so Američani na krilih Duranta z nizom 36:14 do polčasa pobegnili na 23 točk prednosti in tekma je bila že praktično odločena. Durant, ki se je poleti v odmevnem prestopu iz Oklahoma City Thunder odločil okrepiti Golden State Warriors, je samo v prvem polčasu dosegel 24 od svojih 30 točk (za tri je metal 5/8), enajst točk in 12 skokov pa je do polčasa dodal Sacramentov DeMarcus Cousins. Ob zanesljivi prednosti je bilo nekaj več časa za vragolije s strani obeh moštev, tudi Srbi pa na koncu niso bili preveč nezadovoljni s srebrom, ki je sklenil izjemno uspešne igre (predvsem v kolektivnih športih) za nekdanjo jugoslovansko republiko. Navkljub porazu v finalu tudi Srbija zapušča Brazilijo z dvignjeno glavo. Prišla je do svoje prve košarkarske olimpijske medalje - ZRJ Jugoslavija je bila v Atlanti 1996 srebrna.
V tekmi za tretje mesto je Španija osvojila svojo četrto olimpijsko kolajno po treh srebrnih, Avstralija pa je četrtič na zadnjih osmih olimpijskih igrah v tekmi za bron ostala brez odličja. Finale v Riu se je končal približno tako kot tisti v Madridu 2014. Tekmeca sta bila ista; tedaj so ZDA zmagale s 37 točkami razlike, tokrat je bilo + 30. Tekma je bila izenačena le slabih deset minut. Pri vodstvu 14:11 za Srbijo je stvari v svoje roke vzel prvi strelec ZDA 27-letni Durant. Najprej so ZDA po njegovi zaslugi naredile delni izid 14:1, v 16. minuti, ko je bil rezultat že 43:22, pa je bil Durant pri 17 točkah. Ob polčasu je bil tako zmagovalec že odločen (52:29). Prvi strelec tekme je bil Durant s 30 točkami, Cousins je zbral 13 točk in 15 skokov, Klay Thompson pa je dosegel 12 točk.
Izid:
ZDA ‒ Srbija 96:66 (19:15, 52:29, 79:43)
Durant 30, Cousins 13, Thompson 12; Nedović 14, Mačvan 11
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.