Kdo bo na olimpijskih igrah v Parizu zastopal slovenske barve? Najštevilčnejša zasedba do sedaj! Zgodovinski trenutek za slovenski šport. Panogo, ki uči, usmerja (tiste, ki to želijo), kaže pot mladim in starim, začetnikom, izkušenim in tistim, ki se spogledujejo s koncem kariere, na seznamu so tudi takšni, ki v športu rešitev ne bodo videli nikoli, pa bi jih morali. Ljudem, ki se znajdejo v brezizhodni situaciji, pogosto slovenska športna zgodba o uspehu 'prižge' luč na koncu tunela. To je šport! Zato so krivice, ki se dogajajo športnikom, (vsaj) neskončno boleče. Zabolijo tistega, ki ostane brez olimpijske vozovnice in sprožijo pomislek. Pomisleke.
Slovenci smo zelo posebni, pogosto od športnikov zahtevamo (pre)več. Uvrstitev na veliko tekmovanje je premalo, čeprav je že to nekaj znanstvenofantastičnega, zahtevamo vsaj drugi krog. Na tekmovanjih, kjer je Slovenija sposobna osvojiti medaljo, naenkrat ni več vseeno, kakšnega leska je. Da ne govorimo o stavkih, da je nekdo zamočil, ker je 'samo drugi na svetu'. Sledijo gostilniške debate, kdo mora iti, kdo si ne zasluži mesta v izbrani vrsti, označevanje za turiste in še kaj ... Priznam, zgodbice, ki me ne zabavajo. Prej žalostijo, sploh tiste o tem, kako je bilo nekoč in da ti, ki delajo danes, 'pojma nimajo'. Danes so stvari zelo drugačne, poznavanje okoliščin je nuja, da bi razumeli, zakaj je danes nekaj tako, kot je, in ne drugače. Ampak so primeri, ki potrebujejo bolj poglobljeno analizo. In so vezani na aktualni trenutek – tistega z začetka teksta. Najštevilčnejša zasedba do sedaj!
Moje vprašanje vsem vpletenim – ali tudi najboljša? Odgovor bi morali dobiti z rezultati na olimpijskih igrah, ampak osnovno težavo predstavlja dejstvo, da tam ne bo vseh najboljših slovenskih športnikov. Delno zaradi kvot, določenih od Mednarodnega olimpijskega komiteja, delno zaradi neuspelih kvalifikacij, očitno pa je tudi trenerjem/selektorjem včasih vseeno, ali je na tekmovanju resnično najboljši v danem trenutku ali ne. In tu štejejo rezultati. Gorazd Penko, selektor ženske kolesarske reprezentance, je na seznam potnic uvrstil Eugenio Bujak in Urško Pintar. Ne pa denimo Urške Žigart, ki je pred kratkim slučajno dobro pripravljenost potrdila na tekmi državnega prvenstva, ko je bila najboljša v vožnji na čas in cestni dirki. Torej absolutno najboljša. Zanimivo, Pintarjevo je premagala na cestni dirki za približno 10 minut. Jasno, cestno dirko je izkoristila za pripravo na žensko različico Dirke po Italiji, v letošnji sezoni pa je odpeljala še nekaj izjemno zahtevnih dirk, kot denimo Dirko po Švici.
In če rezultati niso merilo, potem ne vem, kaj je? Zagotovo bo kdo rekel: Ne bi delali cirkusa, če ne bi bila zaročenka Tadeja Pogačarja, ampak tu ne gre za to, kdo je čigav, tu gre za rezultate, ki so edino merilo. Urška Žigart je dekle, ki dirka za Jayco AlUla, trenira pod nadzorom vrhunskih strokovnjakov, na vsakem koraku uživa podporo partnerja, najboljšega kolesarja na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI) Pogačarja, dnevno napreduje in je podpisana pod rezultate, ki so jo pripeljali najvišje med vsemi Slovenkami na svetovni jakostni lestvici (114. mesto).
Ali resnično obstaja mobilno sporočilo, v katerem je selektor Žigartovo obvestil, da se je že pred dvema letoma odločil, kateri dekleti bosta nastopili na olimpijskih igrah, je ta hip res nepomembno. Zaskrbljujoče pa je, da je Odbor za cestno kolesarstvo pri Kolesarski zvezi Slovenije potrdil njegov izbor in da nekdo pri OKS ne preveri vseh dejstev. Cilj mora biti poslati na igre resnično najboljše, kot mora biti vselej cilj, da v reprezentanci igrajo najboljši v danem trenutku. In na olimpijskih igrah vseh najboljših očitno ne bo. Ker se je pač nekdo tako odločil ...
Agent Urške Žigart se je odzval
"Slovenska kolesarska šola sodi med najboljše na svetu, rezultat pa so številni šampioni kot denimo Tadej (Pogačar), Rogla (Primož Roglič), Matej (Mohorič), Domen (Novak), (Jan) Tratnik, Luka (Mezgec) ... in mladi talenti, kot denimo (Jakob) Omerzel in (Erazem) Valjavec. Vse zasluge za to gredo stroki in letom dobrega dela strokovnjakov, kot so Andrej Hauptman, Gorazd Štangelj in Martin Hvastija. Ampak žal smo včeraj znova razumeli, zakaj žensko kolesarstvo v Sloveniji ni na tej ravni. Urška (Žigart) je ena najboljših športnic, državna prvakinja s cestne dirke in v vožnji na čas. Ampak selektor je ni izbral zaradi kriterijev, ki nimajo veze s športom? Zakaj? Bolje, da vprašate njega, čeprav sem prepričan, da vam bo znal odgovoriti. Žal mi je slovenskih navijačev, saj na olimpijskih igrah ne bodo imeli možnosti navijati za najboljše športnike. Selektor je povzročil škodo kolesarstvu in Olimpijskemu komiteju Slovenije zaradi lastnih interesov. Nesprejemljivo," je na našo prošnjo, kako vidi situacijo, v izjemno pomembnem delu sezone za Žigartovo, odgovoril agent številnih mojstrov vrtenja pedal in največjih športnikov v zgodovini kolesarskega športa, Alex Carerra.
Na izbor kolesarjev za OI so se odzvali tudi pri Kolesarski zvezi Slovenije
Odziv kolesarske zveze objavljamo v celoti:
Vodstvo oz. predsedstvo Kolesarske zveze Slovenije in tudi Olimpijskega komiteja Slovenije nimata vpliva na izbor reprezentanc, ki bosta zastopali Slovenijo na Olimpijskih igrah v Parizu. Izbor reprezentančnih tekmovalk in tekmovalcev je v popolni pristojnosti selektorjev, je pa njihova odgovornost, da izberejo najboljše.
Tekmovalne kvote na OI so omejene. Pri moških imamo na voljo maksimalno kvoto štirih tekmovalcev za cestno dirko in enega tekmovalca za vožnjo na čas, ki pa mora biti potem eden izmed štirih udeležencev na cestni dirki. Pri ženskah imamo kvoto dveh tekmovalk, tako na cestni dirki kot vožnji na čas.
Trenutno poteka Dirka po Franciji, na kateri vsi naši kolesarji, ki tam tekmujejo, igrajo zelo pomembne ali celo ključne vloge in kar nas veseli je, da so vsi v odlični formi. Ker je dirka še dolga in se marsikaj lahko zgodi, v tem trenutku ne moremo vedeti, kakšna bo forma, izčrpanost oz. nasploh stanje kolesarjev. Zato bo moška reprezentanca dokončno potrjena po koncu Dirke po Franciji.
Lahko pa povemo, da sta se Primož in Tadej vožnji na čas na OI odpovedala, saj bo na programu komaj 6 dni po Touru in se na to disciplino ne bosta mogla kvalitetno pripraviti. Poleg tega je proga ravninska, kar jima ne ustreza za doseganje najvišjih mest. Jan, ki je v vožnji na čas na taki trasi odličen, pa se bo lahko pripravljal tudi za to olimpijsko disciplino. Ne glede na dokončen izbor moške reprezentance, ki bo v Parizu zastopala Slovenijo, bomo imeli izjemno močno ekipo in cilj je osvojitev kolajne.
Ženska ekipa, za razliko od moške, v Parizu ne bo najštevilčnejša in pričakovanja glede rezultata so žal nižja. Ogrodje slovenske reprezentance sestavljajo načeloma samo štiri kolesarke: Eugenija Bujak, Špela Kern, Urša Pintar in Urška Žigart, ki trenutno dirka na Dirki po Italiji. Od teh bosta na OI lahko nastopile samo dve. Na Kolesarski zvezi zagotovo želimo, da bi Slovenijo na olimpijskih igrah zastopali trenutno naši najboljši tekmovalki, je pa končna odločitev na strani selektorja."
KOMENTARJI (332)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.