Vrh prelaza Col de la Loze bo tokrat za razliko od lani cilj etape. Velikan v Alpah v 18. etapi ponuja največjo možnost za spremembe v skupnem seštevku. Gre kar za 26,2 km dolg vzpon s povprečnim naklonom 6,5 odstotka, ki bo hkrati tudi najvišja točka Toura 2025 na 2304 m nadmorske višine.
Tadej Pogačar ima na Col de la Loze mešane spomine. Lani je namreč v etapi do Courchevela izgubil nekaj manj kot šest minut proti kasnejšemu zmagovalcu Dancu Jonasu Vinegegaardu. Vmes je na prelazu Loze prek radijske zveze ekipi sporočil, "konec je z mano, mrtev sem". Na dirki bo skoraj zagotovo nastopil tudi drugi slovenski as Primož Roglič, ki prav danes praznuje 35. rojstni dan. Sam ima na prelaz Loze nekoliko boljši spomin. Leta 2020 je tam prišel do malce višje prednosti proti Pogačarju, a je nato v 20. etapi v vožnji na čas izgubil Tour proti mlajšemu rojaku.
Zanimiv bo tudi gorski kronometer v 13. etapi v Pirenejih, ki bo kolesarje v 11 km popeljal od Loudenviella do gorskega letališča Peyragudes. Že slabo leto dni pred današnjo predstavitvijo v Kongresni palači v francoski prestolnici je bilo jasno, da se bo dirka začela v okolici Lilla. Tam kolesarje čakata dva sprinterska obračuna v prvi in tretji etapi ter vmesna razgibana trasa. Prva vožnja na čas bo pričakovano na sporedu v okolici Caena v peti etapi, trasa pa bo ravninska, a daljša od prvotnih domnevanj iz govoric. Dolga bo 33 km.
Prvi teden bo za en dan daljši, saj bodo v ponedeljek 14. julija kolesarji dirkali na praznični dan Bastilje. Deseta etapa bo posledično najtežja v prvem delu, končala pa se bo v Le Mont-Doru s krajšim ciljnim vzponom na Puy de Sancy. V prvem tednu bodo sicer kolesarji premagali tudi sloviti bretanski zid v sedmi etapi.
V drugem tednu bosta gorski kronometer do Peyragudesa "objeli" še zelo zahtevni etapi do Hautacama v 12. ter do Luchon-Superbagneresa v 14. Slednji se po 36 letih vrača v program Toura. Oba pirenejska klanca sta dolga in relativno strma. Pogačar je na Hautacamu leta 2022 izgubil dobro minuto proti Dancu Jonasu Vingegaardu ob njegovi prvi skupni zmagi.
Zadnji teden takoj po prostem dnevu in še pred prelazom Loze prinaša enega najbolj ikoničnih vzponov v svetu kolesarstva. Tekmovalci se bodo namreč povzpeli na Mont Ventoux v 17. etapi. Plešasti velikan v Provansi je dolg slabih 21 km s povprečnim naklonom 7,7 odstotka. Zadnja zahtevnejša etapa bo v 19. etapi, ko kolesarje čaka kratek, a zahteven dan od Albertvilla do vrha La Plagna, ki od leta 2002 čaka na vrnitev na Tour. Nato sledi še razgibana 20. etapa in tradicionalni zaključek na Elizejskih poljanah, potem ko so se zaradi letošnjih OI te za eno leto umaknile Nici.
Tam je svojo tretjo zmago na Touru dokončno potrdil Pogačar, ki bo tudi prihodnjo sezono glavni favorit za zmago. Njegovi glavni tekmeci bi utegnili biti tako kot letos Vingegaard, Roglič in Belgijec Remco Evenepoel. Kolesarje sicer ob dveh vožnjah na čas čaka sedem ravninskih ter po šest razgibanih in gorskih etap.
Organizatorji so ob 112. izdaji moškega Toura razkrili tudi traso ženskega Toura. Ta bo četrti po vrsti, prvič pa bo na sporedu devet etap, kar je sicer več od zgornje meje, predpisane s strani Mednarodne kolesarske zveze. Preizkušnja se bo začela v Vannesu 26. julija, končala pa 3. avgusta v Chatelu. Odločilna bi utegnila biti predzadnja, osma etapa do Col de la Madeleina. Ženske sicer čakajo tri ravninske, tri razgibane in tri gorske etape.
Letos je zmago slavila Poljakinja Kasia Nieuwiadoma pred Nizozemko Demi Vollering z doslej najmanjšo razliko štirih sekund.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.