Lani je od spomenikov osvojil Liege–Bastogne–Liege in dirko po Lombardiji, že v soboto pa bo imel priložnost, da svoji neverjetni beri zmag doda eno najprestižnejših. Klasika od Milana do Sanrema velja za najdaljšo na koledarju (293 kilometrov, op. a.) in po profilu trase bolj ustreza težjim kolesarjem. A če kdo, potem je Tadej Pogačar sposoben zmagovati tudi na terenih, ki mu niso najbolj pisani na kožo.
"Vsi me sprašujejo, kaj lahko pričakujejo v soboto. Pričakujete lahko dolgo in naporno dirko. Milano–Sanremo je ena najlažjih dirk za priti do cilja, a najtežjih za zmagati. Tja bomo šli z močno ekipo, poskušali bomo po najboljših močeh," je napovedal dvakratni zaporedni zmagovalec dirke po Franciji, ki je lani (in tudi letos na Strade Bianche) dokazal, da mu še kako ustrezajo tudi enodnevne preizkušnje.
Na stavnicah Pogačar velja za tretjega favorita, pred njim sta le vsestranski Wout van Aert in sprinter Caleb Ewan, kljub temu pa je kapetan UEA Team Emiratesa mnenja, da je to preizkušnja, na kateri mu bo najtežje priti do zmage. Pretežno ravninsko dirko, ki se tradicionalno zaključi v Sanremu na (ulici, op. a.) Via Milano, bi lahko zapletla dva manjša klanca v zaključku trase Cipressa in Poggio di Sanremo.
Lani je o zmagovalcu odločal sprint, dobil ga je Belgijec Jasper Stuyven:
5,6 kilometra dolga Cipressa s povprečnim naklonom 4,1 % se zaključi slabih 30 km pred ciljem. Poggio, na katerem lahko pričakujemo številne napade, pa se začne, ko je do konca le še devet kilometrov. A zaradi dolžine 3,7 kilometra in naklona, manjšega od štirih odstotkov, je le malo verjetno, da bo tam prišlo do ključne selekcije.
"Samo poglejte zaključek dirke. Cipressa ni tako strma. Tudi čez Poggio lahko gredo številni, ne da bi izgubili čas, tudi sprinterji. Lahko se zgodi, da bo odločal sprint, lahko pa tudi samostojni napad. Nisem kolesar, ki bi imel na takšnih dirkah najboljše možnosti. Ampak, seveda, če se mi bo ponudila priložnost, bom poskusil," je Pogačar namignil, kar tako ali tako že vsi pričakujejo – da bo tudi v soboto poskušal priti do zmage.
Pogačar je na Strade Bianche slavil z izjemnim solo napadom 50 km pred ciljem. Tudi na Milano–Sanremo se je že dogajalo, da so kolesarji slavili po takšnih akcijah, a so bile v zadnjih letih sila redke in še manjkrat uspešne. 23-letnik s Klanca pri Komendi pa nas je že večkrat naučil, naj nikoli ne rečemo nikoli. "Napad z velike razdalje bi bil nekaj posebnega, vendar mislim, da je kaj takega malo verjetno. Morda ti lahko uspe, če napadeš na Cipressi," je še dodal.
Roglič za van Aerta, vrnitev Mohoriča
Sobota bo ponudila prvi medsebojni spopad najboljših slovenskih kolesarjev v tej sezoni. Tako Pogačar kot Primož Roglič sta si minuli teden prikolesarila odlični popotnici. Prvi je dobil dirko od Tirenskega do Jadranskega morja, drugi pa preizkušnjo od Pariza do Nice. A Rogliča se tokrat ne pričakuje v boju za zmago, sploh zato, ker bodo pri Jumbo-Vismi najbolj stavili na prvega favorita van Aerta.
Belgijec se je izkazal na minuli dirki Pariz–Nica, kjer je v odločilni etapi ostal ob Rogliču, ki ni imel najboljšega dne, in mu pomagal omiliti izgubo v primerjavi s Simonom Yatesom, po kateri je Kisovčan obdržal vodstvo v skupnem seštevku. Tudi zato številni od njega pričakujejo, da bo tokrat bolj v vlogi pomočnika. Stavnice ga sicer med favoriti uvrščajo na deseto mesto ob bok ekipnemu kolegu Christophu Laportu.
Pričakuje se tudi nastop Mateja Mohoriča, ki ga stavnice uvrščajo v širši krog favoritov. Po nesrečnem padcu in odstopu na Strade Bianche je kolesar Bahrain Victoriousa izpustil dirko Tirreno–Adriatico, a naj bi že bil nared za največje napore, poročajo pri Cyclingnews. Kvota na Mohoričevo zmago je 51, na Rogličevo 26, na Pogačarjevo pa 6.
Roglič bo pred tem izkusil še francoske kocke
Jumbo-Visma je potrdila, da bo Primož Roglič pred sobotnim spomenikom nastopil še na enodnevni klasiki za veliko nagrado Denaina, ki bo v četrtek. Dirka je – podobno kot slovitejši Pariz–Roubaix – poznana predvsem po odsekih granitnih kock. Trasa bo za nekaj sto metrov daljša od 200 km, od tega jih bo 21 na granitnih kockah, ki so razporejene na 12 odsekih. Roglič se je za nastop najverjetneje odločil zaradi priprave na Tour. Tam bodo imeli kolesarji prav tako opravka z granitnimi odsek, in sicer jih bo na peti etapi s ciljem v Arenbergu nekaj manj kot 20 kilometrov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.