Primož Roglič je bil v Rimu okronan za zmagovalca 106. Dirke po Italiji.
To mu je uspelo s sijajno vožnjo na čas na Svete Višarje, kjer je njegovo slavje pozdravilo ogromno slovenskih navijačev. Ti so mu, kot je dejal za slovenske medije po etapi, dali dodatno moč. Slovenci so tako dobili še zadnjo tritedensko dirko, skupno pa šesto v zgodovini oziroma zadnjih štirih letih, od tega Roglič četrto. Tadej Pogačar se je podpisal pod dve zmagi na Touru (2020, 2021), Roglič pa ob tem Giru še pod tri zmage na Vuelti (2019, 2020, 2021). Ob tem ni nezanemarljiv podatek, da je mala Slovenija osvojila šest od zadnjih 11 tritedenskih preizkušenj.
Roglič pa bo vsaj eno leto dirkal z nazivom kralja italijanskih cest. Pred Girom je ves čas govoril, da je cilj obleči majico prav v Rimu. Preroško mu je to dejansko uspelo, saj je edini dan na Giru v rožnatem dirkal prav po cestah italijanske prestolnice. Slovenec je Jumbo-Vismi privozil tudi premierno skupno zmago v zgodovini Gira. Roglič je v neposredni bližini rimskega Koloseja dan pozneje postal prvi slovenski zmagovalec Gira, Slovenija pa 17. država z zmago na italijanski pentlji. Slovenski kolesarji so s tem osvojili tudi vse tri tritedenske dirke na koledarju.
S četrto zmago na tritedenskih dirkah, pred tem je med letoma 2019 in 2021 trikrat zapovrstjo dobil še Vuelto, je 33-letni as na večni lestvici na 11. mestu ujel Švicarja Tonyja Romingerja, Španca Roberta Herasa in Italijana Vincenza Nibalija. Slovenija pa je s šestimi zmagami zdaj na osmem mestu v seštevku držav, potem ko ima Tadej Pogačar še dve zmagi na Touru (2020, 2021).
Slovenska kolesarska pravljica tako traja že več let in ji ni videti konca. Rogličeva pa je še posebej neverjetna, saj se je vrsto let ukvarjal s smučarskimi skoki in v tej panogi postal tudi svetovni mladinski prvak na ekipni tekmi leta 2007. Zdaj od smučarskih skokov ostaja le še proslavljanje na odru za zmagovalce. Tokrat se mu je v Rimu pri tem pridružil tudi sin Lev za nepozabne fotografije v sicer že zelo bogati zbirki.
Za Rogliča je bila današnja zmaga namreč že 74. v karieri. V tej sezoni je slavil še na dirki od Tirenskega do Jadranskega morja in po Kataloniji, s čimer je nadaljeval niz zmag na največjih enotedenskih preizkušnjah. Čeprav je razlika 14 sekund majhna, je to četrta najmanjša v zgodovini. Najmanjša je bila leta 1948, ko je Italijan Fiorenzo Megni svojega rojaka Ezia Cecchija prehitel za 11 sekund. Sloviti Belgijec Eddy Merckx je leta 1974 slavil za 12 sekund, Megni pa leta 1955 za 13 sekund.
V desetletni kolesarski karieri je Rogliču uspelo veliko preobratov v svoj prid, še večkrat pa se je znašel na nesrečnem koncu teh. Uspeh na Višarje pa zagotovo spada med njegove najbolj čustvene trenutke ... Slovenija je brez dvoma ena najbolj prepoznavnih kolesarskih nacij, verjetno celo najbolj "vroča" biciklistična država na svetu sploh. In ko bo čez dober mesec svoj naslednji Tour napadal Tadej Pogačar, tretjega v karieri, se vse skupaj lahko ponovi ...
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.