Evenepoel po OI tudi svetovni prvak v vožnji na čas, Roglič 12.

Zürich, 22. 09. 2024 17.26 | Posodobljeno pred 1 uro

Simon Valant, STA
48

Belgijski kolesar Remco Evenepoel, ki je v Parizu osvojil naslov olimpijskega prvaka v vožnji na čas, je kronometrsko konkurenco pokoril tudi na svetovnem prvenstvu v Zürichu. Edini, ki mu je uspel parirati je bil drugouvrščeni Filippo Ganna, tretje mesto pa je zasedel njegov rojak Edoardo Affini. Primož Roglič je bil edini slovenski predstavnik, 46,1 km dolgo vožnjo pa je zaključil na 12. mestu.

Filippo Ganna, Remco Evenepoel in Edoardo Affini.
Filippo Ganna, Remco Evenepoel in Edoardo Affini. FOTO: AP

Belgijec Remco Evenepoel je ubranil naslov. Za zmago je ugnal dva Italijana, srebrnega Filippa Ganno za šest sekund in bronastega Edoarda Affinija za 54 sekund. Evenepoel je imel pri prvem vmesnem času 6,7 sekunde naskoka, na vrhu obeh krajših klancev pa je ta prednost narasla le za dve sekundi in pol.

Novopečeni svetovni prvak v vožnji na čas je tudi do doline pridobival in imel pri tretjem vmesnem času 19 sekund naskoka pred Ganno, ciljno črto pa je nato prevozil s šestimi sekundami prednosti.

Remco Evenepoel
Remco Evenepoel FOTO: AP

"Kar nekaj časa sem potreboval, da sem znova prišel v pravo formo po olimpijskih igrah. Ampak ravno pravočasno," je za organizatorje po prihodu v cilj dejal Evenepoel.

"To je bil kar zahteven dan. Minuto pred startom se mi je snela veriga, izgubil pa sem tudi merilec moči, tako da sem moral odpeljati po občutku. V zadnjih kilometrih me je kar malo zmanjkovalo. Brez merilca moči je bilo seveda zahtevno držati ritem, a na SP ni pomembno, kakšna je razlika. Čas je bil v zelenem in zazdelo se mi je, da lahko proslavljam z rokami v zraku," je še dodal mladi Belgijec.

Edini slovenski predstavnik Primož Roglič je preizkušnjo končal na 12. mestu z 2:06 minute zaostanka. 34-letni Slovenec, olimpijski prvak v vožnji na čas pred tremi leti ter na SP že srebrn v kronometru pred sedmimi leti, je po 12,5 km ravninskega dela po nekoliko rezervirani vožnji zasedal šele 11. mesto z zaostankom 37 sekund.

Primož Roglič
Primož Roglič FOTO: Profimedia

Drugi del z dvema krajšima klancema bi moral biti Rogliču pisan na kožo, a je tudi v tem delu izgubljal stik z najboljšimi. Na vrhu je bil po 26,6 km še naprej 11., a že z zaostankom 1:16 minute.

V tretjem delu je Zasavec nekaj mest pridobil in se zasidral v deseterici, a nato do konca spet nekoliko izgubil. Ciljno črto je Roglič prečkal s časom 55:08 minute oziroma 2:06 za svetovnim prvakom Evenepoelom.

Profil trase za vožnjo na čas na svetovnem prvenstvu 2024.
Profil trase za vožnjo na čas na svetovnem prvenstvu 2024. FOTO: UCI

Tesno je bilo tudi v boju za tretje mesto. Bron si je po odlični drugi polovici trase, ki je bila precej hitrejša, zagotovil evropski prvak Affini, ki je za 23 sekund za sabo zadržal lani bronastega Britanca Joshuo Tarlinga.

Smolo je imel predvsem Avstralec Jay Vine, ki je bil tako pri drugem kot tretjem vmesnem času tretji, nato pa je po grdem padcu močno okrvavljen ciljno črto prečkal kot peti.

Jay Vine je na spustu grdo padel.
Jay Vine je na spustu grdo padel. FOTO: AP

Člane čez teden dni čaka vrhunec prvenstva z 273,9 km dolgo cestno dirko, na kateri bodo poleg Rogliča nastopili še Tadej Pogačar, Matej Mohorič, Jan Tratnik, Luka Mezgec, Matevž Govekar, Domen Novak in Jaka Primožič.

Članice, od Slovenk bodo na startu Urška Žigart, Urša Pintar in Špela Kern, bodo nastopile dan prej.