"Priprave na Giro so potekale odlično. Letos nisem nastopal veliko, samo deset dni, zato se počutim zelo svežega. To je dirka, o kateri sem dolgo sanjal, in zdaj imam občutek, da je prišel pravi čas zanjo," se sobotnega začetka dirke v Torinu veseli Tadej Pogačar.
Letos je pri naših zahodnih sosedih že vpisal eno zmago, in sicer po 80 kilometrov dolgem solo napadu na Strade Bianche, na spomeniški klasiki Milano–Sanremo je bil tretji. Na Italijo pa ima lepe spomine iz otroških let: "Tu sem veliko dirkal še kot amater. Gre za državo, ki je imela v mojem razvoju pomembno vlogo. Je ena mojih najljubših, tudi zaradi kulture in – seveda – hrane. Upam, da bomo ta mesec (maj, op. a.) naredili poseben)."
Na stavnicah dvomov ni – Pogačar je z naskokom prvi favorit v boju za rožnato majico. Ne samo zaradi svojega pedigreja, temveč tudi zaradi izjemno kakovostnih pomočnikov, ki jih bo imel ob sebi. Med njimi bo tudi Domen Novak, za katerega je imel Pogačar v zadnjih mesecih zgolj izbrane besede.
"Seveda je naš glavni cilj zmaga v skupnem seštevku, a v ekipi je tudi Juan Sebastian Molano, ki bo pretil v sprintih. Imamo zelo kakovostno ekipo in komaj čakamo, da se začne," je za spletno stran svoje ekipe še komentiral Pogačar. Emirate bodo poleg že omenjenih slovenskih kolesarjev in kolumbijskega specialista za sprinte zastopali še Mikkel Bjerg, Vegard Stake Laengen, Rafal Majka, Rui Oliveira in Felix Grossschartner.
'Kolesarstvo, ne matematična enačba'
Kvota na zmago Pogačarja trenutno znaša le 1,22, kar zgovorno priča, kako izrazit favorit za skupno zmago je. Drugi je Geraint Thomas (kvota 6,5), ki je lani brez skupne zmage ostal na predzadnji etapi, ko mu jo je speljal Primož Roglič. Tretji je Romain Bardet, čigar slavje bi glede na visoko kvoto (17) predstavljalo pravi mali čudež.
Številni poznavalci se bojijo, da bo Pogačar s konkurenti želel opraviti karseda hitro, tako da nam 108. izvedba dirke po Italiji ne bi ponudila tako napetega zaključka kot lani. "Bojim se, da bo boj za skupni seštevek postal precej dolgočasen. Je pa res, da gre za kolesarstvo, ne matematično enačbo," je komentiral nekdanji nizozemski kolesar in danes Eurosportov strokovni komentator Karsten Kroon.
Od mladega Uijtdebroeksa se pričakuje ogromno
"Dirko je na koncu vedno treba dobiti na cesti. Veliko je stvari, ki se jih veselim. Denimo prisotnosti mladega Ciana Uijtdebroeksa, ki bi lahko napadal stopničke," je še dodal Kroon.
21-letni Uijtdebroeks, čigar prestop iz Bore-hansgrohe v Vismo-Lease a Bike je dvignil nemalo prahu, je eden tistih kolesarjev, ki bi znali presenetiti. Stavnice ga uvrščajo na osmo mesto med favoriti, pred njim so še Avstralec Ben O'Connor, domačina Antonio Tiberi in Damiano Caruso ter Kolumbijec Daniel Martinez.
Uijtdebroeks bo že na svoji prvi tritedenski dirki v majici nove ekipe postavljen v vlogo kapetana, potem ko je nastop zaradi nesrečne poškodbe moral odpovedati Wout van Aert, ki bi sicer napadal etapne zmage. "Upravičeno ima visoke ambicije. Bomo videli, ali jih bo lahko uresničil," je glede možnosti nadarjenega Belgijca povedal Eurosportov komentator Jeroen Vanbelleghem.
Zgodovina nas uči, da prehitrih zaključkov ne gre delati
Tudi njega skrbi nabor konkurentov, s katerimi bo moral na poti do prve rožnate majice v karieri opraviti Pogačar. Kot je dejal, ta še zdaleč ni "fantastičen". A če kaj, potem nas kolesarstvo uči, da napovedi stavnic na cesti ne pomenijo veliko. Navsezadnje tudi Pogačar ob svoji prvi zmagi na Touru pred štirimi leti še zdaleč ni sodil med glavne kandidate za rumeno majico ...
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.