Kolesarstvo

Na Giru po novem obvezno nošenje zaščitne maske

Cesena, 15. 05. 2023 20.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prireditelji kolesarske dirke po Italiji so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili za poostrena pravila v času preizkušnje, med drugim bo obvezno nošenje zaščitne maske. Od znanih kolesarjev se je od italijanske pentlje poslovil vodilni Belgijec Remco Evenepoel, pred njim Kolumbijec Rigoberto Uran in Italijan Filippo Ganna.

Skupaj je šest kolesarjev predčasno končalo Giro, ob omenjeni trojici še Italijana Nicola Conci in Giovanni Aleotti ter Francoz Clement Russo.

"Glede na najnovejše dogodke in številne pozitivne primere smo se odločili za obvezno nošenje zaščitne obrazne maske. Obvezno bo za vse, ki bodo imeli stike s kolesarji," so med drugim zapisali prireditelji italijanske pentlje.

Direktor preizkušnje Mauro Vegni je za Gazzetto dello Sport ob tem dejal: "Protokoli niso več v veljavi, Svetovna zdravstvena organizacija pa covida-19 ne smatra več kot velike grožnje za javno zdravje. To pomeni, da ekipe sprejemajo svoja pravila."

Mednarodna kolesarska zveza (Uci) je že na začetku leta zrahljala pravila glede okužb z novim koronavirusom. Na dirkah testiranja niso obvezna, nekatere ekipe pa so ohranila pravila zaradi zagotavljanja varnosti svojih tekmovalcev in članov osebja.

To je interno pravilo v številnih ekipah, na čelu s Soudal-Quick Stepom, ki je v nedeljo pozno zvečer objavilo pozitiven izvid na Evenepoelov test. V izjavi za javnost so v nedeljo zvečer zapisali, da so se za testiranja odločili predvsem zaradi zagotavljanja varnosti svojih tekmovalcev in ostalih v karavani.

Primož Roglič in Remco Evenepoel
Primož Roglič in Remco Evenepoel FOTO: giroditalia.it

Številne okužbe z novim koronavirusom so razžalostile tudi druge odlične kolesarje, med njimi vodilnega Britanca Gerainta Thomasa, ki ima po odhodu Evenepoela dve sekundi prednosti pred slovenskim asom Primožem Rogličem.

"Evenepoelov odhod iz karavane ni le veliko razočaranje za prireditelje dirke, ampak tudi zame osebno, pa naj se sliši še tako čudno. Veselil sem se neusmiljenih kolesarskih bitk z njim v naslednjih etapah," je na današnji novinarski konferenci dejal kolesar moštva Ineos Grenadiers.

"Zavzemam se za protokole, ki so veljali v letih 2020 in 2021, ko smo bili vsi v mehurčku. Mislim, da bi se organizatorji in ekipe morali vrniti k temu modelu," je med drugim še dodal 36-letni Valižan, ki je pred petimi leti zmagal na najbolj prestižni večtedenski dirki na svetu po Franciji.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Moštvo Ineos Grenadiers bo po podatkih spletnega portala Cyclingnews uvedlo interna pravila, ki so veljala na vrhuncu pandemije.

Tudi ekipa Jumbo-Visme, zbrana okoli slovenskega asa Primoža Rogliča, nosi maske zaradi porasta okužb v zadnjih tednih pred Girom, zaradi česar so na italijanski pentlji ostali brez treh kolesarjev. Nekaj dni pred začetkom dirke sta namreč odpadla Norvežan Tobias Foss ter Nizozemec Robert Gesink, pozneje pa še en Nizozemec Jos van Emden.

Po dnevu premora se bo Giro nadaljeval v torek, ko bo na sporedu 196 km dolga etapa med krajema Scandiano in Viareggio.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FIRBCA
17. 05. 2023 13.20
+0
skoda ko na ta nacin zgublja popularnost sporta. Celi svet ve kaj je to a ti se z maskami, ce bi bili deci kolesarji bi v en glas rekli dost je tega.
FIRBCA
17. 05. 2023 13.19
+0
tu se vidi kdo je najvecji sponor Gira.
zapiramvamusta
16. 05. 2023 14.42
-2
A spet harata gripa pa prehlad?!Čudno a ne?🤦🤷‍♂️
ReAnDa
15. 05. 2023 21.55
-3
Noben ne bo hotel zmage, ker zmagovalca čakata poljubčka na odru za zmagovalce - najmanj.
vvvilice
15. 05. 2023 21.51
-2
Plandemije je uradno konec, to je malverzacija športa. Naj bojkotirajo! Vsi, tudi cepljeni, no predvsem cepljeni oz nat...ni
vvvilice
15. 05. 2023 21.50
+4
Absurd! Maska dejansko ščiti pred virusom toliko, kot kartonska škatla pred bombnim napadom, znanstveno dokazano.
nikhrast
15. 05. 2023 21.53
-4
Poglej kirurge ki nosijo maske po bolnicah.
537
15. 05. 2023 21.19
+0
Kaj niso vsi cepljeni? 🤦
Rožice že odcvetajo
15. 05. 2023 21.23
+0
Cepivo drži le nekaj mesecev, tako, kot pri gripi, klopnemu meningitisu, ipd. boleznih. Vsako leto znova se je potrebno cepiti.
Stauffenberg
15. 05. 2023 21.46
-1
Beee-ovička in oni Andrej iz Berlina imata rešitev za njih, samo spomnite se, kaj sta govorila na začetku norije.
Rožice že odcvetajo
15. 05. 2023 21.18
+9
Če maske res zaščitijo le 10%, kot je rekel Fauci, potem je brezsmiselno.
mikmik 1
15. 05. 2023 21.17
+2
Res mora bit hud ta virus, da ti kot najboljšemu povedo da sa slab in moraš domov!!
titomeni
15. 05. 2023 21.14
+4
Se kar forsirajo? Nak vozi vsak ki se počuti dovolj dobro.. (nahod, bolece grlo, itd). Kdor ima vročino pa tako ali tako dvomim da lahko prevozi 200km na dan.
Protoc
15. 05. 2023 21.02
+1
Ne bodo nikoli odnehali..dokler ne bodo videli, da so oz morajo biti ljudje poslusni