POPKAST

Marko Polanc: Danes bi bili vsi kot Pogačar in Roglič

Ljubljana, 03. 07. 2023 14.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Matic Flajšman
Komentarji
3

Skozi programe kolesarskega trenerja Marka Polanca so se razvijali številni slovenski zvezdniki na ravni svetovne serije. V POPkastu je spregovoril o poti od povprečja do vrhunskosti, kolesarski industriji, trendih, kolesarstvu nekoč in danes, dirki po Franciji in številki ena svetovnega kolesarstva Tadeju Pogačarju.

Kolesarski svet se vrti v ritmu 110. dirke po Franciji, na kateri zaenkrat vse poteka po notah ekipe Združenih arabskih emiratov. V rumeni majici vodilnega je Britanec Adam Yates, drugi v seštevku dirke je slovenski šampion in številka ena na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (UCI) Tadej Pogačar. Z agresivnimi manevri in igrivostjo na kolesu naganja strah v kosti tekmecem, po drugi strani pa se z zvrhano mero previdnosti skuša izogibati padcem. Kot je sam zatrjeval pred začetkom dirke vseh dirk, zapestje po operaciji še vedno ni 100-odstotno rehabilitirano, ampak si s tem ne beli glave.

O dogajanju v pelotonu, izjemnih Slovencih, kjer koli se pojavijo na startu, prihodnosti, kolesarski industriji in še čem smo se pogovarjali z Markom Polancem. Očetom Jana Polanca, nekdanjega nesebičnega pomočnika Pogačarja pri ekipi Združenih arabskih emiratov (tudi ob osvojitvi Toura leta 2020), kolesarskim trenerjem, v preteklosti tudi selektorjem slovenske reprezentance. "Danes bi si vsi želeli biti kot Tadej ali pa Primož Roglič, vendar da bi dosegli takšno raven, je potrebnega veliko dela," je v POPkastu dejal izkušeni kolesarski delavec, ki priznava, da je treba zagotavljati dobre, če ne vrhunske pogoje, da bi lahko mladi slovenski kolesarji zasledovali najboljše, jih morda nekoč celo prehitevali, kot to danes uspeva Pogačarju in rojakom na ravni svetovne serije.

Primerjava Pogačarja z Merckxom ni na mestu

Tadej Pogačar nerad govori o tem, da bi utegnil postati prvi pravi naslednik najuspešnejšega vseh časov Eddyja Merckxa, saj je treba razlikovati obdobja kolesarske zgodovine. "V naših časih smo imeli določeno opremo, dirkali pod določenimi pogoji, za nameček so bili to še časi socializma. Takrat so bili strogo ločeni poklicni kolesarji in amaterji. Profesionalcev v naših časih je bilo 250 na svetu, drugi pa amaterji, torej ljudje, ki niso smeli imeti profesionalnih pogodb zaradi sistema, ki je bil na vzhodu," se kolesarske preteklosti spominja Polanc, ki ni mogel mimo gigantskih razlik med opremo nekoč in danes: "Svetlobna leta razlike, če se oziram nazaj. To, kar vidimo danes, si lahko privoščijo le bogati, v naših časih pa ni bilo tolikšnih razlik med opremo. Takrat so bili Italijani in Francozi korak pred drugimi, ampak si lažje dirkal z njimi kot pa danes. Razlike nastajajo zaradi finančnih razlik – če imaš denarja dovolj, lahko zasleduješ trende, imaš v ekipi dovolj strokovnjakov."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

franci1972slo
03. 07. 2023 17.06
-9
Kot Roglič mogoče, ker ima lepo življenje. V laboratoriju pa ravno ne bi živel.
madridista07
03. 07. 2023 18.18
+9
Dajte mi že enkrat prosim vas lepo povedat, kje najdem dokaze, da Tadej jemlje nedovoljena sredstva? Ali vi to pac nekaj pišete v tri dni?? 🤔🤔 Ali vam gre v nos leto 2020??🤔 Tam si je Roglič bil čisto sam kriv... 😉
JanezovJanez
03. 07. 2023 19.48
+0
Kriv ? Na TDF 2020 je Roglič nekajkrat pomagal Pogačarju, pa tudi Pogačar ni delal proti njemuje, kar je OK. Rogličeva odločitev, da Slovenca ne bo(do) lovil(i) pa se je kasneje izkazala za slabo, saj golobradi Pogačar ni dojel, da bi se po načelu fair playa tako uslugo spodobilo vrniti - in to gre nekaterim v nos. Mogoče je imel Pogačar na svetovnem prvenstvu 2020 namen oddolžiti se Rogliču z taktičnim napadom v zadnjem krogu, vendar je imel Alaphilip svoje račune in je poskus propadel. Res je sicer, da je TDF dirka poklicnih ekip in ne državnih reprezentanc, ampak v človeški naravi je razmišljati tudi na bolj osebnem (npr. domoljubnem) nivoju in ne samo po pravilih UCI.