Julian Alaphilippe v prvem delu skoraj 270 kilometrov dolge trase ni izgledal najbolje. Kar nekajkrat so kamere nanj opozorile, ko se je znašel pri repu številčne glavnine. A bolj, kot je šla dirka proti koncu, boljši je bil. Da ima odlične noge, je prvič pokazal na klancu Bekestraat kakšnih 50 kilometrov pred ciljem, ko je s silovitim napadom ujel ubežno skupino. Njegova naslednja poizkusa nista bila uspešna, številčni Belgijci so Francoza dvakrat uspeli umiriti. Ko pa je poizkusil še četrtič, so bili ostali favoriti brez odgovora. Zadnjih 15 kilometrov je odpeljal sam in na koncu prišel do – glede na prikazano – še kako zaslužene zmage, s katero je poskrbel, da bo vsaj še leto dni nastopal v mavrični majici svetovnega prvaka.
Napad, s katerim si je Alaphilippe pripeljal odločilno prednost:
Kako se je razpletlo?
178 kilometrov pred ciljem smo videli prvi resen napad, ko se je od glavnine odlepil Benoit Cosnefroy, sledila pa sta mu Magnus Cort in Remco Evenepoel. Kmalu se jim je pridružilo še nekaj zvenečih imen, med njimi tudi Roglič in Tratnik, privozili so si okoli minuto prednosti, a jih je glavnina ob narekovanju tempa s strani Italijanov kmalu ujela.
Ko je bilo do cilja še dobrih 90 kilometrov, je iz glavnine napadel Nemec Nils Politt. Vse najboljše reprezentance – z izjemno Britancev – so njegov skok pokrile z enim od svojih kolesarjev. Za Slovenijo je to storil Jan Tratnik, ki je bil v ubežni skupini vse tja do 60 kilometrov pred ciljem.
Idrijčan je popustil na najtežjem vzponu na klanec Moskestraat, kjer je kolesarje čakal tudi tlakovani odsek ceste. Tratnik je na vrh še prišel pred glavnino, ki se je močno raztegnila, a je nato počakal na ostale reprezentančne kolege. V glavnini jih je tedaj bilo še pet (Mohorič, Pogačar, Roglič, Mezgec in Polanc), saj sta Domen Novak in David Per že prej odstopila.
Po Moskestraatu je v begu ostalo le še pet kolesarjev, tudi domači adut Evenepoel. Ko je čez nekaj km napočil še drugi "tlakovani" klanec Bekestraat, pa se je njihova prednost dokončno stopila. Zato je v prvi meri z napadom poskrbel aktualni svetovni prvak Julian Alaphilippe.
Silovitemu tempu so lahko sledili le najboljši, od Slovencev je to uspelo le Mateju Mohoriču. 48 kilometrov do konca je Alaphilippe še enkrat pospešil, odgovoriti pa mu je uspel zgolj Sonny Colbrelli. Privozila sta si nekaj metrov prednosti, a so Belgijci (v ospredju so ostali še van Aert, Evenepoel in Stuyven) z narekovanjem tempa njun napad kmalu nevtralizirali.
Borbeni Evenepoel se je žrtvoval za ekipne kolege, ki pa so bili v zaključku neuspešni:
Nato so diktiranje tempa v svoje noge prevzeli Belgijci, na čelu z borbenim Evenepoelom, ki je verjetno skušal odgovoriti tudi na kritike legendarnega Eddyja Merckxa, ki mu je pred dirko očital, da je preveč sebičen. 21-letnik je bil na čelu vodilnih do 26 km pred ciljem, ko je "odpel", van Aert pa je tako ob sebi imel le še Stuyvna, medtem ko sta imela Colbrelli in Alaphilippe še po dva pomočnika.
V ozadju se je najboljšim poskušala priključiti četverica, v kateri je bil tudi Jan Polanc, a vodilnim ni prišla na manj kot minuto zaostanka, pa čeprav se je tempo v ospredju za nekaj kilometrov umiril, saj so favoriti taktizirali. Nato pa je še enkrat več napadel Alaphilippe, čigar skok je pokril Stuyven, je pa pri tem iz boja za medalje izpadel Mohorič, ki najhitrejšim ni uspel slediti.
29-letni Francoz je kmalu zatem poskušal še enkrat in si hitro pripeljal nekaj metrov prednosti. V lov nanj so se podali Stuyven, Neilson Powless, Dylan van Baarle in Michael Valgren, medtem ko je imela skupina z van Aertom in Colbrellijem 10 km do konca več kot pol minute zaostanka in vse bolj jasno je postajalo, da bo glavni favorit za zlato medaljo ostal tako želene zmage.
Zasledovalna četverica se je Alaphilippu po podatkih organizatorjev uspela približati na le osem sekund in kazalo je, da bo Francoz vendarle ujet. Tudi grimase na njegovem obrazu niso nakazovale na to, da bo zdržal do konca. A borbeni Francoz je v zaključku iz sebe uspel izvleči še nekaj prepotrebnih atomov moči, njegova prednost je znova narasla, tako da v zadnjih kilometrih dvomov o zmagovalcu sploh ni bilo.
Za preostali medalji se je pomerila četverica za njim. Prvi je s sprintom od daleč poskušal Powless, ki se je zavedal, da ima le tako možnost, da preseneti ostalo trojico. A mu ni uspelo. Na koncu je bil srebrn Nizozemec van Baarle, Danec Valgreen pa je za nekaj centimetrov ugnal Stuyvna in s tem poskrbel, da je Belgija ostala celo brez odličja.
Najboljši Slovenec je bil Matej Mohorič na 14. mestu, a si je zagotovo obetal več. Jan Polanc je bil 18., Luka Mezgec 30., Tadej Pogačar 37., Primož Roglič pa 48. Tratnik, Per in Novak, ki so v prvi polovici dirke nekajkrat celo narekovali ritem v glavnini, so odstopili.
Izjemna kulisa ob progi, ki so jo pripravili belgijski navijači:
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.