Tadej Pogačar si je v uvodnih 15. etapah pred Jonasom Vingegaardom privozil kar zajetno prednost 3:09 minute, pred tretjim Remcom Evenepoelom (Soudal Quick-Step) pa že 5:19 minut.
Pogačar bo zadnji teden pričel v rumenem, Vingegaard v pikčasti majici - v seštevku gorskih kolesarjev za vodilnim Slovencem sicer zaostaja 19 točk - , Evenepoel pa v beli majici mladega kolesarja.
Za začetek ravninska etapa, kjer ni za pričakovati sprememb na vrhu
Najprej bo na vrsti ravninska etapa od Gruissana proti Nimesu (188,6 km), ki ne bi smela povzročiti premikov v generalni razvrstitvi.
Pričakuje se ciljni sprint glavnine, v katerem se bodo za etapno zmago pomerili najboljši sprinterji. Vloga osrednjega favorita je kot na vseh sprintih doslej na plečih Jasperja Philipsena (Alpecin–Deceuninck), ki pa v boju za zeleno majico za Biniamom Girmayem (Intermache–Wanty) zaostaja 86 točk.
Naloga Pogačarja bo predvsem varno in v času glavnine pripeljati v cilj.
V sredo že nova gorska etapa
17. etapa bo znova priložnost za favorite v skupnem seštevku, da si priborijo kakšno sekundo v primerjavi s tekmeci. Pot od Saint-Paul-Trois-Chateauxa do Superdevoluya (177,8 km) vsebuje tri kategorizirane vzpone, ob tem pa tudi zaključek v klanec.
Kolesarji se bodo sprva podali čez prelaz Bayard, vzpon druge kategorije pa je dolg 6,8 kilometra s povprečnim naklonom 7,3 odstotka. Najzahtevnejši del etape prinaša vzpon prve kategorije na prelaz Noyer (7,5 km/8,1 %).
Za konec kolesarje čaka še krajši ciljni vzpon v Superdevoluy (3,8 km/5,9 %).
V četrtek lepa priložnost za ubežnike
Četrtkova etapa je polna krajših in položnejših vzponov. Kolesarji se bodo povzpeli na pet vzponov tretje kategorije. Ob tem bodo opravili 3100 višinskih metrov, kar je celo več kot pri 17. etapi, ki je označena za gorsko.
Zahtevna etapa od Gapa do Barcelonnetta (179,5 km) bo priložnost, da se do zmage dokoplje ubežna skupina. Najtežji bo predzadnji vzpon na Saint Apollinaire, ki je dolg sedem kilometrov s povprečnim naklonom 5,5 odstotka.
19. etapa prinaša 16 kilometrov dolg ciljni vzpon na Isolo 2000
Na petkovi etapi bo karavana svojo pot pričela v Embrunu, po 144,6 kilometra pa jo bo zaključila z dolgim in zahtevnim vzponom na Isolo 2000 (16,1 km/7,1 %). Še pred tem bodo kolesarji prečkali prelaz na Vars (18,8 km/5,7 %) in najvišjo točko letošnje dirke, vrh na Bonetteju, na 2802 metrih nadmorske višine (22,9 km/6,9 %).
"Prelaz Bonette je super, lani avgusta sem ga prvič odpeljal. Je zelo lep, dolg vzpon, takšni alpski klanci so mi všeč, nato pa sledi še vzpon na Isolo 2000, kjer smo trenirali pred Tourom. To bo lepa etapa," je dejal Pogačar.
V soboto nova peklenska etapa s 4600 višinskimi metri
Predzadnja etapa bo sicer po kilometrih znašala le 132,8 kilometra, a ti bodo izredno peklenski, saj bodo kolesarji opravili kar 4600 višinskih metrov.
Iz Nice se bodo tekmovalci podali na prelaz Couillole (15,7 km/7,1 %), pred ciljnim vzponom pa jih čakajo še trije zahtevni prelazi, in sicer na Braus (10 km/6,6%), Turini (20,7 km/5,7%) ter Colmiane (7,5 km/7,1 %).
Slovenski as Pogačar se veseli sobotnih klancev v bližini svojega prebivališča v Monaku.
Za konec še drugi kronometer
V nedeljo, ko bo postalo jasno kdo bo veliki zmagovalec 111. dirke po Franciji, kolesarje čaka 33,7 kilometra dolg in izredno zahteven kronometer od Monaka do Nice.
Vožnja na čas vsebuje 8,1 kilometra dolg vzpon na La Turbie s povrečnim naklonom 5,6 odstotka.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.