"To je bila grozljiva nesreča in seveda bodo vsi, ki so to videli, rekli, da tega ne želimo videti v kolesarstvu. Vemo, da se nesreče dogajajo ves čas, pred tednom dni je na dirki skozi Flandrijo na primer padel Wout Van Aert. Vemo, da je to del kolesarstva. Toda ko se to zgodi toliko vrhunskim kolesarjem hkrati, je to vedno bolj strašljivo, kot če se prevrne samo en kolesar," nam je v uvodu pogovora o nesrečnem dogodku na četrtkovi etapi dirke po Baskiji povedal Peter Piil in dodal: "Videti se da, da je bil tisti ovinek zelo strm in nevaren, na zunanji strani pa je bil betonski jašek, velike skale, drevesa ... Zgodba se je klavrno končala za Primoža, Remca in Jonasa, o komer se trenutno najbolj govori v naši državi, zato se na Danskem trenutno tudi veliko govori o varnosti na kolesarskih dirkah."
In kaj lahko organizatorji storijo, da se podobne nesreče ne bi več dogajale? "Vedno se lovi ravnovesje, ker moraš poskrbeti za varnost kolesarjev, ampak veste, da kolesarji želijo zmagati na dirkah, zato se spuščajo v dirkanje s takšno hitrostjo, ki je, kot veste, nora. Kar se da storiti, je, da se pred dirko preizkusi ceste in se prepriča, da ni korenin, da se postavi opozorila. Ovinke se da zaščititi, tudi to smo že videli v preteklosti, lahko pa se postavi vsaj opozorilni trak," je na vprašanje odgovoril danski strokovnjak.
Pred peto etapo je o padcu še enkrat spregovoril Pello Bilbao (Bahrain - Victorious):
"Tri tedne nazaj sem opravil ogled trase in takoj opazil, da je bil tisti zavoj posebej nevaren. Preostali del spusta je bil okej, tisti zavoj pa je bil precej neroden, čeprav je izgledal normalno. Padcu so botrovali še drugi faktorji. Ker pred tem ni bilo zavojev, je glavnina prišla z veliko hitrostjo. Preprosto ni bilo dovolj prostora za vse. Nemogoče je bilo, da bi vsi izpeljali popolno linijo. Na koncu so poškodbe resne, a na srečo ni nihče v nevarnosti. Upam, da bodo vsi okrevali čim prej."
Opozorila naletela na gluha ušesa
"Zanimivo je, da je imel Jonas nedavno sestanek z organizacijo, ki se imenuje Safe Cycling, kje je opozarjal na varnost dirke po Baskiji, tudi druge dirke, a opozoril je ravno na Baskijo. Ta organizacija je dejansko poklicala organizatorje dirke po Baskiji, vendar se niso odzvali. Jonas je to označil za noro in nekaj, kar se ne bi smelo zgoditi, zato je to sedaj velika zgodba na Danskem," nam je zaupal Piil.
Danski strokovnjak je dodal, da je nesreča še potencirala debato o varnosti na dirkah: "Mislim, da se varnostna vprašanja pogosto izpostavljajo, vendar očitno ne dovolj. To smo videli lani pri primeru Gina Mäderja, zaradi česar je danski kolesar Michael Valgren začel postavljati vprašanja: Kaj pa varnost? Je podlaga testirana za naše spuste s hitrostjo 100 kilometrov na uro? Bodo zavore delovale ob takšnih silah ali ne? Vem, da se veliko dela na tem področju, veliko organizatorjev dirk se trudi po najboljših močeh. Tako da vsaj tukaj na Danskem veliko govorimo o varnosti in v naši oddaji Radio Tour na Eurosportu pogosto govorimo o varnostnih vprašanjih. Nazadnje, ko smo gostili danskega kolesarja Michaela Morkova, ki je razpravljal o velikosti krmila in kako si kolesarji niso želeli ožjih, temveč so si želeli širših krmil, ker tako lažje upravljajo s kolesom. Govoril je o tem, da je UCI to dejansko izboljšala, tako da se kolesarje upošteva, vendar ne dovolj."
Potem pa nam je voditelj Eurosportove oddaje Radio Tour o farsi z organizatorji zaupal še: "Če se kolesar, kot je Vingegaard izpostavi in se sestane z organizacijo, kot je Safe Cycling, in ta potem skuša stopiti v stik z organizatorjem dirke, je to resno. Poskušali so stopiti v stik z njimi prek klica, elektronskega sporočila, pisali so jim celo na WhatsApp, tako da vedo, da so organizatorji dobili sporočilo, vendar se niso odzvali. In to je problem, ko kolesarji opozorijo na problem, morajo organizatorji poslušati."
Piil je o nesreči, ki je doletela nekatere najboljše kolesarje na svetu, dodal še: "Tukaj imamo poseben primer, ker so bili v nesrečo udeleženi trije najboljši kolesarji na dirki. Če Primoža, Remca in Jonasa ne bo na velikih dirkah, kdo ostane? Ostane Tadej Pogačar, ki je izjemen, a to ni dovolj, tudi on potrebuje konkurenco, da bi lahko na dirkah uprizoril šov. Tako da če se bo kaj pozitivnega izcimilo iz tega, je to razprava o varnosti v kolesarstvu."
Medtem so iz Visme-Lease a Bike sporočili, da je Vingegaard, ki jo je izmed vseh kolesarjev najbolj skupil, utrpel tudi kontuzijo pljuč in pnevmotoraks.
"O Vingegaardu še ne vemo veliko. Zlomil si je tri rebra in ključnico. Ključnico lahko enostavno popravite, saj veste, kako je. Ne vemo, kako resno je. Imeli smo primer na svetovnem prvenstvu leta 2018 v Rusiji, ko si je na prvi tekmi skupinskega dela danski vezist William Kvist zlomil dve rebri in predrl pljuča. Takrat se je Kvist vrnil na Dansko na zdravljenje, potem pa se vrnil in znova zaigral na svetovnem prvenstvu. Tako da pri športnikih nikoli ne veš, niso kot ti ali jaz," je v pogovoru z Maticem Flajšmanom še povedal Piil.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.