Šestkrat je nastopil na Touru, bil dvakrat drugi, leta 2010 pa po naknadni diskvalifikaciji Alberta Contadorja celo prvi. Tudi po končani karieri je Andy Schleck ostal tesno vpet v kolesarstvo, sploh v dirko po Franciji, ki jo iz etape v etapo spremlja kot ambasador enega njenih glavnih sponzorjev, avtomobilskega proizvajalca Škode.
Z njim smo se pogovarjali pred startom 11. etape v olimpijskem središču Albertville. "Tadej Pogačar je v najboljšem položaju, v katerem je bil od prvega dne naprej. Če se ne bo zgodilo kaj šokantnega in če ne bo imel težav s koronavirusom, mislim, da bi moral zadržati rumeno majico," je Luksemburžan pokomentiral trenutno stanje na čelu skupnega seštevka.
Jumbo-Visma bo potrebovala nekaj neverjetnega
Poudaril je, da je pot do Pariza še zelo dolga in je zato še prerano govoriti o končnem zmagovalcu, pa čeprav je slovenski as zaenkrat vozil brezhibno. Kot njegovega najresnejšega tekmeca je kot iz topa izstrelil Jonasa Vingegaarda, za katerega bi moral po njegovem mnenju "delati" tudi Primož Roglič, ki je v skupnem seštevku že nekoliko bolj zadaj. Za Pogačarjem na 13. mestu zaostaja 2:52.
"Včeraj (v torek, op. a.) smo videli, kako enotna je bila Jumbo-Visma. Če mu bodo želeli vzeti rumeno majico, bodo morali voziti brez napak. Pokazati bodo morali nekaj neverjetnega," napoveduje Schleck.
Zavezniki včasih pomembnejši od sekund
Pogačarjev napadalni slog sicer občuduje, a istočasno meni, da bi bilo morda smotrneje, če 23-letnik s Klanca pri Komendi tekmecev ne bi napadal ob vsaki priložnosti. "Mislim, da bi se Tadej moral malo umiriti. Na vsaki etapi skuša odščipniti kako sekundo, ampak pomembno je, da iz sovražnikov ustvariš prijatelje. Zelo mi je všeč njegov napadalni stil vožnje, ampak s tem si v karavani ne bo ustvaril veliko zaveznikov."
Kako pomembna so zavezništva na dirki po Franciji, je 37-letnik še kako občutil prav leta 2010. Tedaj je na 15. etapi z rumeno majico na svojih plečih 22 kilometrov pred ciljem napadel zasledovalce in si takoj privozil nekaj metrov naskoka, potem pa mu jo je zagodla mehanska okvara.
Njegov najbližji zasledovalec Alberto Contador je prekršil nepisano pravilo, da se v boju za rumeno majico ne napada ob morebitnih tehničnih težavah, in si do cilja ustvaril dovolj veliko prednost, da je na koncu prevzel rumeno majico, ki jo je zadržal vse do Pariza. Vzeli so mu jo šele čez dve leti, ko je bil spoznan krivega zlorabe prepovedanih sredstev.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.