Šport

Klemenčič: Nepošteno in podlo

Bled, 18. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pred odhodom veslačev na svetovno prvenstvo je selektor Miloš Janša znova premešal posadko četverca brez krmarja.

Svetovno veslaško prvenstvo bo potekalo od 28. avgusta do 4. septembra v japonskem Gifu.

Na Bledu se je predstavila slovenska veslaška reprezentanca, ki bo odpotovala na svetovno prvenstvo v japonski Gifu. V zadnjem hipu je v reprezentanci prišlo do spremembe, saj je v četvercu brez krmarja Gregor Sračnjek zamenjal Janija Klemenčiča, slednjemu je bilo nato ponujeno mesto rezerve, ki pa ga je najizkušnejši slovenski veslač že zavrnil. Po besedah selektorja Miloša Janše Slovenija na Japonskem računa z bojem za zlati odličji v dvojnem dvojcu in dvojnem četvercu, ostale posadke pa naj bi se borile za vstop v finale A.

Luko Špika in Iztoka Čopa čaka na svetovnem prvenstvu glavno breme reprezentance (Foto: Reuters)
Luko Špika in Iztoka Čopa čaka na svetovnem prvenstvu glavno breme reprezentance (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Glavno breme reprezentance bosta nosila srebrna z lanskih olimpijskih iger Iztok Čop in Luka Špik, ki ju z nastopom v dvojnem dvojcu in dvojnem četvercu čakata dve disciplini, kjer naj bi se povzpela povsem na vrh. "Za dvojni dvojec in četverec ni nižjih ciljev od uvrstitev v svetovnem pokalu," samozavestno napoveduje strateg slovenskega veslanja Miloš Janša.

Na SP bo v 319 posadkah nastopilo več kot 800 veslačev iz 56 držav. Najštevilčnejše so zasedbe ZDA (21 posadk), Nemčije (20), Italije (19) in Velike Britanije (18), po pričakovanju pa imajo veliko reprezentanco tudi gostitelji Japonci, ki bodo zastopani s 15 posadkami.

Nekoliko bolj zadržan je Iztok Čop: "Cilji seveda so visoki, žal pa na zadnjih treningih nismo ravno blesteli in upam, da je to le posledica utrujenosti. Želim si le, da bomo hitro prebrodili težave s časovno razliko in se spet ujeli. Za naju z Lukom je pomembno tudi, da nama bo šlo na roke vreme in da ne bi spreminjali tekmovalnega programa." Tem željam so pritrdili tudi ostali člani dvojega četverca Davor Mizerit, Matej Prelog in Luka Špik. Slednji je vendarle priznal tudi: "Nikoli ne želim napovedovati zmag. Ne vem, če nam bo uspelo, vendar sta pred odhodom cilj dve zlati medalji."

Janša pojasnjuje zamenjavo

V četvercu brez krmarja je v torek padla dokončna odločitev, da Janija Klemenčiča zamenja Gregor Sračnjek. Čoln se letos nikakor ni uspel približati rezultatom iz preteklih let, vendar tekmovalci zato niso izgubili ambicij in si želijo vsaj nastopa med najboljšo četverico. "Ne bi rad komentiral menjav. Zase upam le, da smo našli pravo posadko, ki se je sposobna prebiti v veliki finale," je dejal Miha Pirih.

Jani Klemenčič je ponujeno mesto rezerve zavrnil: 'Danes sem prepričan, da je moje veslaške kariere konec. Enako bom razmišljal jutri. Enostavno nimam motivacije in zaupanja.'
Jani Klemenčič je ponujeno mesto rezerve zavrnil: 'Danes sem prepričan, da je moje veslaške kariere konec. Enako bom razmišljal jutri. Enostavno nimam motivacije in zaupanja.' FOTO: POP TV

Zamenjavo Janija Klemenčiča z Miho Pirihom pa je zato moral pokomentirati selektor Janša: "Ves čas je bilo pet kandidatov za štiri mesta. Najprej je mesto v čolnu dobil Rok, kasneje Gregor, ker se je pokazalo, da je to v tem trenutku najboljša možnost. Žal mi je, ker na voljo ni še več takšnih rešitev. Morda mesto rezerve ne zgleda ne vem kako pomembno in je včasih podcenjeno, vendar je lahko odločilno. Tukaj ne gre le za četverca brez krmarja, ampak tudi za dvojnega četverca ali kakšno drugo posadko, če bi prišlo do kakršnih koli težav."

Klemenčič razočaran

"Veslanje je moja služba. Tudi zato se nikakor ne morem strinjati z mestom rezerve. Ni ga veslača, ki bi vso sezono resno treniral, da bi bil na SP rezerva. Zveza naj raje prihrani ta sredstva, ali pa naj jih prenakaže, da bom dobil izplačana manjkajoče premije in hranarine," je dejal Klemenčič in priznal, da morda na nekatere stvari včasih morda gleda preveč čustveno.

Jani Klemenčič ni skrival razočaranja, ker je ostal brez mesta v reprezentanci, napovedal je konec kariere, hkrati pa je odločitve selektorja označil za nepoštene in podle. "Res je, da so bili nedeljski treningi izjemno pomembni. Bil sem bolan in se jih zato nisem udeležil. Če bi vedel, kako se bodo stvari razpletale, bi se nedeljskega treninga udeležil in ga nato prekinil. V preteklosti smo treninge zaradi bolezni prestavljali ali pa celo odpovedali. Končno sestavo čolna bi lahko določili tudi na Japonskem," je dejal Klemenčič in dodal, da je bil tudi letos, kot v vseh preteklih sezonah pripravljen na vse izbirne tekme. "Žalostno je, da moram zboleti, da selektor ugotovi, katera posadka je najboljša."

Klemenčič pravi, da je normalno, da gre na SP najhitrejši čoln. "Že po Luzernu smo skušali v dvojcih brez krmarja, kjer sva bila z Miho Pirihom na 98 odstotkih tekem in treningov najboljša. Tomaž (Pirih) in Rok (Kolander) ter obalna posadka so bili precej izenačeni, vendar sta bila prva dva na koncu le malo boljša. Seveda pa je žalostno, da Gregor takrat sploh ni dobil priložnosti. Tukaj sploh ne gre zanj, vendar izbor ni bil korekten, saj se v njem nismo pomerili vsi. Vedno sem bil za teste in tudi imel sem rezultate v sezoni. Na koncu je odločitev padla na osnovi primerjave jutranjega in popoldanskega treninga, kjer sem imel absolutno gledano boljši čas, po nekih preračunih glede na pogoje in tekmece pa slabšega. Zame je to nesprejemljivo."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20