V torek so se vodilni možje zveze srečali na izrednem kongresu, kjer so govorili le o finančnih zadevah, v sredo pa bodo na sporedu volitve za novega predsednika krovne nogometne organizacije, zato so razprave precej burne. Švicar Joseph Blatter, trenutni predsednik in kandidat za nov mandat, ostro zanika vse obtožbe, s katerimi ga bremenijo njegovi nasprotniki in mu očitajo negativno poslovanje zveze. Blatter na obtožbe odgovarja, da FIFA še nikoli ni šlo tako dobro, finančni položaj pa kaže celo na velik dobiček.
Največji Blatterjev nasprotnik je predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Lennart Johansson, ki je pred štirimi leti proti Blatterju na volitvah za predsednika FIFA izgubil. Blatter je kljub vsem obsodbam in podtikanjem prepričan v svojo zmago. Edini protikandidat je Kamerunec Issa Hayatou, dosedanji predsednik Afriške nogometne zveze (CAF).
Na torkovem kongresu so se tako lepo videla nesoglasja znotraj vodstva FIFA. Ko je besedo želel prevzeti podpredsednik zveze David Will, ki ima kljub razpustitvi finančne komisije dober vpogled v denarno stanje FIFA, ga je Blatter preprosto ignoriral in ga ni poklical na govorniško mesto. Vzrok za to dejanje, naj bi bilo po Švicarjevih besedah pomanjkanje časa. Blatter do besede prav tako ni pustil predstavnikov Anglije, Somalije, Tunizije in Nizozemske. Somalski delegat Hassan Ali je prostor, kjer je FIFA zasedala, zapustil zelo razburjen, na Blatterja, ki je medtem razpravljal s Hayatoujem, je celo kričal. "FIFA bo nekega dne preprosto objavila stečaj, če bo Blatter znova izvoljen," je bil ogorčen Ali: "V FIFA demokracija ne obstaja."
Blatter zagotavlja, da je finančni položaj zveze povsem normalen, nikakršnega sledu naj ne bi bilo o kakšnih izgubah ali dolgovih. "Na računu imamo milijone švicarskih frankov. Druge zveze bi bile nad takšno bilanco zadovoljne," meni Švicar. Med leti 1999 in 2002, odkar zvezi predseduje Blatter, naj bi FIFA imela dobiček 118 milijonov švicarskih frankov (80,9 milijona evrov). Aprila letos je FIFA razpolagala z 913 milijoni frankov. "Naši računi so v črnih številkah in ne v rdečih kot trdijo nekateri. Prihodnost še nikoli ni bila tako rožnata. To je resnica," pa trdi finančni direktor FIFA Urs Linsi.
Nekateri, med njimi je tudi Will, trdijo, da FIFA dolguje 536 milijonov frankov. Tudi generalni sekretar FIFA Michael Zen-Ruffinen je zelo skeptičen glede pozitivnega finančnega stanja zveze. "Nekatere številke so predstavljene bolj pozitivno, kot pa v resnici so," pravi Zen-Ruffinen, ki se je pritoževal tudi nad dejstvom, da nima več takega vpogleda v finančni položaj zveze, kot ga je imel nekoč. Blatter je namreč pred nekaj tedni odpustil nadzorno skupino, ki je pregledovala finančno stanje FIFA, zato mu nekateri očitajo tudi korupcijo.
Niso pa vsi proti Blaterjevemu poslovanju in vodenju Mednarodne nogometne zveze. Predsednik Nemške nogometne zveze (DFB) Gerhard Mayer-Vorfelder pravi, da bodo na sredinih volitvah Švicarja podprli: "Evropa v krovni nogometni organizaciji ne sme izgubiti vodilnega položaja. Kljub obtožbam o slabem poslovanju zveze, se je potrebno zavedati, da prihaja kar 85 do 90 odstotkov vsega denarja FIFA iz Evrope. Evropa je preprosto zdrav trg in veseli smo lahko, da bo SP 2006 na nemških tleh."
Blatter trdi, da zveze niso prizadeli teroristični napadi na ZDA 11. septembra, prav tako ji do živega ni mogel objavljen stečaj medijske družbe Kirch in propad marketinškega partnerja ISL. Finančni položaj je zavidljivo dober, obtožbe pa naj bi bile popolnoma iz trte zvite. Morda bo kaj več znanega po sredinih volitvah, sam kongres pa bi se lahko zavlekel do petka, ko se uradno odpre svetovno prvenstvo v Južni Koreji in na Japonskem. Na prvi tekmi se bosta pomerili Francija, branilka naslova in reprezentanca Senegala, finalna tekma pa bo na sporedu 30. junija na japonskem stadionu Jokohama.