
Po običaju je Jernej Župančič Regent štartal nekoliko počasneje in začel na sedmem oziroma osmem mestu, po polovici proge pa se je prebil na šesto in ga v finišu obdržal do konca.
"Šlo mi je dosti bolje kot v predtekmovanju. Želel sem si, da bi bil prvim trem, ki so se uvrstili v finale, bližje, a ni šlo. Seveda sem si želel malo več, a sem morda tudi ciljal malo previsoko. Nisem ravno razočaran, zadovoljen pa tudi ne," je po nastopu menil edini slovenski predstavnik v tem športu.
Koprčan je priznal, da si je želel veter v prsi, a je pihal v nasprotno smer. "To ni razlog za uvrstitev. Pogoji so na koncu enaki za vse," je dejal 24-letnik, ki dodaja, da vsako leto najde motivacijo, da nadaljuje z delom in da z enim očesom že pogleduje proti Pekingu. Regent je razkril še, da je vseskozi verjel, da bo dobil priložnost za nastop na OI in da je uvrstitev okrog 13. mesta očitno realna.
V končnici so bili najboljši Kanadčan Adam van Koeverden, Madžar Roland Kokeny in Portugalec Emanuel Silva. Slednji so se po 750 metrih otresli tekmecev in mirno obdržali prednost do konca, čeprav je predvsem Argentinec Javier Correa še skušal najti priključek.
Jelenc: Prihaja čas za menjavo generacij
Z nastopom Jerneja Župančiča Regenta v kajaku na mirnih vodah (1.000 m) je nastope na olimpijskih igrah sklenila tudi reprezentanca v kajaku in kanuju. Njihov vodja in selektor Andrej Jelenc je v skupnem seštevku zadovoljen s prikazanim. Šesto mesto kanuista Simona Hočevarja, deseto mesto Uroša Kodelje v kajaku, ponesrečen nastop Nade Mali (kajak) v kvalifikacijah in polfinale Jerneja Regenta so dosežki, ki ravno ne navdušujejo, a zadovoljujejo kriterije, ki so si jih zadali tekmovalci pred odhodom v Atene in ki jih je postavil Olimpijski komite Slovenije.
Vseeno pa je Andreju Jelencu ostal grenak priokus. "Olimpijske tekme so vedno nekaj posebnega in priložnost za manj uveljavljene tekmovalce, da se z dobrimi vožnjami prebijejo v ospredje. Favoriti so grešili. Takšna priložnost, kot smo jo imeli tu v Atenah za osvojitev medalje, se še dolgo ne bo ponovila," je prepričan Jelenc.
Njegov olimpijski pesimizem temelji na dejstvu, da se zdajšnji generaciji počasi izteka "rok uporabe", tako da bomo na prihodnjih olimpijskih igrah v Pekingu 2008 verjetno gledali povsem nove obraze. "Fantje, ki so nam v preteklosti prinesli toliko dobre volje in uspehov, se bodo morali slej kot prej posloviti, saj za njimi stojijo mladi tekmovalci, ki lahko od trdem in zavzetem delu nadaljujejo njihovo pot. Želimo si, da bi starejši ostali z nami do evropskega prvenstva prihodnje leto, ki ga bo gostil Tacen," je dejal Jelenc.
O novih imenih Jelenc ni veliko govoril, saj meni, da mora vsak mlad tekmovalec najprej dokazati, da si želi uspeha. "Gre za vrsto mlajših, nadarjenih tekmovalcev, ki šele prihajajo med mladince, in se morajo v naslednjih letih dokazati z delom in rezultati. Vsekakor pa je treba med temi, ki se niso prebili v olimpijsko reprezentanco, izpostaviti Andreja Nolimala in Petra Kavzerja, ki brez dvoma imata potencial za vrhunske rezultate."
Slovenski selektor pa razmišlja tudi o dvosedih, disciplini, ki je zelo atraktivna in v kateri je celo malo več "prostora" za vidnejše dosežke. "Že lani smo začeli razmišljati v tej smeri in sestavili dvosed Linke/Škander, ki je aprila za las zgrešil olimpijsko normo. Vsekakor bomo nadaljevali z delom. Skušali bomo vplivati na mlade tekmovalce, da se odločijo za dvosed. En dober rezultat ali kolajna bi nam ogromno pomagala," je dodal Jelenc.