
Eritropoetin (EPO) je telesni hormon, ki uravnava nastajanje eritrocitov v telesu, zlasti ko iz različnih razlogov začne primanjkovati aerobne kapacitete krvi. EPO se v medicini uporablja za zdravljenje nekaterih bolezni, kjer se pojavlja slabokrvnost. Ker hormon EPO umetno povečuje raven rdečih krvnih telesc, ki v krvi prenašajo kisik, se na ta način lahko poveča vzdržljivost športnikov.
Zaradi oskrbovanja tkiv s kisikom se je EPO začel zlorabljati predvsem pri aerobnih športih, sodi pa med t.i. krvni doping. Po nekaterih podatkih naj bi prve zlorabe segale v leto 1987. Do olimpijskih iger v Sydneyju ni bilo zanesljive metode, s katero bi bilo moč dokazati zlorabo tega povsem naravnega hormona, kar se je v zadnjih letih spremenilo.
V osnovi je EPO kot doping v športu precej poenostavil pred tem uporabljano avtotransfuzijo krvi. Pred uporabo sredstva EPO so si športniki pogosto na nedovoljen način pomagali tako, da so jim nekaj mesecev pred tekmovanjem odvzeli določen volumen obogatene krvi, nekaj ur pred tekmovanjem pa so jo vrnili v krvni obtok in povečali svojo pripravljenost in vzdržljivost. EPO v nasprotju z avtotransfuzijo krvi zahteva mnogo manj medicinskega predznanja in opreme za izvedbo.
Po tem ko je francoski športni dnevnik L'Equipe objavil novico, da je bila atletinja Jolanda Čeplak, svetovna dvoranska rekorderka v teku na 800 m, pozitivna na dopinškem testu, je obtožbe, ki jih Čeplakova odločno zanika, atletinja komentirala: "Nisem jemala ničesar! V svoji karieri sem imela 50 doping kontrol in nisem prvo leto v atletiki. Današnji dan je grozen, sem pa hvaležna za vso podporo, ki jo dobivam. V Monaku sem opravila tri doping teste v razmaku štirih dni, od katerih sta bila dva negativna, za pozitivnega pa sem izvedela danes po sms sporočilu."
Bronasto z olimpijskih iger v Atenah leta 2004 v teku na 800 m so člani protidopinške komisije nenapovedano obiskali pred tedni v Monaku, kjer ima stalno bivališče, in po pisanju L'Equipe sta tako vzorec A kot B vsebovala sledove dopinga Eritropoetin (EPO).
Joli vse zanika
Čeplakova je dejala, da o celotni zadevi ni bila obveščena po uradni poti, prav tako je dejala, da bo konec tedna nastopila na državnem prvenstvu v Novi Gorici, kot je načrtovala. Mednarodna atletska zveza (IAAF) je zaradi suma dopinga na svoji spletni strani objavila začasni suspenz Čeplakove.
"Skušala bom na vse načine dokazati svojo nedolžnost. Kako so potekali postopki obveščanja pa dovolj zgovorno kaže podatek, da sem šele, ko sem danes popoldne pogledala na spletno stran IAAF, videla, da so me začasno suspendirali," je zatrdila Čeplakova, ki se na nadaljevanje sezone pripravlja v Poreču.
Atletska zveza Slovenije obveščena pozno

"Zelo sem presenečen, ker ste mi povedali za ta primer. Na komisijo za zdaj nismo dobili ničesar, sicer pa je običajna procedura Svetovne protidopinške agencije (WADA), da se po opravljenih testiranjih neposredno obvesti nacionalno panožno zvezo. Jaz ne vem, da bi zveza kaj dobila, sam o tem nisem obveščen," je primer dopoldne komentiral predsednik protidopinške komisije pri Atletski zvezi Slovenije Tadej Malovrh.
Popoldne so iz Atletske zveze Slovenije sporočili, da jih je Mednarodna atletska zveza s primerom Jolande Čeplak seznanila šele ob 12.55 uri. Sporočilo je bilo poslano predsedniku Komisije za antidoping pri AZS, v sporočilu za javnost pa je AZS zapisala: "Mednarodna atletska zveza je 25. julija začasno suspendirala slovensko atletinjo Jolando Čeplak zaradi pozitivnega testa kontrole dopinga na rekombinantni EPO. Test je bil izpeljan kot del programa tarčnega testiranja izven tekmovanj in se je vršil v Monaku, 18. junija 2007. Testiran je bil vzorec B, ki je potrdil rezultate vzorca A."
Glede na pravila IAAF, je primer sedaj dodeljen Atletski zvezi Slovenije, ki bo odgovorna za izpeljavo disciplinskega zaslišanja. Ker primer ostaja odprt, IAAF ne bo dajala nadaljnjih komentarjev dokler zaslišanje ne bo zaključeno.
Nad informacijami o dopingu je bil začuden nekdanji manager Čeplakove Robert Wagner. Poudaril je, da je slovenska športnica vse od leta 2003 tudi članica atletske komisije IAAFin da bi jo tudi zaradi tega zveza morala takoj obvestiti o pozitivnem izidu, kar pa se ni zgodilo.
Wagner je že govoril z Joli. "Sama si ne zna razložiti, kako je prišlo do tega, pa tudi s slovenske zveze ni prejela nikakršnih informacij. Še v torek je z zveze dobila elektronsko pošto o letu v Osako (na svetovno prvenstvo, op. p.) in konec tedna je načrtovala nastop na državnem prvenstvu," je razkril Wagner ter ob tem poudaril, da prave razlage za pozitiven test nima, saj je bila v tednu pred evropskim pokalom (23., 24. junija) kar trikrat na dopinški kontroli, prav na evropskem pokalu pa so izvedli tudi kontrolo morebitnega krvnega dopinga.

Odzivi drugih atletinj
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.