
Slovenska moška rokometna reprezentanca je na svetovnem prvenstvu v Nemčiji osvojila končno deseto mesto, potem ko je v Hamburgu izgubila z Madžarsko s 33:34 (16:16).
Slovenska elitna izbrana vrsta je nastope na mundialu v Nemčiji končala s porazom. Po vzpodbudnem začetku in treh zmaghi v prvem delu tekmovanja v Wetzlarju z Grenlandijo (35:21), Kuvajtom (33:23) in Tunizijo (34:27), je v naslednjih dvobojih beležila le poraze. V drugem delu v Halleju je izgubila z Nemčijo (29:35), Francijo (19:33), Islandijo (31:32) in Poljsko (27:38), v današnjem obračunu za končno deveto mesto pa jo je ugnala še Madžarska. Slovenija je v Nemčiji zapustila slab "umetniški vtis", končno deseto mesto pa je vendarle najboljša slovenska uvrstitev na dosedanjih petih svetovnih prvenstvih. Na Portugalskem leta 2003 je osvojila enajsto, v Tuniziji leta 2005 dvanajsto, v Franciji leta 2001 sedemnajsto in v premiernem nastopu na Islandiji leta 1995 osemnajsto mesto.
V sosedskem dvoboju ranjenih reprezentanc - tako Slovenija kot Madžarska sta načrtovali uvrstitev v četrtfinale, nato pa ostali brez njega - je tekmo dobila naša vzhodna soseda. V izenačenem obračunu sta obe ekipi več pozornosti namenili napadu kot obrambi, v "revialni in prestižni" hamburški tekmi pa se je bolje znašla Madžarska, ki je bila v odločilnih trenutkih bolj zbrana. V svojih vrstah je imela tudi bolj navdahnjene posameznike, predvsem velja izpostaviti oba naturalizirana igralca - srbskega vratarja Nenada Puljezeviča, ki je v končnici tekme zaustavil nekaj odločilnih strelov, in kubanskega ostrostrelca Iva Diaza, ki je v prelomnih trenutkih dvoboja slovensko mrežo rešetal kot za stavo.

Oba strokovna moža sta dvoboj začela z "rezervisti", medtem ko so najbolj udarni možje - prvi slovenski mož Sergej Rutenka v prvem polčasu sploh ni igral, na drugi strani pa sta madžarska zvezdnika Laszlo Nagy in Diaz po petnajstih minutah stopila na igrišče - ostali na klopi. V izenačenem in ne preveč kakovostnem prvem delu je Slovenija največ vodila za gol, nazadnje v 17. minuti, ko je bilo 11:10, največ pa zaostajala za dva gola (8:10, 13:15, 14:16). Obe ekipi sta igrali v valovih, z dvema ali tremi zaporednimi goli so si priborili rahlo prednost ali pa nadoknadili zaostanek.
Slovenski rokometaši so v identičnem drugem polčasu nazadnje vodili v 36. minuti (20:19), nato pa bolj ali manj vseskozi lovili sosede. Ob bolj zbrani igri bi si pred odločilnimi trenutki dvoboja lahko priigrali boljše izhodišče, toda ponovile so se napake iz minulih dvobojev, predvsem slaba je bila priprava in realizacija zaključnih strelov. V dramatičnih zadnjih dveh minutah dvoboja so zaigrali neorganizirano: prvo njihovo napako je v 59. minuti iz hitrega nasprotnega napada kaznoval Csaba Tombor, ki je svoje soigralce popeljal v vodstvo s 33:32. V zadnjem slovenskem napadu je strel Miladina Kozline madžarski čuvaj mreže Puljezevič zaustavil, zadnji žebelj v slovensko krsto pa je trideset sekund pred koncem dvoboja zabil Diaz (34:32). Matjaž Brumen, z dvanajstimi goli najbolj učinkovit strelec dvoboja, je le trenutek kasneje znižal na 33:34, v zadnjem napadu pa so Madžari zadržali žogo v svoji posesti.
Color Line Arena, gledalcev 8000, sodnika: Licis in Stolarovs (oba Latvija).
Slovenija: Kozlina 7, Backovič 2, Ivančič, Jovičič 5 (2), Gajič, Mlakar, Natek 2, Kavaš, Špiler 1, Škof, Brumen 12, Rutenka 2, Lapajne, Lubej 2.
Madžarska: Puljezevič, Ilyes 4, Csaszar 8 (4), Diaz 6, Moscai 1, Gal 5, Ivancsik, Tombor 4, Katzirz, Fazekas, K. Nagy, L. Nagy 2, Herbert, Vadkerti 4.
Sedemmetrovke: Slovenija 2 (2), Madžarska 4 (4).
Izključitve: Slovenija 6, Madžarska 8 minut.
Rdeč karton: /.

Znani polfinalisti
Nemčija - Francija in Poljska - Danska sta polfinalna para moškega rokometnega svetovnega prvenstva v Nemčiji. Domača reprezentanca je v današnjem četrtfinalnem dvoboju v Koelnu premagala branilko naslova Španijo s 27:25 (15:12) in se bo v polfinalu pomerila s Francijo, ki je bila boljša od Hrvaške z 21:18 (10:9). Poljska je v Hamburgu ugnala Rusijo z 28:27 (16:14), v drugem dvoboju pa je Danska šele po desetminutnem podaljšku premagala Islandijo z 42:41, potem ko se je tekma v rednem delu končala s 34:34 (16:17). Prvi polfinalni obračun med Nemčijo in Francijo se bo v četrtek, 1. februarja, v Koelnu pričel ob 17.30, drugi med Poljsko in Dansko pa v Hamburgu ob 20. uri.
Četrtfinalno nemško-špansko kriminalko v Koelnu si je ogledalo 19.025 gledalcev. Najbolj učinkovita igralca domačega moštva sta bila Torsten Jansen (6) in Holger Glandorf (5), medtem ko sta za branilce naslova svetovnih prvakov z zadnjega zaključnega turnirja v Tuniziji leta 2005 največ zadetkov dosegla Rolando Urios (8) in Iker Romero (7).
Francija je v drugem četrtfinalnem dvoboju v Koelnareni ugnala Hrvaško. Za Galske peteline je gole doseglo šest igralcev, najbolj učinkovita sta bila Luc Abalo (8) in Nikola Karabatič (5), pri Hrvatih pa je znova vse slonelo na Ivanu Baliču (5).
Izjemno razburljiva sta bila tudi hamburška dvoboja. V poljsko-ruskem obračunu pred 12.500 gledalci so se zmage veselili varovanci trenerja Bogdana Wente. Najbolj učinkovit poljski igralec je bil zvezdnik Magdeburga Karol Bielecki (7), ki je dosegel tudi zmagoviti gol, v ruski izbrani vrsti pa je blestel krilni igralec Celja Pivovarne Laško Edvard Kokšarov (8).
Zmagovalec drugega četrtfinalnega dvoboja v Hamburgu je bil znan šele po desetminutnem podaljšku, v spopadu Severnjakov pa so večji plen pobrali Danci. Za izbrance slovitega danskega stratega Ulrika Wilbeka sta največ golov dosegla Michael Knudsen in Anders Oechsler (oba po 9), pri igralcih iz dežele gejzirjev pa se je izkazal Snorri Gudjonsson (15).
IzidiČetrtfinale (Koeln in Hamburg):
- danes:
||Španija - Nemčija| 25:27 (12:15)
Poljska - Rusija| 28:27 (16:14)
Hrvaška - Francija |18:21 (9:10)
Islandija - Danska |41:42 (34:34, 17:16)||
- za 9. mesto (Hamburg):
||Slovenija - Madžarska |33:34 (16:16)||
- za 11. mesto (Koeln):
||Tunizija - Češka| 25:21 (13:13)||
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.