Risom po slabem začetku zmanjkalo časa za preobrat

Nursultan, 29. 04. 2019 16.01 |

Slovenska hokejska reprezentanca je uvodno tekmo svetovnega prvenstva odigrala pred razprodano dvorano proti gostiteljem tekmovanja Kazahstancem. Risi so slabo začeli tekmo in po prvi tretjini zaostajali s 3:0. Nato so se v drugi tretjini približali le na gol zaostanka, preobrat pa jim ni uspel (3:2).

Slovenski hokejisti po uvodni tekmi zaradi poraza niso bili prav dobre volje.
Slovenski hokejisti po uvodni tekmi zaradi poraza niso bili prav dobre volje. FOTO: Damjan Žibert

Svetovno prvenstvo drugega kakovostnega razreda (Divizija 1, skupina A) letos gosti kazahstanski Nursultan, v konkurenci je šest reprezentanc. Prvi dve se bosta uvrstili na SP elitne divizije za leto 2020, zadnjeuvrščena reprezentanca pa bo izpadla v nižjo skupino. Slovenija je na SP pripotovala precej oslabljena zaradi številnih odpovedi zaradi poškodb, se je pa selektor Ivo Jan razveselil prisotnosti Anžeta Kopitarja, kapetana reprezentance. Uvodno tekmo SP so Risi odigrali proti gostiteljem Kazahstancem, ki imajo v moštvu tudi naturalizirane igralce, (švedskega) vratarja Henrika Karlssona in Severno Američane Martina St-Pierra, Darrena Dietza in Dustina Boyda.

Začetek tekme ni bil po slovenskih načrtih, ob izključitvi Klemena Pretnarja je v četrti minuti z igralcem več gol dosegel Nikita Mihajlis s prvim strelom na gol Matije Pintariča. V 10. minuti je bilo nato že 2:0, s strelom iz krila je slovenskega vratarja premagal Anton Nekrijač. Slab začetek Slovencev, ki so prvi strel na vrata Karlssona sprožili v 11. minuti. Sledila je druga izključitev na slovenski strani, na klop je moral Boštjan Goličič, gostitelji pa so to tudi v drugo izkoristili prednost za vodstvo s 3:0. Risi so si privoščili preveč kazni v uvodnih 20 minutah, kar štiri izključitve, v strelih je bilo kar 11:2 za Kazahstan.

Selektor Ivo Jan
Selektor Ivo Jan FOTO: Damjan Žibert

V drugi tretjini je bilo razmerje moči na ledu podobno prvemu delu, gostitelji so bili boljši tekmec. Risi so morali le enkrat na kazensko klop, kar je bilo obetavno, še bolj pa zaključek tretjine. Najprej je z lepo akcijo "udaril" drugi slovenski napad, po dvojni podaji Kena Ograjenška in Anžeta Kuralta je slednji zadel v prazno mrežo, le minuto in 21 sekund zatem pa so Risi izkoristili igralca več. Po strelu Kopitarja je bil pred golom najbolj spreten David Rodman za znižanje izida na 3.2. V strelih je bilo v tem delu 11:8 za Kazahstan, tekma pa znova povsem odprta.

V tretji tretjini so Slovenci prežali na možnost za izenačenje, čeprav prav veliko zrelih priložnosti niso imeli. Najbolj razburljivo je bilo v zaključku, ob pritisku Slovencev na vrata tekmeca je selektor Jan povlekel vratarja Pintariča na klop. Ograjenšek in Sabolič sta zamudila najlepši priložnosti za izenačenje, Risom pa je zmanjkalo časa. V strelih v tem zadnjem delu je bilo 13:12 za Slovenijo, v skpnem seštevku pa 34:22 za domačine. Za najboljša igralca tekme sta bila izbrana Mihajlis in Kopitar.

Slovenijo že v torek opoldne čaka naslednji tekmec, Južna Koreja.

Slovenija - Kazahstan 2:3 (0:3, 2:0, 0:0)
Kuralt 38., Rodman 39. (PP1); Mihajlis 4. (PP1) 16. (PP1), Nekrijač 10.
postava Slovenije: Pintarič, Gračnar; Kovačević, Podlipnik, Sabolič, Kopitar, D. Rodman; Gregorc, Magovac, Kuralt, Verlič, Ograjenšek; Pretnar, Repe, Pance, Goličič, Drozg; Štebih, Kalan, Zajc, Čimžar, Hebar;

Madžarska - J. Koreja 1:5
Litva - Belorusija 3:4