
Leta 1986 je bil na naboru lige NHL Joe Murphy tisti, ki je bil izbran kot prvi, izbrala ga je ekipa Detroit Red Wings. Osvojil je Stanleyjev pokal, na 779 odigranih tekmal je zadel 233-krat. Pod črto - imel je talent, slavo, denar. Danes je star 50 let in je brezdomec.
Njegovo žalostno zgodbo, ki odmeva v športnem svetu, je objavila kanadska športna televizija TSN.
In kako je Murphy končal na seznamu tistih, katerih življenje se je iz sanj spremenilo v nočno moro? Kanadčan naj bi trpel za posledicami možganskih poškodb, ki jih je nabral v času profesionalne športne kariere.
Leta 2014 je bil celo med tistimi, ki so tožili NHL. Vodilni naj bi športnikom prikrivali potencialne dolgotrajne posledice športa, kjer so pretresi možganov in druge poškodbe glave izjemno pogoste. A je sodišče tožbo leta 2016 zavrnilo.
Lani so objavili študijo, ki je pokazala, da so pri 87 odstotkih od 202 darovanih možganov športnikov, ki so se udejstvovali v ameriškem nogometu, našli spremembe, ki jih tam sicer ne bi bilo. Kritiki menijo, da bi nekaj podobnega pokazale tudi študije igralcev hokeja, a zveze takšne povezave večinoma zanikajo. Po objavi študije so iz krovne organizacije NFL sporočili, da "podpirajo nevrološke raziskave", njihovi podporniki pa so v isti sapi dodali, da obstaja študija, ki potrjuje, da igranje ameriškega nogometa v času študija ne povzroča trajnih možganskih sprememb. A kritiki so opozorili, da gre za študijo iz petdesetih let prejšnjega stoletja, šport pa je medtem napredoval - v smeri večjih hitrosti, večje agresivnosti, kar ob trkih in padcih pomeni še večjo silo.
Številne zato skrbi pomanjkanje debate o vprašanju vpliva športov, kjer lahko nastajajo ponavljajoče se možganske poškodbe, na življenje ljudi. Posledica je namreč lahko stanje, ki se ga strokovno imenuje kronična travmatska encefalopatija (KTE). Njeni simptomi so depresija in vedenjske motnje, pogosto končno stanje je demenca, zdravila pa ni - podobno kot učinkovite diagnostike v času življenja. Zaradi osebnostnih, čustvenih, vedenjskih in razpoložensjkih sprememb, življenje ljudem, ki trpijo za tem stanjem, običajno uide izpod nadzora. Težko obvladujejo vsakdanje situacije, odnose, pojavljajo se celo ugibanja, da je stanje povezano s samomori in nasilnim vedenjem.
A težava je, da so športne zvezde v ospredju le na vrhuncu slave, ko se ti ljudje kasneje znajdejo sami s svojimi težavami, so navijači, soigralci, menedžerji in ostali, ki so prej varovali "mehurček", v katerem so živeli, že zdavnaj izginili, pomoči pa ni nikjer. Pogosto ob zdravstvenih težavah za samostojno življenje po karieri niso niti pravilno opremljeni niti z vidika socializacije, menijo strokovnjaki, ki opozarjajo na škodljive učinke zgodnje športne slave, značilne predvsem za ZDA, kjer so srednješolski in univerzitetni zvezdniki ameriškega nogometa "mali bogovi", za katere veljajo drugačna pravila.
Visoka pa je tudi cena uspeha in slave, kasneje ugotavljajo tisti, ki so šli po Murphyjevi poti. Med njimi naj bi bil celo padli zvezdnik Aaron Hernandez, nekoč zvezda NFL, ki je z igrišča šel v zapor - zaradi umora, tam pa je storil samomor. Njegov odvetnik pa že dje časa, pa tudi sveži knjigi, trdi, da je trpel za hudo obliko KTE, ki je močno vplivala na njegovo percepcijo sveta in njegovo delovanje v njem.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.