
Kanadska hokejska reprezentanca je osvojila zadnjo zlato medaljo na olimpijskih igrah v Vancouvru. V velikem finalu so Kanadčani po podaljšku z zadetkom Sidneyja Crosbyja premagali ZDA s 3:2 (1:0, 1:1, 0:1; 1:0). V malem finalu je Finska s 5:3 premagala Slovaško.
Ta hokejski finale je pokazal, kakšno vlogo ima hokej v Kanadi. Čeprav so bili domači športniki v zadnjih dneh izredno uspešni in so bero zlatih medalj do zadnje odločitve na igrah povečali kar na 13, je za gostitelje iger štelo le eno – dobiti zlato kolajno v hokeju. Dvorana, kjer sicer domuje ekipa Vancouver Canucks, je bila pretesna za vse, ki so si želeli ogledati spektakel. Želje na obeh straneh so bile enake – priti do končnega zmagoslavja, pri obojih pa podprte še z maščevanjem za preteklost: pri Američanih za osem let staro finalno zmago Kanade na “njihovih” igrah v Salt Lake Cityju, pri Kanadčanih pa za edini poraz v predtekmovanju (3:5) na teh igrah.

Začetek je bil obetaven za igralce in navijače z javorovimi listi na prsih. Od obeh vrhunskih vratarjev, ameriškega Ryana Millerja in kanadskega Roberta Luonga, je moral prvi tudi najprej po plošček v mrežo. V 13. minuti je Jonathan Toews izkoristil napako ameriških branilcev, ki so pred svojimi vrati izgubili plošček, ter Kanado popeljal do vodstva, potem ko je Miller njegov prvi strel ubranil, drugega pa ne.
Čeprav je bila igra na trenutke vrhunska, sta moštvi vseeno igrali tudi previdno, zavedajoč se vložka na tekmi. Tako tudi prvi prednosti z igralcem več nista prinesli spremembe izida. Zato pa se je vse spremenilo v 27. minuti. Ryan Getzlaf je podal pred gol, v gneči pa je bil najbolj spreten Corey Perry in še drugič na tekmi ugnal ameriškega vratarja.
Toda tisti, ki so mislili, da je za Američane vsega konec, so se motili. Mlada ameriška ekipa je še enkrat pokazala, da ima zmagovalno miselnost. Patrick Kane in Zach Parise sta imela lepi priložnosti, v 33. minuti pa je Kane močno ustrelil do daleč, Ryan Kesler pa pred golom podstavil palico in plošček je prek rokavice Luonga odskočil v gol. Po dveh tretjinah je bilo tako na semaforju le 2:1, vse možnosti za obe ekipi pa še vedno odprte.

V zadnji tretjini so se Kanadčani pomaknili v obrambo. Sprva takšna igra še ni bila tako izrazita, Američani pa ne dovolj močni in spretni, da bi to izkoristili. Toda domačini so se, bolj ko je ura odštevala sekunde, posvečali le branjenju minimalnega vodstva. Svetli izjemi sta bila prodora Dannyja Heatleyja in Sidneyja Crosbyja v 50. in 56. minuti, toda Miller je bil obakrat dovolj zbran. S tema obrambama je spodbudil svoje napadalce, tudi potem, ko se je minuto in pol pred koncem umaknil z ledu. Američani so bili pred misijo nemogoče in pičlih 24 sekund pred koncem jim je uspelo. Nerazumljivo razredčena obramba domačih je pustila pred golom samega Zacha Pariseja, kar je ta spretno izkoristil in utišal dvorano.
A so zadnjo besedo le imeli Kanadčani. V podaljšku so zaigrali bolje in bolj napadalno. Crosby, Scott NIedermayer in Jarome Iginla so si priigrali nekaj priložnosti, vendar je Miller vse ubranil. Do 67. minute, ko sta zanj usodno kombinacijo spletla podajalec Iginla in strelec Crosby. Prvi zvezdnik domače ekipe med tekmo ni pretirano izstopal, a je bil v pravem trenutku spet stari dobri Corsby ter Kanado popeljal v skupinsko hokejsko ekstazo.
Medalje, zadnje na igrah v Vancouvru, sta igralcem, razočaranim Američanom in navdušenim Kanadčanom, podelila prva moža Mednarodne hokejske zveze Rene Fasel in MOK Jacques Rogge. Kanadska himna pa je nato zaznamovala osmo slavje Kanade v zgodovini zimskih OI.
Hokejski finale je bil zadnja, 86. odločitev na OI v Kanadi. Uradno se bodo igre končale s slavnostno prireditvijo.
Izidi, hokej, moški:
ZLATO: Kanada
SREBRO: ZDA
BRON: Finska
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.