Šport

Finska zmagala na ekipni tekmi v Planici

Planica, 21. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Finska je zmagala na ekipni tekmi finala svetovnega pokala v smučarskih skokih na letalnici v Planici. Druga je bila Norveška, vodilna po prvi seriji, tretja pa Avstrija. Slovenci so dosegli peto mesto.

Na planiški velikanki se obetajo novi rekordi
Na planiški velikanki se obetajo novi rekordi FOTO: POP TV

Finec Matti Veli Lindstroem, ki je v poskusni seriji poletel kar 232,5 metra, kar bi bil neuradni svetovni rekord, če ne bi po pristanku podrsal, je v drugi seriji dosegel drugi najdaljši veljavni polet v zgodovini (225,5 m), le meter in pol manj (224 m) pa so namerili njegovemu rojaku Mattiju Hautamaekiju, ki je v četrtkovih kvalifikacijah postavil novo največjo znamko v smučarskih poletih (227,5 m). "Že kmalu po začetku skoka sem vedel, da bo šlo daleč. Dejal sem si, to bo pa super. Takoj nato pa sem se kar ustrašil. V resnici me je neslo daleč. Žal pri doskoku na poledenelo podlago nisem bil dovolj natančen. Če bi ponovil tak pristanek kot v drugi seriji ekipne tekme, bi bil zdaj gotovo svetovni rekorder," je pojasnil Lindstroem.

Po prvi seriji je vodila Norveška (811,7) pred Finsko (806,6) in Slovenijo – v postavi Jure Radelj, Rok Benkovič, Primož Peterka in Robert Kranjec - (722,4), ki je bila tudi pred Nemčijo (692,7) in Avstrijo (632,5). Ogorčen boj za zmago se je nadaljeval tudi v drugi seriji. Med finsko četverico je le Lindstroem poletel manj kot 200 m (198,5), med norveško pa Henning Stensrud (187), oba v prvi seriji. Toda prav Lindstroem je z odličnim poletom v drugi seriji že po nastopih prvih skakalcev posameznih ekip svojemu moštvu zagotovil vodstvo, čeprav je bil uspešen tudi Stensrud (209 m). Janne Ahonen je skočil 213 m in prednost desetih točk pred Norveško povečal na 20. Tami Kiuru (216,5 in 205,5) ter Hautamaeki (219 in 224) sta z zanesljivima predstavama postavila piko na i finskemu uspehu. Drugouvrščeni Norvežani, poleg Stensruda so nastopili še Bjoern Einar Romoeren (217, 206,5), Roar Ljoekelsoey (208,5, 207,5) in Tommy Ingebrigtsen (218,5, 213), so bili krepko pred Avstrijo (1394,5) in Nemčijo (1336,3). V avstrijski vrsti so bili uspešni mladi skakalci Thomas Morgenstern (205,5 in 215), Stefan Turnbichler (205,5, 184,5) in Florian Liegl (190, 200,5). Izkušeni Andreas Widhölzl, ki ima že 17 zmag v svetovnem pokalu, pa je v prvi seriji skočil le 94 m, zato so bili Avstrijci po prvi seriji daleč za vodilnimi ekipami.

Na sobotni posamični tekmi bodo Slovenijo zastopali Rok Benkovič, Primož Peterka, Rok Urbanc, Damjan Fras, Peter Žonta, Jure Radelj ter Blaž Bilban. V nedeljo bo na programu še druga posamična tekma, zadnja v letošnji sezoni, na kateri bo nastopila najboljša trideseterica skupnega seštevka svetovnega pokala.

Slovenija ta čas nima močne ekipe v poletih, zato je bilo tretje mesto po prvi seriji presenetljivo. Že po prvem skoku Radlja v drugi seriji pa so Slovenijo prehiteli Nemci in Avstrijci. "V drugi seriji nisem napravil tehnične napake, vendar sem imel zaradi vetra majhno hitrost na zaletišču in potem kaj več nisem mogel doseči. Tudi izkušeni Kazujoši Funaki v takih pogojih ni mogel storiti veliko," je po ponesrečenem drugem nastopu pojasnil Radelj, ki se je po dolgem času ponovno vrnil v slovensko reprezentanco.

Zaradi izjemnih daljav je tekmovalna žirija postavila tako zaletno mesto, pri katerem nekateri tekmovalci niso presegli niti hitrosti 100 kilometrov na uro, kar je tistim, ki niso v vrhunski formi, povzročilo veliko težav. "V prvi seriji mi je uspel lep polet, v drugi pa sem dosegel največ, kar je bilo mogoče," je pojasnil Benkovič, ki se je dobesedno plazil ob hrbtišču velikanke in se je nekajkrat za las izognil dotiku smuči s podlago; najprej je bilo videti, kot da bo komaj zmogel prek 100 m, nato pa je poletel še 56,5 m več. Peterka je s svojimi izkušnjami dosegel 188 in 189,5 m. Kranjec je imel po ponesrečenem skoku v četrtkovih kvalifikacijah, ko ni dosegel niti 100 m, veliko težav s samozavestjo. V slovenski reprezentanci so veliko pozornosti posvetili temu problemu, vendar pa v poskusni seriji še vedno ni bilo tako, kot so pričakovali. Le 87 metrov so Kranjcu namerili v poskusni seriji, na srečo pa je bil v nadaljevanju bistveno uspešnejši in mu je v zadnji seriji znova uspel izreden polet (210 m). "Zadovoljen sem s petim mestom in tudi s samo predstavo tekmovalcev. Bili so boljši, kot v četrtek na treningu. Po prvi seriji je bilo tretje mesto kar že sanjsko. Z veseljem bi ga zagrabili, toda v drugi seriji bi morali biti še boljši. Zaradi nizkih zaletnih hitrosti je bil potreben resnično optimalen skok in še malce sreče z vremenom," je povedal slovenski trener Matjaž Zupan.

Drugo daljavo poskusne serije je dosegel Ljoekelsoey (221,5), tretjo Avstrijec Liegel (213,5), prek 200 m pa so poleteli še Turnbichler (209,5), Kiuru (207,0), Stensrud (206,5) in Romoeren (205,0). Med slovensko četverico je največ pokazal Benkovič, ki je pristal pri 199,5 m, kar je bila osma daljava, dvanajsto je dosegel Peterka (192,5), osemnajsto Radelj (175,0), Kranjec pa je prehitel le enega izmed tridesetih tekmovalcev, ki so se udeležili te serije. Na ekipni tekmi je nastopilo le osem ekip, manjkala pa je tudi Poljska. Tako si je dvakratni svetovni prvak Adam Malysz, ki vodi v svetovnem pokalu, nastope ogledal kot gledalec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta