Poleg visokih temperatur, ki nikoli ne padejo pod 30 stopinj Celzija, se morajo dirkači spopadati z visoko stopnjo vlage v zraku, za katero skrbijo tropski nalivi, ki bodo, sodeč po vremenski napovedi za ta konec tedna, skoraj zagotovo krojili tudi razplet že dvanajste dirke formule 1, ki jo bo gostil Sepang.
Dirkališče, ki leži 85 kilometrov od malezijske prestolnice Kuala Lumpur, so po načrtu arhitekta Hermanna Tilkeja (to je bilo njegov prvi F1 projekt) začeli graditi na začetku leta 1998, zgrajeno pa je bilo v 18 mesecih. Supermoderno prizorišče je postavilo nova merila za prirejanje dirk formule 1, ki so mu v prihodnjih letih sledile steze v Šanghaju, Carigradu in Bahrajnu. Poleg tiste za F1 sta del dirkališča še stezi za karting in motokros. Na isti stezi kot za formulo 1 nastopajo tudi dirkači v motociklističnem svetovnem prvenstvu motoGP in kar nekajkrat v zgodovini prirejanja dirk se je zgodilo, da so imeli tekmovalci bližnja srečanja s kobrami!
Malezijsko dirkališče se razprostira na 260 hektarjih zemljišča, na katerem se je pred graditvijo steze nahajala plantaža palm, iz katerih so pridobivali palmovo olje. Steza se ponaša z dvema dolgima ravninama in v kombinaciji z na koncu ozkimi počasnimi ovinki, ki močno obremenjujejo zavore. Že prej omenjeno muhasto tropsko podnebje pa je porok za številne zaplete na dirki. Steza za razliko od prvih dveh prizorišč v letošnji sezoni formule 1 ni bila deležena pomembnejših sprememb, za ogrevanje pred uvodom v VN Malezije pa vam ponujamo še nekaj zanimivih dirkaških podatkov:
- Alex Yoong ostaja vse do danes edini malezijski dirkač v formuli 1: za ekipo Minardi je od 2001–2002 odpeljal 14 dirk, najboljši rezultat pa dosegel na avstralski dirki leta 2002, ko je bil sedmi.
- Pri ekipi Stewart Grand Prix so bili pionirji pri novi zvrsti oglaševanja, saj so po pokroviteljski pogodbi z malezijsko vlado kot prva F1 ekipa namesto klasičnih logotipov na svoje dirkalnike dali slogane z napisom: “Obiščite Malezijo.”
- Zasnova dirikališča z dvema ravninama omogoča delitev na južno in severno stezo, na katerih lahko po potrebi istočasno prirejajo dve ločeni dirki.
- Pred začetkom gradnje so morali odstraniti kar 9 milijonov kubičnih metrov zemlje, namesto posekanih, pa so z leti posadili 5.000 novh palm.
- Najširši del steze meri 22 metrov.
-Lanska dirka je bila zaradi monsunskega naliva predčasno prekinjena. Obveljali so časi do 31. kroga, dirkači pa so dobili polovične točke.
Podatki o stezi:
Dolžina steze: 5.543 km
Število krogov: 56
Rekord kroga: 1:34.223 (Juan Pablo Montoya, Williams-BMW, 2004)
Dolžina dirke: 310.408 km
Urnik:
Petek
1. prosti trening: 4:00-05:30
2. prosti trening: 8:00-10:30
Sobota
3. prosti trening: 7:00-8:00
Kvalifikacije: 10:00
Nedelja
Dirka: 10:00
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.