Takoimenovani F-kanal, ki poteka od odprtine oziroma zračnika na prednjem delu dirkalnika do zadnjega krilca, omogoča dirkaču doseganje višjih končnih hitrosti, kar je bilo zelo očitno v Maleziji, kjer sta bila tako Lewis Hamilton kot Jenson Button med najhitrejšimi na dveh dolgih ravninah.
Tudi steza v Šanghaju se med ovinkom št. 13 in počasnim ovinkom št. 14, t. i. lasnico, ponaša z eno najdaljših ravnin med vsemi prizorišči dirk formule 1, na kateri končne hitrosti močno presegajo 300 in več km/h. Zato Massa, kljub temu da mu je steza všeč, meni, da ima ekipa iz Wokinga občutno prednost: "Steza je dobra, dolga ravnina, ki se konča z ozkim ovinkom, pa je primerno mesto za prehitevanje. A vsi tekmeci McLarna bomo morali biti po do sedaj videnem še posebej pozorni na oba McLarna, saj dosegata najvišje hitrosti in morali bomo biti izjemno previdni, ko bo prišlo do morebitnih dvobojev na tem mestu,“ Brazilca skrbi McLarnova iznajda, ki pa jo pridno posnemajo že tudi druge ekipe, med drugim tudi Ferrari.
A čeprav je šef rdečih Stefano Domenicali še danes dopoldne zatrjeval, da bodo sistem začeli uporabljati šele, ko bo 100-odstotno deloval, so pri britanskem Autosportu objavili, da bo ekipa iz Maranella sistem poskusno preizkusila že jutri na prostih treningih, tako kot tudi pri Mercedesu, ki sicer pripravlja B-različico dirkalnika, ki jo misli prvič uporabiti na prvi evropski preizkušnji v Barceloni.
F-kanal so izdelali že pri Sauberju in Williamsu, načrtujejo pa ga tudi pri Red Bullu in Force Indii, ki ima z McLarnom sklenjeno pogodbo o tehničnem sodelovanju.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.