Schumacher je po upokojitvi po koncu sezone 2006 s športnim direktorjem Jeanom Todtom in ob blagoslovu Ferrarijevega predsednika Luce di Montezemola sklenil pogodbo, s katero je postal posebni svetovalec na področju razvoja osebnih avtomobilov, dirkaškega razvoja v programu formule 1, kjer je tudi obdržal vidno vlogo testnega voznika. Po poročanju nemškega Bilda je po pogodbi zaslužil pet milijonov evrov.
Ker nova pravila občutno zmanjšujejo vlogo testnega voznika, je že decembra lani Stefano Domenicali, Todtov naslednik, namignil, da vsaj pri formuli 1 njegova pomoč ne bo potrebna: "Ne me narobe razumeti. Nikakor ne želim zmanjševati Michaelovega prispevka k ekipi, a podaljšanje pogodbe je treba preceniti v luči, kakšno korist nam to še lahko prinese." Vedno glasnejše so tudi govorice, da za njegov odhod navija tudi Montezemolo, s katerim se je Michael grdo sporekel o tem, kdo bo oznanil njegov sloves od ekipe in ki je odkrito navijal za Kimija Räikkönena, prihodu katerega je Nemec močno nasprotoval.
Zaradi številnejših namigovanj je Schumacherjev dolgoletni menedžer Willi Weber za omenjeni časnik razjasnil trenutno situacijo: "Nobeni od strani se ne mudi glede podaljšanja pogodbe. Oboji se zelo spoštujejo in sodelovanje je bilo v vseh teh letih več kot zgledno," je žogico umirjal Weber, a takoj nato dodal: "Lahko le povem svoje mnenje, da Ferrari veliko bolj potrebuje Michaela kot Michael Ferrarija."
Kako zagret je Scumi v svoji vlogi, pove anekdota z nedavnih testiranj: takoj zatem ko je Lewis Hamilton v drugem ovinku zletel s steze, je Nemec po dovozni poti zdrvel z avtomobilom na kraj nesreče in si dodobra ogledal razbitega mclaren-mercedesa MP4-24, še preden so ga uspeli pokriti McLarnovi mehaniki.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.