Evropski finale

Saitama/Tokio, 01. 09. 2006 11.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Košarkarji Grčije se bodo v finalu svetovnega prvenstva pomerili s Španijo, ki je premagala Argentino.

Američani so bili proti conski obrambi Grčije povsem izgubljeni
Američani so bili proti conski obrambi Grčije povsem izgubljeni FOTO: Reuters
Košarkarji Španije so drugi finalisti letošnjega svetovnega prvenstva na Japonskem. V drugi polfinalni tekmi v Saitami so premagali Argentino s 75:74 (15:21, 40:38, 60:56) in se bodo v nedeljskem finalu (ob 12.30 po srednjeevropskem času) pomerili z Grki. Evropski prvaki so v prvi polfinalni tekmi ugnali favorizirane ZDA s 101:95 (14:20, 45:41, 77:65). Tekma poraženih polfinalistov za tretje mesto bo v soboto ob 12.30.

V Saitami bomo v nedeljo ob 12.30 spremljali povsem evropski finale petnajstega svetovnega prvenstva. Po Grčiji, ki je presenetila ZDA in se prvič v zgodovini uvrstila v finale SP, je v polfinalu slavila še Španija, ki je bila boljša od Argentine s 75:74. Za obe ekipi bo to prvi nastop v finalih SP (Grki so bili dvakrat četrti, Španci pa enkrat četrti) in hkrati za Grčijo priložnost, da evropskemu zlatu iz Beograda 2005 doda še svetovno zlato.

ZDA brez zlate medalje

Američani bodo tudi tretje veliko tekmovanje v nizu zaključili brez zlate medalje, Grčija pa se je po dveh spodrsljajih v polfinalih svetovnih prvenstev 1994 in 1998 prvič v zgodovini uvrstila v finale. Njena zmaga proti prvim favoritom prvenstva je povsem zaslužena in dokaz več, da je svet v zadnjih letih dohitel kakovost lige NBA. To je šesti poraz Američanov "proti svetu" od Indianapolisa 2002, kamor so ZDA prišle z 58 zaporednimi zmagami od olimpijskih iger 1992. Najprej so jih ugnali Argentinci, nato Srbija in Črna gora, v tekmi za 5. mesto pa še Španija. Dva poraza so doživeli še na olimpijskih igrah v Atenah; proti Portoriku in Litvi.

Poraženci polfinalnih tekem, Američani in Argentinci, se bodo v soboto ob 12.30 pomerili za bronasto medaljo, pred tem je na sporedu še tekma za peto mesto med Turčijo in Francijo. V nedeljo pred velikim finalom pa se bosta Litva in Nemčija udarili za sedmo mesto.

Začetek tekme ni v ničemer nakazal, da bi bili lahko evropski prvaki iz Beograda 2005 enakovreden tekmec igralcem iz lige NBA. Ti so namreč hitro zagospodarili na parketu in si do štirinajste minute priigrali že 12 točk naskoka (33:21). Očitno jih je na lahko pridobljena prednost kar malce uspavala, hkrati pa so Grki na drugi strani začeli igrati veliko bolj organizirano in preudarno. Niso hiteli z zaključevanjem napadov, temveč so potrpežljivo čakali na priložnost in jo tudi dočakali. Po zaslugi Sofoklisa Schortsianitisa, igralca, rojenega v Grčiji, sicer pa šolanega v ZDA, ki s svojimi 140 kilogrami in 206-centimetri bolj spominja na sumo borca kot košarkarja, je Grčija prevzela pobudo in z delnim izidom 22:5 zaključila prvi polčas v svojo korist.

Grčija je premagala favorizirane Američane
Grčija je premagala favorizirane Američane FOTO: Reuters

Američani so bili proti conski obrambi Grčije povsem izgubljeni. Z akcijami posameznikov je niso mogli prebiti, ekipno so bili nemočni in razlika v korist Evrope se je v drugem polčasu še povečala. V 25. minuti je imela Grčija prvič na tekmi več kot deset točk naskoka (62:50) in če ne bi Američanov reševal Carmelo Anthony (27 točk), bi razlika verjetno še narasla. Tako pa se je vseskozi gibala okoli desetih točk, z izjemo zaključnih minut, ko so Američani poskusili na vse načine obrniti potek tekme. Bližje kot na štiri točke zaostanka (91:95, 93:97, 95:99) jim ni uspelo priti, tako da so se lahko grški igralci po koncu tekme veselili kot otroci, Američani pa niso uspeli skriti solz razočaranja.

________________________________________________

Dvorana Super Arena, gledalcev 18.000, sodniki: Facchini (Italija), Maranho (Brazilija), Beloševič (Srbija).
ZDA: Johnson 3, Hinrich 12, James 17 (1:4), Battier 1 (1:2), Wade 19 (6:9), Paul 3 (3:4), Bosh 3 (1:2), Howard 10 (2:3), Anthony 27 (6:10).
Grčija: Papalukas 8, Schortsianitis 14 (2:6), Spanulis 22 (7:9), Fotsis 9 (4:5), Hatzivretas 2, Dikudis 8, Tsartsaris 3, Diamantidis 12 (2:4), Papadopulos 8 (2:2), Kakiuzis 15 (6:7).
Prosti meti: ZDA 20:34, Grčija 23:33.
Met za dve točki: ZDA 24:38, Grčija 27:38.
Met za tri točke: ZDA 9:28 (Hinrich 4, Anthony 3, Johnson, Wade), Grčija 8:18 (Spanulis 3, Diamantidis 2, Kakiuzis, Tsartsaris, Fotsis).
Skoki: ZDA 34 (18 + 16), Grčija 28 (24 + 4).
Osebne napake: ZDA 26, Grčija 25.
Pet osebnih: Hinrich (40.).

_________________________________________________

Španija v finalu brez Paua Gasola

Argentina je odlično izkoristila živčen začetek Španije in si že po treh minutah igre priigrala najvišjo prednost na srečanju. Tri trojke iz prav toliko poskusov in vodstvo s 13:2 so prisilile trenerja Španije Pepuja Hernandeza, da je vzel prvo minuto odmora. A potrebno je bilo počakati še vsaj do sredine druge četrtine, da se je Španija otresla pritiska in zaigrala, tako kot smo je bili vajeni na dosedanjih tekmah SP. Z delnim izidom 10:0 je prišla do prednosti 33:30 in zaključila prvih dvajset minut s košem naskoka.

Veselje Špancev po zmagi
Veselje Špancev po zmagi FOTO: Reuters

V drugem polčasu se je nadaljevala podobna predstava; Španija je bila vseskozi v prednosti na semaforju - najvišje v 33. minuti pri 65:56, Argentina pa jo je lovila vse do zadnjih izdihljajev. Zmagovalec se je odločal v zadnjih 100 sekundah. Najboljši španski igralec Pau Gasol je s črte prostih metov povišal na 73:67, a moral nato zapustiti parket, saj si je ob osebni napaki poškodoval gleženj. Trener Pepu Hernandez ga ni več poslal na parket, Španci pa so odtlej zmogli le še dva prosta meta. Oba je zadel Jose Manuel Calderon, prvega dobro minuto pred koncem, drugega pa 18 sekund pred iztekom časa za končni izid 75:74. Argentinci so imeli zadnji napad za zmago, toda poskus Andresa Nocionija za tri točke ni našel cilja. Zadnji zvok sirene je sprožil evforijo med španskimi igralci in navijači na tribunah.

Soigralca nosita Paula Gasola, ki se je poškodoval pri povsem nedolžnem gibu, pri polaganju na koš, ko ga je z "običajno" osebno napako zaustavil Fabricio Oberto. Španec je še izvedel oba prosta meta, ki sta mu pripadala, in zapustil parket. FOTO: Reuters

Novinarska konferenca po drugi polfinalni tekmi med Španijo in Argentino (75:74) pa je minila v znamenju Paua Gasola in njegove poškodbe. Čeprav so Španci dosegli zgodovinski uspeh, pa zmage ne morejo slaviti, kot bi želeli, saj vse kaže, da najboljši španski igralec, drugi strelec prvenstva in član Memphis Grizzlies, ne bo mogel igrati v finalu proti Grčiji. Po prvih izjavah španskega zdravnika si je Pau Gasol poškodoval kost v stopalu in je praktično nemogoče, da bi ga zdravniška služba pripravila za igranje v finalu. "V slačilnici vlada komorno vzdušje. Nihče se ne veseli od srca, saj smo očitno ostali brez Paua Gasola. Če so prvi zdravniški izvidi resnični, smo v veliki godlji," je dejal selektor Španije Pepu Hernandez.

Dvorana Super Arena, gledalcev 17.000
Sodniki:
Brazauskas (Litva), Carrion (Portoriko), Bachar (Izrael).
Španija:
P. Gasol 19 (5:8), Fernandez 4, Cabezas 2, Navarro 4 (2:2), Calderon 7 (5:8), Reyes 2 (2:2), Jimenez 4 (2:2), S. Rodriguez 14 (1:2), Garbajosa 19 (8:9).
Argentina:
Scola 8 (2:3), Ginobili 21 (5:6), Sanchez 13, Oberto 2, Herrmann 6, Delfino 3, Nocioni 15 (5:6), Wolkowyski 6 (1:4).
Prosti meti:
Španija 25:33, Argentina 13:19.
Met za dve točki:
Španija 16:30, Argentina 11:34.
Met za tri točke:
Španija 6:20 (S. Rodriguez 3, Garbajosa 3), Argentina 13:33 (Ginobili 4, Sanchez 3, Herrmann 2, Nocioni 2, Wolkowyski, Delfino).