Dramatična zmaga Olimpije

Ljubljana, 14. 12. 2006 23.08 |

V tekmi 8. kroga košarkarske evrolige je Union Olimpija po podaljšku premagala Cibono.

Union Olimpija si je priborila zmago
Union Olimpija si je priborila zmago FOTO: POP TV

V tekmi 8. kroga košarkarske evrolige (skupina B) je v Ljubljani Union Olimpija po podaljšku premagala Cibono z 92:88 (15:18, 38:33, 66:57, 83:83).

Union Olimpija je dosegla drugo zmago v evroligi. A to ne kakršno koli. V dramatični tekmi, začinjeni s številnimi spornimi sodniškimi odločitvami, je po podaljšku premagala večnega rivala iz Zagreba in tako ohranila minimalne možnosti za uvrstitev v nadaljnje tekmovanje.

Začetna postava Uniona Olimpije (Milič, D. Lorbek, Rizvič, Arslan, Markoišvili) je na parketu dvorane Tivoli zdržala skupaj le nekaj minut. Kapetan Milič si je hitro nabral dve osebni napaki, Arslan ni najbolje razigraval soigralcev, Domen Lorbek pa je bil neuspešen pri pokrivanju najnevarnejšega strelca Cibone Warrena. A hitre, "hokejske" menjave so bile hkrati tudi načrt domačega trenerja Okorna, da bi se lahko Union Olimpija čim dlje enakovredno kosala z zasedbo njegovega kolega na drugi strani Anzuloviča, ki je v prvem polčasu v igro poslal enajst od dvanajstih košarkarjev. Med njimi je bil daleč najučinkovitejši temnopolti branilec Warren, ki je svojih deset točk iz prvega dela dosegel v uvodnih devetih minutah oziroma do rezultata 14:14. Izenačenje na semaforju se je nadaljevalo vse do zadnje minute prvega polčasa, ko je Uniona Olimpija od zaostanka 31:33 prišla na 38:33 in do tedaj najvišje prednosti na tekmi.

Petnajstminutni odmor je ravno toliko ohladil ljubljanske igralce, da je Cibona na hitro obrnila rezultat (38:39) in trenerja Okorna prisilila, da je že po minuti igre v drugem polčasu vzel minuto odmora. Njen učinek je bil blagodejen za domače navijače, saj so si v naslednjih minutah dali duška ob vzpodbujanju tivolske ekipe, ki je zagospodarila na parketu. Najatraktivnejša poteza dvoboja je bila vzvratno zabijanje Miliča v 26. minuti za prednost 52:43, Markoišvili je z napadom 2 + 1 (košem in dodatnim prostim metom) povišal na 55:43, trojka Arslana minuto kasneje pa je pomenila najvišjo prednost Uniona Olimpije - 58:45.

Navijači so bili ves čas na nogah
Navijači so bili ves čas na nogah FOTO: POP TV

Pred zadnjim delom so imeli gostitelji devet točk prednosti, toda tekma še zdaleč ni bila odločena. Cibona se je trudila, da je ostala v igri za prvo zmago na gostovanjih, Union Olimpija se je hrabro borila za drugo zmago skupno v evroligi, sodniška trojka na parketu pa je poskrbela za najbolj škandalozno sojenje v šestletni zgodovini tekem evrolige v dvorani Tivoli. Začelo se je v 37. minuti, ko je turški sodnik Biricik dosodil tehnično napako Miliču in ga nato zaradi protesta še izključil. Ciboni je pripadlo šest prostih metov, ki jih je Kus spremenil v vodstvo 75:80 tri minute in 45 sekund pred koncem tekme. Sodniška farsa se je nato nadaljevala iz napada v napad, najrazličnejši predmeti so vmes deževali na parket, vrhunec slabega sojenja pa se je zgodil v sklepnih sekundah rednega dela. Potem ko je Domen Lorbek šest sekund pred koncem zadel dva prosta meta za 82:80, Arslan pa je štiri sekunde kasneje zgrešil prvega in vknjižil drugi kazenski met za 83:80, je Kus krenil v zadnji obupni napad za izenačenje. V dveh sekundah seveda ni mogel preteči celega igrišča in še doseči koš, zato je šel namerno v izsiljevanje osebne napake in tudi uspel. Maloznani italijanski sodnik Sabetta mu je podaril tri proste mete, s katerimi je Cibona izsilila podaljšek.

V dodatnih petih minutah je Union Olimpija vendarle strla odpor gostov, lahko bi zapisali, da je premagala tudi sodnike, in v še eni dramatični končnici slavila zmago. Možje odločitve v zadnjih dvanajstih sekundah so bili Rannikko, Čebular in Jurkovič.

Dvorana Tivoli, gledalcev 3500, sodniki: Bertran (Španija), Biricik (Turčija), Sabetta (Ita).
Union Olimpija: Arslan 10 (1:4), Rizvič 6, Rannikko 18 (8:11), Markoišvili 16 (5:5), Milič 9 (3:4), Jurkovič 14 (4:8), Kuzminskas 6 (2:3), Čebular 1 (1:1), D. Lorbek 12 (2:2).
Cibona: Wright 13 (7:8), Warren 18 (3:7), Kus 25 (17:17), Krasič 17 (10:11), McCullough 2, Morovič 2, Bader 2 (2:2), Žuža 2 (2:2), Rozič 2.
Prosti meti: Union Olimpija 26:38, Cibona 42:48.
Met za dve točki: Union Olimpija 18:36, Cibona 14:28.
Met za tri točke: Union Olimpija 10:31 (Arslan 3, Rannikko 2, Jurkovič 2, D. Lorbek 2, Markoišvili), Cibona 6:19 (Warren 3, Kus 2, Krasič).
Skoki: Union Olimpija 30 (21 + 9), Cibona 32 (27 + 5).
Osebne napake: Union Olimpija 30, Cibona 35.
Pet osebnih: Milič (37.), Wright (43.).