Dostojni poraz v Atenah

Atene, 03. 01. 2007 19.54 |

Košarkarji Uniona Olimpije so v 10. krogu evrolige izgubili v gosteh s Panathinaikosom s 74:83.

Na tekmah desetega kroga košarkarske evrolige so nastopili tudi trije Slovenci. Spet je bil uspešen Matjaž Smodiš, ki je k zmagi moskovskega CSKA proti Pau-Orthezu (78:58) v 19 minutah prispeval devet točk, pet skokov in podajo. Enako število točk je dosegel tudi Jaka Lakovič, ki je tekmo med njegovo Barcelono in Žalgirisom (84:67) končal še s štirimi podajami in skokom. Manj razpoložen je bil Sani Bečirovič, kljub temu pa je Panathinaikos brez večjih težav ugnal Union Olimpijo (83:74). Bečirovič je sicer igral 18:15 minute in dosegel dve točki, pet podaj in dva skoka.

Košarkarji iz Ljubljane so doživeli osmi poraz v evroligi, tako da ob dveh zmagah ostajajo prikovani na dno razpredelnice skupine B. Na drugi strani pa je Panathinaikos zabeležil deseto zmago in je še naprej edina neporažena ekipa elitnega evropskega klubskega tekmovanja.

Union Olimpija je v štiridesetih minutah trikrat vodila. Žal le v uvodnih treh minutah in to po dveh trojkah - Rannikka ter Markoišvilija - in prvem od dveh atraktivnih zabijanj Miliča, ki zagotovo kandidirata za deset najboljših potez tedna v redni oddaji evrolige. Grki, nesporni favoriti, so z delnim izidom 12:0 prešli v ospredje z 18:8 in nato brez večjih težav vzdrževali razliko. Prva četrtina se je resda končala zgolj s tremi točkami razlike, a žal je bil to le preblisk gostov oziroma nekaj neuspešnih minut gostiteljev iz Aten. Čeprav moštvena statistika ob odmoru ni bila močno v prid Panathinaikosa, pa je bila razlika v kakovosti previsoka, da bi lahko Ljubljančani vsaj za trenutek ogrozili vodstvo domačih. Prvi polčas se je tako končal z znosnimi desetimi točkami razlike.

Tolikšna je bila prednost Grkov tudi ob koncu tretjega dela igre. Slovenski prvaki so se namreč hrabro borili in v 29. minuti - po daljšem, skoraj štiriminutnem obdobju neučinkovite igre obeh ekip (57:48) - prišli celo na šest točk zaostanka (57:51). Trojka Markoišvilija je prebudila "spečega zmaja", ki je z dvema zaporednima trojkama hitro vrnil stvari na svoje mesto. Vse je kazalo, da se bo ponovila zgodba s prve tekme v Tivoliju, ki jo je Pao dobil z 21 točkami razlike, potem ko so se domači z njim skoraj tri četrtine dostojno kosali. Toda Union Olimpija je presenetila. Z zaščitnim znakom, nepopustljivo igro do konca, je počasi lovila priključek in v 35. minuti prišla na zgolj tri točke zaostanka (70:67). V zaključku tekme pa so gostitelji vendarle strnili svoje vrste in tekmo rutinsko pripeljali do konca. Ljubljančani so tako izpolnili cilj pred odhodom v Atene - iztržili so častni poraz pri prvemu favoritu evrolige in gledalcem pred TV ekrani v domovini omogočili, da so do zaključka tekme z zanimanjem spremljali obračun.

V naslednjem krogu (10. januarja, 20.45) bo Union Olimpija gostila špansko Unicajo iz Malage.

Union Olimpija - Panathinaikos 74:83 (22:25, 37:47, 62:70)
Dvorana Oaka
, gledalcev 10.000, sodniki: Hierrezuelo, Pizarro (oba Španija), Chiari (Italija).
Panathinaikos:
Alvertis 3, Delk 9 (1:1), Bečirovič 2, Šiškauskas 13 (4:5), Hatzivretas 2, Dikudis 13 (4:4), Tsartsaris 17 (2:3), Diamantidis 2, Tomaševič 12 (2:6), Vujanič 8 (2:2), Javtokas 2 (0:1).
Union Olimpija:
Arslan 9 (4:4), Rannikko 18 (5:6), Markoišvili 14 (1:2), Milič 12 (2:4), Jurkovič 5 (5:6), Kuzminskas 6 (2:4), D. Lorbek 10 (2:2).
Prosti meti:
Panathinaikos 14:22, Union Olimpija 21:28.
Met za dve točki:
Panathinaikos 27:43, Union Olimpija 13:31.
Met za tri točke:
Panathinaikos 5:22 (Vujanič 2, Šiškauskas, Tsartsaris, Alvertis), Union Olimpija 9:27 (Rannikko 3, Markoišvili 3, D. Lorbek 2, Arslan).