Šport

Dopinška zarota?

Rim, 18. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Lombardi je zmagovalec šeste etape 85. kolesarske dirke po Italiji, roza majica pa je pripadla nemškemu kolesarju Jensu Heppnerju. Italijanski Giro je že tretjič v zadnjih nekaj letih zaznamovan z dopinško afero, v katero naj bi bil vpleten vodilni v skupnem seštevku, Garzelli.

Etapa ob ligurijski obali je minila v znamenju dopinške afere, še posebej nerazpoloženi so bili kolesarji vpletenega Mapeija, sicer vodilnega moštva v kolesarski srenji. Garzelli je po objavi želel celo odstopiti, kljub drugačni odločitvi pa je skoraj kazalo, da želi namenoma izgubiti roza majico in se s tem izogniti zaključni razglasitvi izidov ter javnosti. To so izkoristili tekmovalci preostalih moštev in dvanajsterica se je odločila za pobeg, ki se je končal z več kot petminutnim naskokom pred glavnino in vodilnim Italijanom. V ciljnem šprintu je bil najhitrejši Lombardi, ki mora sicer največkrat pomagati klubskemu kolegu Mariu Cipolliniju, tokrat pa je premagal rojaka Ruggera Marzolija (Formaggi Trentini) in Nemca Berta Grabscha (Phonak).

Kolesarska dirka po Italiji
Kolesarska dirka po Italiji FOTO: Reuters

Med ubežniki je bil tudi izkušeni Heppner, ki je s svojimi 37 leti postal sploh prvi nemški kolesar po letu 1981, ki mu je uspelo obleči roza majico. "Obleči najprivlačnejšo majico na tej dirki je zame izreden uspeh. Na Touru mi je nekoč zmanjkalo le nekaj sekund do rumenega oblačila, zdaj pa si želim, da se mi ne bi bilo treba preoblačiti vsaj nekaj dni," je po etapi dejal kolesar najboljše nemške ekipe, ki mu je v odsotnosti prvega moža Jana Ullricha vodstvo moštva dalo povsem proste roke.

Slovenskim kolesarjem je šlo slabo

Trojica slovenskih kolesarjev se je tudi tokrat držala bolj ob strani, saj se nobenemu ni uspelo uvrstiti niti med stoterico najboljših. Martin Derganc (Aqua & Sapone) je na 119. mestu končal s skupino, ki si je za zmagovalcem nabrala nekaj več kot 16 minut zaostanka, Zoran Klemenčič (Tacconi Sport) na 147. ter Uroš Murn na 171. mestu pa v zadnji skupini, ki je etapo končala s skoraj 18 minutami pribitka. Temu primerne so tudi njihove uvrstitve v skupnem seštevku. Iz stoterice je izpadel še Murn, ki je zdaj 111., Derganc je 129., Klemenčič pa z dobro uro zaostanka 172. med 178 kolesarji, ki so še v konkurenci.

Stefano Garzelli
Stefano Garzelli FOTO: Reuters

Dopinškim aferam ni konca

Najbolj črni del etape se je zgodil že pred štartom, ko je vodstvo Mapeija sporočilo, da je bil Garzelli na dopinški kontroli pozitiven. Garzelli naj bi si pomagal s prepovedanim sredstvom probenecid. Omenjeno sredstvo sodi med diuretike, ki lahko služijo za prikrivanje drugih prepovedanih substanc. Drugi testi naj bi bili izvedeni v torek v Rimu in ob morebitni potrditvi prvih rezultatov bi bil Garzelli avtomatično diskvalificiran. Vodilni možje pri moštvu menijo, da gre najverjetneje za zaroto. Prepovedane substance bi zarotniki lahko podtaknili v pijačo kolesarjev Mapeija, saj je po ponedeljkovi tekmi, na kateri je bil Garzelli pozitiven, vse po vrsti nenehno tiščalo na stranišče.

Vodstvo tekmovanja je v soboto potrdilo še dva dopinga z novim sredstvom Nesp. Eden od krivcev je lanski zmagovalec dirke po Sloveniji Rus Faat Zakirov, drugi pa Pantanijev moštveni kolega iz Mercatone Una Roberto Sgambelurri. Oba kolesarja sta se že poslovila od nadaljnjega tekmovanja. Že po koncu petkove etape na Limone Piemontu je rdečo luč zaradi dopinga dobil italijanski kolesar Nicola Chesini (Panaria), pred tem pa so priprli še njegovega klubskega kolega Antonia Varrialeja.

V nedeljo čaka kolesarje sedma etapa, ko bodo opravili s 159 kilometri po Toskani. Štartali bodo v Viareggiu, končali pa v Lidu di Camaioreju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10