Debevec je svetovni prvak

Lahti, 14. 07. 2002 00.00 |

Na svetovnem prvenstvu v finskem Lahtiju je najboljši slovenski strelec Rajmond Debevec osvojil naslov svetovnega prvaka v streljanju s puško velikega kalibra 3x40 na 300 metrov.

Rajmond Debevec
Rajmond Debevec FOTO: Reuters

Rajmond Debevec, eden najboljših strelcev zadnjega desetletja na svetu, ki ima v svoji zbirki številna odličja iz največjih tekmovanj, je dočakal še naslov svetovnega prvaka.

Na svetovnem prvenstvu v Lahtiju je prepričljivo zmagal v svoji paradni disciplini 3x40, in sicer s puško velikega kalibra. Zbral je 1168 krogov in za tri kroge premagal Američana Erica Uptagraffta, pet krogov pa je na tretjem mestu zaostal Čeh Tomaš Jerabek, ki je dan prej na ekipnem in hkrati izločilnem posamičnem tekmovanju s 1178 krogi postavil svetovni rekord. Drugi slovenski predstavnik Robi Markoja je s 1149 krogi zasedel 20. mesto.

"Zadovoljen sem in vesel, ne samo z današnjim streljanjem, ampak z dosežki na vsem prvenstvu. Danes so odločile izkušnje, ki so bile v težkih vremenskih razmerah še kako pomembne. Motil nas je veter, ki pa je na Finskem očitno stalnica," je dejal Debevec.

Olimpijski prvak v isti disciplini, le z malokalibrskim orožjem, tekmovanja ni najbolje začel. V streljanju leže je dosegel 393 krogov, njegov dosežek pa ni napovedoval boja za vrh. Toda že po strelih v stoječem položaju, v katerem je dosegel 388 krogov, je prevzel vodstvo, nato pa s 387 krogi v klečečem položaju v slogu izkušenih mojstrov prednost zadržal. S tem je dosegel enega svojih največjih uspehov in le še zaokrožil odlične dosežke na 48. svetovnem prvenstvu, na katerem je že prej osvojil srebrno medaljo z malokalibrsko puško na 60 metrov in bil z malokalibrsko puško tudi peti v trojnem položaju.

Današnji datum, 14. julij, je že tako ali tako pomemben za slovensko streljanje, zdaj pa bo še bolj. Omenjeni datum je tudi v grbu Strelske zveze Slovenije, saj je bilo pred 540 leti v Ljubljani prvo uradno mednarodno strelsko tekmovanje v Sloveniji.