
Mariborski nogometni privrženci Viole in ljubljanski Green Dragonsi veljajo za nekakšen strah in trepet javnosti, ko se med sabo pomerita nogometni ekipi Olimpija in Maribor. Takrat predvidoma veljajo dodatne varnostne poostritve in razgrajanje se začne že nekaj ur pred spopadom nogometašev na travnati površini. Prižgane bakle in kakšen posameznik, ki se opogumi med tekmo teči prek terena, pa je praktično vse, kar je moč opaziti v policijskem poročilu. Vselej seveda varuhi reda in miru zaradi razgrajanja priprejo kakšnega vročekrvneža, morebiti pa se v kakšnem lokalu v bližini stadiona razbije kozarec preveč.
Sosedje so bolj razgreti
Varnostniki in policisti praviloma govorijo o vandalih, ki so pustošili po vsem mestu, ampak njihovo početje ni primerljivo z vsemi našimi sosedi. Madžari, Hrvati, Avstrijci in Italijani, imajo namreč vsaj dvakrat večje težave. Ko se na Dunaju udarita mestna tekmeca Rapid in Avstrija Dunaj je vandalizem v ospredju, v Italiji je domala vsak konec tedna vroče, Hrvati pa razbijajo največkrat na obračunih zagrebškega Dinama in splitskega Hajduka. Na madžarskem praktično le manjši obračuni minejo brez preglavic za policijo in varnostnike.
Slovenija ima tako vsega dve navijaški skupini, ki spominjata na vandale. Sicer pa velja dežela na sončni strani Alp za relativno navijaško neškodljivo. Rokometni navijači so zgled lepega obnašanja, podobno velja tudi za manjše skupine košarkarskih navijačev, ko je v igri hokej pa praviloma kakšen manjši incident med jeseniškimi Red Steelersi in Green Dragonsi ne moremo oceniti za obračun vandalov.
Italija je nekonkurenčna

Osrednji prostor v italijanskih športnih medijih ob ponedeljkih praviloma zasedajo ravno izgredi vandalov. Navijači se praviloma udarijo že pred tekmo, najhuje je v mestih, kot so Napoli, Caligari, Genova, Reggina in Milano.
Anglija in Nemčija nedosegljivi

Z vandalizmom med nogometnimi navijači se policisti dnevno spopadajo na Otoku in v Nemčiji. Pred
tekmami so incidenti zelo pogosti, pa tudi med obračunom na zelenici in po njem, si navijači radi skočijo v lase. Reprezentančne tekme so seveda poglavje zase, saj se navijaške skupine namesto združitve v eno, odločajo za poravnavo ligaških računov.
Tako je bilo tudi v Sloveniji, ko so takrat varovanci Branka Oblaka igrali prijateljsko tekmo z Nemčijo. Osrednji del Celja je bil razbit, med sabo pa so obračunali nemški ljubitelji nogometa. V Angliji je zgodba zelo podobna, najhuje pa je kadar se razgreti Angleži udarijo ravno z Nemci. Kri, noži, strelno orožje; vsega je preveč, tudi dela za več tisoč policistov, ki ponavadi končajo na kliniki.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.