Ciljni šprint Hushovdu

Pariz, 11. 07. 2007 18.04 |

Reuters/STA
0

Norvežan Thor Hushovd je zmagovalec 193-kilometrske četrte etape kolesarske dirke po Franciji.

Norvežan je bil najhitrejši na četrti etapi.
Norvežan je bil najhitrejši na četrti etapi. FOTO: Reuters

Norveški kolesar Thor Hushovd (Credit Agricole) je zmagovalec 193 kilometrov dolge četrte etape dirke po Franciji od Villers-Cotteretsa do Joignyja.

V še eni ravninski etapi je bil Norvežan najhitrejši v ciljnem šprintu, v katerem je prehitel Južnoafričana Roberta Hunterja (Barloworld) in Španca Oscarja Freireja (Rabobank). V skupnem seštevku je še naprej v vodstvu Švicar Fabian Canvellara.

Edini slovenski predstavnik Tadej Valjavec (Lampre-Fondital) je kot 58. etapo končal v času zmagovalca, v skupnem seštevku pa se nahaja na 76. mestu in ima minuto in 14 sekund zaostanka za vodilnim.

Odločitev v zadnjih metrih

O zmagovalcu so odločali zadnji metri etape.
O zmagovalcu so odločali zadnji metri etape. FOTO: Reuters

V tradicionalno manj zanimivih etapah prvega tedna dirke, ko se tekmovalci na najbolj prestižni kolesarski dirki na svetu v pretežno ravninskih etapah borijo zgolj za etapne zmage, se je tudi v četrti etapi praktično vse dogajalo v zadnjih metrih. Kar 175 tekmovalcev od skupno 186, kolikor jih je prečkalo ciljno ravnino - četrta etapa je terjala odstop le enega kolesarja, Španca Xavierja Zandia - je v Joignyju etapo končalo v času zmagovalca.

Kolesarji se bodo po francoskih cestah pognali spet že v četrtek, ko se bodo spoprijeli s 182 kilometrov dolgo etapo od Chablisa do Autuna.

Med njimi je bil tudi Tadej Valjavec, ki se v zaključnem sprintu ni boril za vidnejša mesta in je etapo končal na 58. mestu. Sicer pa je junaku četrte etape 29-letnemu Hushovdu pri njegovem petem zmagoslavju na kateri od etap dirke po Franciji obilno pomagal njegov moštveni kolega Novozelandec Julian Dean. "Julian je opravil težji del naloge, sam pa sem mu povsem zaupal. Vedel sem, da bo opravil svoje delo z odliko. Če bi videli, kako je vozil zadnjih 450 metrov, bi vedeli, zakaj je eden najboljših na svetu, ki kolegom pripravi najboljše izhodišče za končni sprint," je bil Norvežan po dirki poln hvale na račun moštvenega sotekmovalca.

193 kilometrov dolga etapa je potekala od Villers-Cotteretsa do Joignyja.
193 kilometrov dolga etapa je potekala od Villers-Cotteretsa do Joignyja. FOTO: Reuters

Hushovdu je zmaga v zadnji etapi pomagala, da se je v skupnem seštevku povzpel na drugo mesto z 29 sekundami zaostanka za Cancellaro in je na tretjo mesto potisnil člana Astane Nemca Andreas Klödna. Sicer pa v skupni razvrstitvi ni prišlo do bistvenih sprememb. Tudi Valjavec je ohranil enak zaostanek za vodilnim, v skupni razvrstitvi pa je vseeno pridobil eno mesto in se zdaj nahaja na 76. mestu.