Olimpijski komite Slovenije je predstavil načrte do prihodnjih olimpijskih iger, ki bodo v kitajskem Pekingu na sporedu čez manj kot dve leti. Glavna naloga krovne slovenske olimpijske organizacije za naslednje OI je osvojiti novo kolajno. Projekt bo v prihodnjih treh letih stal okrog 250 milijonov tolarjev.
Olimpijski komite Slovenije bo na XXIX. igrah v Pekingu le eden izmed 203 nacionalnih olimpijskih komitejev iz vsega sveta, ki si bo želel od svojih športnikov kar najboljše rezultate. Po besedah Janka Dvoršaka, sekretarja odbora za vrhunski šport, je glavni cilj znova olimpijsko odličje: "Iz Pekinga moramo priti s kolajno!" Prav zaradi tega je OKS že zdaj predstavil strategijo projekta, ki bi naj zagotovila končni uspeh.
Dejstvo je, da bodo slovenski športniki morali izpolnjevati kriterije Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK), kriterije OKS in kriterije nacionalnih panožnih zvez, kot je bilo to v navadi že doslej, OKS pa se bo po najboljši moči trudil, da bodo športniki imeli vse potrebno, da posežejo po najvišjih mestih.
"Trenutno v sam vrh spada približno 20 slovenskih športnikov, to je takšnih, ki so osvojili odličje na OI, svetovnem ali evropskem prvenstvu, tem pa se bodo pridružili še nekateri, ki so bili uspešni letos," je povedal Dvoršak. Ena pomembnih novosti so recimo strokovni seminarji za slovenske trenerje, ki imajo športnike v tako imenovani prvi stopnji klasifikacije OKS. Ti trenerji bodo deležni posebnega usposabljanja, seminarji bodo organizirani marca in oktobra vsako leto do začetka iger.
Seveda pa se na bližnje igre ne pripravljajo le športniki in OKS. Samo prizorišče je obiskal Damjan Pintar, direktor marketinga pri OKS, ki se je v Slovenijo vrnil z osupljivimi podatki o Pekingu. "To bodo najboljše organizirane igre doslej," je bila glavna Pintarjeva misel. Prizorišča so že skoraj nared, ljudje na Kitajskem se zavedajo, da to ne bo samo največji športni dogodek, pač pa tudi izredna poslovna priložnost. "Prvi vtis o Pekingu je bil poln smoga, a prireditelji zagotavljajo, da tega v času iger ne bo. 1. januarja 2008 bodo namreč v pekinški kotlini zaprli vse večje tovarne - onesnaževalke, kar pomeni, da bodo obrati zaprti kar osem mesecev. S tem se bodo Kitajci znebili onesnaženega zraka in kljub velikim gospodarskim izgubam, si to lahko privoščijo," je še dejal Pintar.
Sam projekt priprave na OI 2008 je sicer podoben tistim iz prejšnjih let, morda velja le še dodati nagrade, do katerih bodo upravičeni športniki in njihovi trenerji v primeru osvojitve katere od kolajn. Zlato odličje prinaša športniku 20.000 evrov, srebrna 17.500, bronasta 15.000, trener pa je upravičen do 80 odstotkov te vrednosti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.